Song týdne: Maria

14. září 2017 v 16:04 | C Jay |  Song týdne
Punkoví muzikanti složili za víc než čtyřicet let spoustu písní, o ženách a dívkách. Stačí si vzpomenout na všechny ty Sheeny, Jackie, Judy, Heidi, Suzy, Olivie, Henrietty, Jeannie Glorie nebo Ashley. Většinou jde o jména anglická, která mají často pouze nepřímou shodu. Světlou výjimku představuje Marie (či Maria, jak chcete). Chci tímto popřát opožděně všem Mariím všechno nejlepší ke jmeninám, prostřednictvím jednoho zapomenutého ale skvělého songu od Green Day.S Marií se na blogu nesetkáváme podruhé. Před nějakým půl rokem se zařadila mezi skvělé skladby, které ke své smůle skončily mimo studiová alba, a tudíž nikdy neměly takovou možnost zaujmout posluchače. Vzbudí pozornost jen při vydání, pak ale rychle zmizí v zapomnění. Má to různé důvody, některé skupiny prostě nechtěly cpát singly do tracklistu desky, nebo šlo o součást nějakého soundtracku. Maria je trochu specifická. Původně měla pomáhat nevýraznému singlu Warning jako B strana. Byla to rychlá, syrová píseň a zněla takhle:


Když padlo rozhodnutí vydat kompilaci International Superhits, měl být dobře známý obsah doplněn něčím méně provařeným. Vedle zbrusu nové Poprocks & Coke se Green Day rozhodli oprášit i Marii. Proč by ne, podobný tah jim vyšel v roce 1994 se songem Welcome To Paradise. I úpravu provedli stejně, Marii zpomalili, učesali a celkově z ní uhladili. Naopak neměnili nic na energii, stylu. Rovněž textově i instrumentálně zůstala stejná. Natočili k ní i klip. Ale Maria se druhým Welcome To Paradise nestala, jejích patnáct minut slávy brzy pominulo a dnes už se jí nedočkáte na koncertech, fanoušci o ní nemluví… Sešla z očí podobně jako obě desky, které ji svírají - Warning i Shenanigans. Zčásti proto, že ji nahradila mladší kopie - Let Yourself Go.

Je to škoda, protože jde o zajímavou píseň s hlubším sdělením. Otevírá ji krátký autentický rozhovor s BJem v době, dky mu bylo pět let. Tehdy poprvé byl ve studiu a nahrával tam píseň Look For Love. Ale zpátky na začátek milénia. Green Day se v této době začínají projevovat více kriticky ke společnosti nebo politice a Maria představuje dívku, která se vzbouřila proti vzdělávacímu systému. Text je nezvykle přímý, i tady si ale BJ, jeho autor, pohrává se slovy a metaforami. V závěru si neodpustil verš, v němž se praví: "Prezident byl zastřelen. A nikdo neví, kde tehdy Maria byla?" Narážel tím pravděpodobně na vraždu prezidenta Johna Kennedyho a Mary Moormanovou. Ženu, která pořídila snímek prezidenta v autě jen zlomek vteřiny po tom, co ho zasáhla kulka do hlavy. Údajně zachycuje i vraha.
Po tomto verši následuje otázka: "Marie, Marie, kam jdeš?" Jakoby se ptal, kam směřuje kdokoli, kdo se vzbouří proti "nejdokonalejšímu" systému na světě. Kde takový člověk skončí?

Milé Marie, ať už rebelky nebo ne, přeji vám všem ještě jednou všechno nejlepší ke jmeninám.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama