Leden 2018

BONUS: I Fought The Law na US Festivalu 1983

31. ledna 2018 v 21:05 | C Jay
Když se tu kdysi dávno v rubrice Velké koncerty objevilo vystoupení Clash na US Festivalu 1983, vypadla z toho článku (i z videozáznamu, který už dnes bohužel není dostupný) jedna významná a povedená skladba - I Fought The Law. Uvědomil jsem si to až dneska a rád bych proto tohle opomenutí napravil a song připomněl, protože si to zaslouží. Jeho provedení je výborné, ostatnně jako většina tracklistu tohoto památného koncertu...


Těžké je se zamilovat. Tenpole Tudor: Let The Four Winds Blow (recenze)

29. ledna 2018 v 11:31 | C Jay |  Recenze
Před necelým rokem jsme v rámci Měsíce zapomenutých hrdinů poslouchali debutové album formace Tenpole Tudor. Tato anglická kapela na sebe upozornila hlavně spoluprácí se Sex Pistols a … to bylo tak všechno. Jejich první elpíčko nepřesvědčilo. Skupina to ale za pár let zkusila znova. Podaří se jí složit reparát?


Nanopunk #44

28. ledna 2018 v 18:40 | C Jay |  Nanopunk

Kuriozitka: Come As You Are a plagiátorství

26. ledna 2018 v 12:50 | C Jay
Možná znáte kauzu okolo ústředního kytarového riffu známého hitu Nirvany Come As You Are. Už ve své době se začalo debatovat o tom, že se tato melodie až okatě podobá písni Eightees od skupiny Killing Joke publikované v roce 1984. Tu nový singl Nirvany velmi popudil, i když dodnes není jasné, jestli se s ní Killing Joke soudili. Tvrdí se, že ne. Tvrdí se, že žaloba byla smetena ze stolu nebo stažena po Cobainově smrti. Tak či tak, Killing Joke mohli být rádi, že se na to konto neozvala skupina Damned, protože ta ještě dva roky před Eightees nahrála song Life Goes On, jejíž ústřední riff se riffu Killing Joke očividně (nebo spíše ušislyšně) podobá. Vyhrávka Comes As You Are je tak vlastně výsledek dvojnásobného plagiátorství.


Song týdne: Umbrella (Baseballs)

25. ledna 2018 v 10:17 | C Jay |  Song týdne
Dělal jsem si včera pořádek ve své hudební sbírce. V jednotlivých vrstvách se přede mnou odkrývali mí staří oblíbenci, na něž jsem už pozapomněl. Objevila se tak celá řada kandidátů na song pro tenhle týden. Někteří velmi, velmi nepravděpodobní. Nakonec jsem se rozhodl pro německou kapelu Baseballs. Mrzelo by mě totiž, kdyby tenhle blog skončil, aniž bych vám o nich řekl.


TOP 5: Nejlepší covery v podání Clash

24. ledna 2018 v 17:28 | C Jay |  Žebříčky
Když už jsme tu v pondělí měli přehlídku všemožných coverů v podání Ramones, podívejme se i na to, jak si s coverováním cizích songů poradila další slavná punková formace - Clash. S výjimkou posledních dvou desek na čtyřech předchozích vždy aspoň jeden najdeme. Které jsou ty nejpovedenější?


(Ne)jen kuriozita? Ramones: Acid Eaters (recenze)

22. ledna 2018 v 14:45 | C Jay |  Recenze
Album Mondo Bizarro bylo pro Ramones skoro zmrtvýchvstání. Zmizela temná a hutná hudba a nahradil ji svěží svižný rock. A jakoby chtěla potvrdit svou formu, vydala kapela i novou desku v kadenci jako za svého mládí. Elpíčko Acid Eaters se na pulty obchodů dostalo už půl roku pod Mondo Bizarro. Překvapilo ale obsahem.


Myšlenky punkera #26: Demolicious a co s ním

21. ledna 2018 v 16:07 | C Jay |  Myšlenky punkera
Z úterního ohlédnutí za trilogií vypadla zmínka o kompilaci Demolicious, tedy sbírky vybraných písní z jednotlivých alb trilogie nahraných v podstatně syrovějším zvuku. Plus samozřejmě jedna nová skladba, aby se neřeklo. Co vedlo Green Day k takovému kroku?


Bizarnost: Výprodej s Manfred Mann

18. ledna 2018 v 17:20 | C Jay
Internetový obchod Alza.cz je na jedné straně úspěšná firma (podle nejnovějších informací vydělala loni víc než obchodní řetězce Tesco nebo Albert), na straně druhé také společnost s nejnesympatičtějším maskotem dnešní doby. A nechci mluvit ani o jeho otravném řvaní, ani o Černém pátku, který Alza pořádá každých čtrnáct dní. V posledních dnech mě totiž zaujala (přesněji řečeno vyděsila) jejich reklama na novoroční výprodej (jak jinak), pojatá jako koncert. Jejich maskot oblečený do křiváku, zpívá šílenou marketingovou variaci na slavný hit Do Wah Diddy od Manfred Mann. Tohle si fakt nezasloužili. Jasně, že je to jen další blbá reklama, nad níž můžeme mávnout rukou. Ale takový útok na náš hudební vkus jsme si nezasloužili ani my, náhodní diváci…

Song týdne: Hold On Tight

18. ledna 2018 v 14:44 | C Jay |  Song týdne
Pro skladbu tohoto týdne jsem se znovu vydal mimo svět Rocksetu. Říkal jsem si totiž, že by nebylo k zahození naředit trochu hierarchii této rubriky, kterou vesměs ovládají Clash, Ramones a Green Day, něčím exotickým. Mockrát jsem se tady na blogu taky vymezil proti osmdesátkové hudbě. Takže mám zároveň možnost představit vám zajímavou výjimku.