Dvě tváře... Dee Dee Ramone (medailonek)

10. února 2018 v 16:13 | C Jay |  Medailonek
Málokterý punker byl a asi i zůstane tak rozporuplný jako Dee Dee Ramone. Na jedné straně ho známe jako autora desítek skvělých hitů, bez nichž by Ramones byli sotva poloviční. Na straně druhé jako člověka s nezvladatelnou závislostí na drogách, trpícího mnoha duševními poruchami. Jak lze tyto charakterové rysy vůbec propojit v jediné osobnosti?Jeho význam přesto nikdo nezpochybňuje. Ačkoli byl léta problémovým členem kapely, neboť jeho chování devastovalo nejen jeho samotného, dokázal mezi tím vším zásobovat Ramones stále novými a novými písněmi a s velkým sebezapřením vydržel ve skupině patnáct let. A když se mu dostalo zaslouženého uznání v březnu 2002 v Síni slávy, bylo to zároveň jeho rozloučení, protože krátce na to zemřel.

Dee Dee se narodil jako Douglas Glenn Colvin v roce 1951 ve Virginii do složitých a nezáviděníhodných poměrů. Asi proto o něm později mluvil tak málo. Jeho otec byl americký voják a matka německá žena. Kvůli jeho vojenské službě se celá rodina přestěhovala do Berlína a v následnících letech se to opakovalo ještě několikrát. Způsobilo to, že Douglas vyrůstal bez stálých přátel. Jeho otec navíc postupně propadl alkoholu, takže v roce 1966 od něj manželka se dvěma dětmi utekla do New Yorku. Až ve Forest Hills si Douglas našel přátele, mezi nimi i své budoucí kolegy z kapely. Už tehdy ho pronásledovaly problémy, které později způsobily jeho smrt: nevyhýbal se drogám, Zejména heroinu, kvůli němuž byl schopen čehokoliv. Lidé z jeho okolí ho často popisovali jako dobrého člověka, ale zároveň vyšinutého blázna.


Když přišel Tommy s nápadem na kapelu, dohodli se, že Douglas, který si už tehdy říkal Dee Dee Ramone (protože jednou zjistil, že pod tímhle pseudonymem se Paul McCartney podepisoval v amerických hotelích), bude zpívat a hrát na basu. Nebyl žádný extra pěvec, problém tkvěl ale jinde. Nedokázal totiž hrát a zároveň zpívat, vždycky dělal jen jedno z toho. Takže ho nahradil Joey. Dee Dee se však vyznamenal jinde. Společně s Joeym a Tommym se nejvíce podílel na prvních velkých hitech Ramones - Blitzkrieg Bop nebo Judy Is A Punk. Položil tím základy úplně nového typu rockové hudby - rychlé, jednoduché a syrové. V takovém prostředí se všichni čtyři Ramones cítili jako doma.


Někteří jejich přátele už ale tehdy viděli zárodky možných problémů - Ramones působili velmi jednotně, skoro jako bratři. Měli stejné příjmení a nosili i stejné oblečení, vypadalo to skoro jako uniforma. Kromě toho Joey, Tommy i Johnny byli na tehdejší newyorskou scénu poměrně "normální" nevýstřední lidé. Dee Dee se jim svým bouřlivým charakterem zmítaným závislostí vymykal. Přátelil se s dalšími velkými jmény tehdejší doby - Richardem Hellem, Jerrym Nolanem nebo Johnny Thundersem. Spojovaly je drogy, všichni byli těžcí feťáci. Docela logicky se pak dali do party i se Sidem Viciousem. Kromě toho Thunders, Hell i Nolan vypadali jako pankáči, vypadali cool - vedle nich Dee Dee působil v uniformě s dlouhými učesanými vlasy docela neškodně. Někteří dokonce tvrdili, že kdyby si prosadil svou, hrál by na basu v kapele Heartbreakers. To by mu vyhovovalo. Dostal by se do kapely plné dalších feťáků. Heartbreakers v roce 1977 nahráli jeho song Chinese Rock, který mu v té době v Ramones neprošel, protože příliš očividně odkazoval na heroin. V jejich verzi je Dee Dee vedlejší postavou příběhu, v pozdější ramonské nahrávce tuto roli převzal jejich kamarád Arturo Vega.


O jeho závislosti se vyprávěly legendy, nejvíc se jich vyrojilo kolem songu na debutovém albu 53rd&3rd. Na této křižovatce údajně mladý Dee Dee stával a nabízel se jako prostitut, aby měl peníze na drogy. On sám se k tomu nechtěl nikdy vyjadřovat, v dokumentu End Of The Century to přímo odmítl a následně otázku zamluvil neurčitými a nesouvisejícími větami. Jeho přátelé jsou o tom naopak přesvědčeni a nepřímo jim dává za pravdu i text samotné písně.
Dee Deeho přátelé byli junkies, on si ale našel i junkie holku. Connie Gripp se stala první femme fatale Ramones už proto, že utvrzovala basáka v jeho životním stylu. Jejich společný známý je po nějakém čase vyhodil ze svého bytu, protože se neustále dohadovali a prali. A ne ledajak, v jejich potyčkách často nechyběl nůž. Connie jím jednou bodla Dee Deeho do zadku. Když se dřív stýkala s basákem New York Dolls Arthurem Canem, sekla ho do prstu tak, že nemohl hrát. Jak vidno, žádná křehká květinka to nebyla. Johnny to formuloval o něco zemitěji. Když jednou seděli členové kapely se svými přítelkyněmi, přišla tam i Connie a Johnny řekl: "Co tady dělá? Je to prase! Co děláš s prasetem?" Dee Dee po něm zběsile vystartoval s nožem, ale Johnny se mu vysmál. Jejich vztah však stejně skončil a památkou na něj zůstal song You're Gonna Kill That Girl, hororová varianta na jeden hit Beatles. V roce 1978 se Dee Dee oženil s Verou Boldisovou a daleko konvenčnější vztah jim vydržel až do roku 1990. Jeho konec byl jen logickým vyústěním Dee Deeho problémů v té době.


Vzhledem k tomu, co o něm zatím padlo, je jasné, že s kurzem nabraným deskou End Of The Century nesouhlasil. Považoval ho za produkt snahy dostat Ramones do amerických rádií za každou cenu a ztělesněním těchto "nepřirozených" ambicí pro něj byl cover šedesátkového cukrkandlu Baby, I Love You. Ani album se mu nelíbilo, není tedy divu, že se dostal do autorské defenzivy a prim v té době hrál Joey. Po první (a hodně nepovedené) snaze o návrat ke kořenům se Subterranean Jungle spojil síly s bývalým bubeníkem Tommym a stvořili desku Too Tough To Die, ani tehdy se jim ale návrat nepovedl stoprocentně. Následující elpíčko naopak představovalo vyvrcholení pokleslé diskoéry, během ní se ale Dee Dee vzmohl k největším skladatelským výkonům. Společně s Jeanem Beauvoirem napsal dva nezapomenutelné hity: Bonzo Goes To Bitburg a Something To Believe In, nejepičtější songy v diskografii Ramones.


V té době se už ale v kapele necítil dobře. Když se v roce 1987 neslavně pakoval bubeník Richie, chtěl ho Dee Dee následovat, protože poznával, že ho život Ramona ničí. Podle vlastních slov k tomu ale nenašel odvahu. Do skupiny se vrátil Marky a zdálo se, že všechno se může zase dostat do normálu. Bylo to ale spíš přání než realita. Dee Dee se naposledy blýskl skvělým Pet Sematary, jinak se ale na albu Brain Drain vůbec nepodílel. V té době navíc definitivně krachovalo jeho manželství s Verou. Kromě toho trpěl bulimií, anorexií a také bipolární afektivní poruchou.
Jeho odchod z Ramones vedl mnohé lidi k myšlence, že to znamená konec Ramones. Dokonce i Marky Ramone měl pochybnosti. "To je jako kdyby odešel Paul McCartney z Beatles, "řekl, "Chlápka, jako je Dee Dee, můžete nahradit fyzicky, neseženete ale nikoho se stejnou aurou, schopnostmi a charakterem." Jediného, koho změna nezaskočila, zůstal Johnny, který promptně domluvil nového basáka. C. Jay Ramone po instrumentální i vokální stránce nahradil Dee Deeho dobře, minimálně zpíval mnohem lépe než on… ve skládání mu ale stačit nemohl. Zvlášť, když Dee Dee skládal pro kapelu i dál "zvenku".


Sám se vydal těžko předpokládaným směrem - stal se z něj rapper, jeden z prvních bělošských rapperů. Začal si říkat Dee Dee King (zřejmá parafráze na B. B. Kinga), sestavil novou kapelu a vydal i desku. Jeho rapovou tvorbu nejlépe charakterizuje singl Funky Man. Při vší úctě k Dee Deemu je docela děsný a komický. Možná šlo částečně o záměr, protože pózu rappera bude Dee Deemu věřit jen málokdo. On sám ale tehdy prošel proměnou. Začal nosit široké kalhoty, zlaté řetězy osvojil si černošskou mluvu. Když ho po nějaké době Ramones viděli, zůstali překvapeně stát a Johnny byl prý docela znechucený.
Dee Dee sám záhy poznal, že tudy cesta nevede a vrátil se k punku. Založil a účinkoval v mnoha projektech. Ve své druhé kapele se setkal s Barbarou "Ramone" Zampini, která se stala jeho druhou a poslední ženou. Hráli společně s Markym v tribunové kapele Ramones zvané Ramainz. Ještě předtím se v srpnu 1996 objevil jako host na posledním koncertě Ramones s písní Love Kills, v níž v roce 1986 vzpomínal na mrtvého přítele Sida Viciouse.


Symbolickým se stalo jeho vystoupení v Rock'n'Rollové Síni slávy. Promluvil jako poslední člen a protože mu osobnosti k děkování vybrali předchozí řečníci, ocenil a poděkoval jen sám sobě. Pro mnohé to bylo naposledy, co ho viděli, protože zemřel necelé tři měsíce na to. Jeho tělo našla Barbara, příčinou smrti bylo předávkování heroinem, jemuž holdoval až do posledních hodin. Zdá se to jako poslední velká skvrna na jeho památce. K Dee Deemu ale patřila tak silně jako typický skřehotavý hlas, skladatelský um i hlasité odpočítávání raz-dva.-tři-čtyři na začátku většiny songů Ramones…
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama