Myšlenky punkera #28: Očekávání nového alba Fratellis

11. února 2018 v 11:34 | C Jay |  Myšlenky punkera
Známe název, známe obal, známe tracklist a známe i více než polovinu obsahu. Dalo by se říct, že si už můžeme o páté studiovce Fratellis In Your Own Sweet Time udělat docela jasnou představu. Předevčírem jsme však viděli, že takhle jednoduché to rozhodně nebude. Dá se říct, že čím víc o desce víme, tím víc nevíme…Vezměme to od toho, co je jisté a co se už měnit nebude - název a obal. Ani jedno nepředstavuje nějaké zásadní terno. Zkuste si říct jméno In Your Own Sweet Time nahlas. Nezní to nic moc, že? Na jeho obranu ale musím dodat, že vyjma první desky nemělo žádné další elpíčko Fratellis super extra název: Eyes Wide, Tongue Tied, We Need A Medicine, Here We Stand. Všechno zní dost nemastně, neslaně. Chybí v tom švih nebo údernější slovo, díky němuž bychom si desku snadno a dlouho pamatovali.
Ani dojmy z obalu se nezměnily. Vypadá divně, rozpačitý dojem se ale skládá z víc věcí. Ústřední líbající se dvojice - kdo to vlastně je? To nalevo vypadá jako muž. To napravo vypadá jako žena s krátkými vlasy nebo muž s ženskými prsy. Že má ocas, už ani není tak podstatné. Grafické zpracování ve stylu astronomické mapy souhvězdí nepůsobí úplně špatně, nejlépe by ho ale podpořilo černé nebo tmavé pozadí. Naopak křiklavá mozaika podobná barevným okenním tabulkám s tím vytváří podivný kontrast. Nemluvě o ozdobném okraji, který už vyloženě přebývá. Celkově obraz vyhlíží jako nějaká ujetost z osmdesátých let, přeplácaná a podivná. Musím říct, že daleko víc se mi líbil obraz k poslední vydané ukázce Starcrossed Losers. Je dělaný podobně, ale daleko decentněji.


Už docela dlouho známe i tracklist a pořadí jedenácti písní:

04) Told You So
08) Advaita Shuffle
09) I Guess…I Suppose
10) Indestructible
11) I Am That

Ano, ani tady nejsou všechny názvy špička, některé ani nejdou vyslovit. Čtyři podtržené songy už známe, víme, jak zní. Dojmy z nich nemám jednoznačné. Next Time We Wed byla a pořád zůstává dost divná, totéž Stand Up Tragedy, i když ta rozpačitý dojem vynahradila silnou melodií. I've Been Blind naopak zabodovala dobře a její úspěch v pátek využila i Starcrossed Losers. Tyto dvě písně naopak znějí velmi slibně, i když hravý indie rock i syrový rokenrol už z repertoáru Fratellis zřejmě definitivně zmizel. Kromě nich jsme měli možnost slyšet i další dvě - Sugar Town a Laughting Gas, které Jon Fratelli hrál sám a pouze akusticky. První jmenovaná nezněla příliš zajímavě a působila průměrně, Laughting Gas si vedla líp. Nemusí to však nic znamenat, protože Jon ve stejném pořadu hrál akusticky i Stand Up Tragedy a kdybyste to nevěděli, nejspíš byste si ji se studiovou verzí nespojili, tak se lišila! Co to znamená - Sugatown a Laughting Gas mohou na desce znít daleko líp nebo i daleko hůř. V tomto směru zůstává očekávání stále otevřené. Ke druhé zmíněné mám ještě jeden zajímavý postřeh - v jejím textu se objevuje obrat "In your own sweet time" takže bychom ji mohli považovat za jakousi titulní píseň.
Moje celková očekávání jsou střízlivá. Myslím, že bezpečně vím, co nedostaneme. Nedostaneme desku ve stylu prvního nebo třetího alba, která pokládám za nejlepší o parník před ostatními. Fratellis se od jejích stylů odklonili, to dokazuje jak zatím poslední studiovka Eyes Wied, Tongue Tied, tak zveřejněné ukázky In Your Own Sweet Time. Jsem ale přesvědčený o tom, že se nebudou podobat. Eyes Wied hodně uškodily skoro až dadaistické experimenty. In Your Own Sweet Time působí sofistikovaněji, promyšleněji… a zatím i nejednotně, protože oněch šest ukázek zatím vytvořilo rozporný dojem. Jednoduše nevíme, co můžeme čekat. Proto se trochu bojím, aby se to nestalo charakteristikou celého alba. Přijít po takové době s nejednoznačným elpíčkem a nejednoznačným soundem by nebylo dobré ani pro ně, ani pro jejich fanoušky. V takovém případě by jeho reputaci nezachránila ani pecka typu I've Been Blind.

Když jsem v úvodu říkal, že čím víc o albu víme, tím víc o něm nevíme, nepřeháněl jsem. Ani teď, po tři čtvrtě roce a po načerpání tolika nových informací nejsme o nic moudřejší než desátého května, kdy jsme zprávu o nové desce slyšeli poprvé. Tyto informace nám spíš ukázaly, co čekat nemůžeme, než co čekat můžeme. Proto jsem na výsledek docela zvědavý…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama