Versus: Clash UK, nebo Clash US?

11. července 2017 v 13:17 | C Jay |  Versus
Po delší době se nám nabízí nové zajímavé srovnání - anglická a americká verze debutového alba Clash. Dělí je dva roky. Hraje tato relativně krátká doba nějakou roli? Je důležité být první nebo se zpozdit, ale nabídnout kvalitnější obsah?Zároveň se nám otevírá prostor pro hodnocení Clash US. Včera jsem ho záměrně vynechal, protože pro správné pochopení jeho předností a slabin bude dobré jej porovnat s britským originálem.
V této rubrice často nechávám výsledek otevřený, protože srovnání bývají složitá a přihlédnout k jednomu aspektu znamená odhlédnout od druhého. V tomto případě to ale neplatí. Britská verze je jednoznačně lepší. Proč?
Předně jde o načasování. Clash US vyšlo až v létě roku 1979 a bylo tak až druhou deskou, kterou mohli američtí fanoušci slyšet. Předběhla ji Give'em Enough Rope. Už to samo o sobě působí nepatřičně. A nabídnout dva roky starý materiál je i tak riskantní krok. Zvlášť, když v té době už byli Clash soundu původní desky vzdálení a zakrátko jim vyjde fenomenální London Calling. To je, jako kdyby Ramones v Británii vyšlo jejich první LP krátce před End Of The Century.
Aby CBS zvýšila americké variantě elpíčka prestiž, zamíchala důkladně jeho tracklistem, to už jsme slyšeli. Z původní stopáže vypadly čtyři slabší kousky: Deny, Protex Blue, Cheat a 48 Hours. Jejich místa zaujaly naopak silné hity jako Complete Control, I Fought The Law, White Man, Jail Guitar Doors a Clash City Rockers.
Z tohoto pohledu působí Clash US oproti Clash UK daleko exkluzivněji, slabá místa zmizela a nahradily je silné a úspěšné pecky. Pokud bych se podíval na počet svých favoritů na obou verzích, vyšlo by mi osm ku šesti ve prospěch Clash US. Jenže je tu ještě jedna potíž.
Clash UK, ať si o něm myslíme, cokoli bylo kompaktní a vyvážené dílo. Skladby, i ty průměrné, držely pevně pohromadě. Do tracklistu Clash US se naproti tomu některé fláky vůbec nehodí. Včera jsem zmiňoval I Fought The Law, ale vlastně to platí o všech výše zmíněných hitech.
Rozumím, proč se CBS rozhodla k tomuto neobvyklému řešení. Album Clash v Americe v roce 77 nevyšlo, tak to prostě chtěla napravit. Vyřadila skladby, které lidi nezajímaly, a přihodila k nim některé singly, aby je nemusela vydávat zvlášť. Je to logický, pragmatický krok a fanoušci ho v té době určitě ocenili…

Přesto být jedním z nich, sháněl bych britský originál. Clash US působí spíš jako best of album než klasická studiovka. Pokud by ji CBS vydala jako jakýsi best of výběr let 76-77, nedalo by se proti tomu nic říct. Takto ale americká verze prohrává s britskou na plné čáře. Nabízí lepší jednotlivé songy… jejich smícháním však vzniká podivný kočkopes podobný albu Yesterday And Today od Beatles… a to není dobrá vizitka.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama