Song týdne: Redondo Beach

13. července 2017 v 11:21 | C Jay |  Song týdne
Letní hity jsou většinou velice plytké a blbé skladby s jepičím životem, který zpravidla končí začátkem září. O to intenzivnější ale těch pár měsíců bývá a uniknout před nimi je skoro nemožné. Jedinou možností zůstává obrnit se štítem z kvalitní hudby. Počínaje dnešním čtvrtkem tedy začneme sérii kvalitních songů s letní atmosférou, jejichž poslech vás ale nenutí vystřelit si mozek z hlavy…
Začneme s Redondo Beach. Píseň pochází z debutového alba Patti Smith Horses. Je to velice dobrý track… a neříkám to jen proto, že ho mám rád. V mnoha žebříčcích se pravidelně objevuje v první desítce, někdy i v první pětce. Navzdory houpavé plážové melodii to ale není nijak veselý příběh.
Nejprve k názvu. Redondo Beach je jméno skutečné a velké pláže v Los Angeles. Předchází ji kultovní pověst v celé Americe. A zdaleka ne jen proto, že se tam v devadesátých letech točil seriál Pobřežní hlídka.
Text patří k raným kouskům z pera Patti Smith, zpěvačka ho napsala už v roce 1971. Vypráví příběh o dvou dívkách (i když pohlaví vypravěče/vypravěčky není přímo ze skladby patrné), které se pohádaly v hotelu na Redondo Beach. Jedna z nich zmizela a už se nevrátila. Vypravěčka ji hledá, ale marně. Od recepčního se dozví, že moře vyvrhlo na břeh mrtvou dívku. Mrtvou rovna nakládají do pohřebního vozu a vypravěčka v ní pozná svou kamarádku.
Tragický příběh je působivý ještě z jednoho důvodu. Písní se dokola opakuje motiv "are you gone, gone?",který má dva významy. Znamená buď "jsi pryč?"…v tomto významu hlavní hrdinka opakuje svou otázku během hledání kamarádky. Ale když uvidí, co se stalo, dostává "you're gone, gone" svůj druhý význam - "jsi mrtvá". Když si tohle uvědomíte, přeběhne vám v závěru písně mráz po zádech. Doopravdy. Právě proto jsem vybral za ukázku živou verzi ze Stockholmu 1976. Je hodně procítěná, skoro jako divadelní představení.


Příběh do jisté míry vychází ze skutečného zážitku Patti. Někdy v době, kdy báseň vznikla, se pohádala se svou mladší sestrou Lindou. Ta potom utekla a celý den se neukázala. Patti ji hledala, bála se, že se jí něco vážného stalo a vyčítala si vinu. Linda se naštěstí v pořádku vrátila a tragický závěr z písně se nestal.
Song se občas chybně definuje jako skladba s lesbickým podtextem, protože pláž Redondo byla na začátku sedmdesátých let oblíbená mezi místní lesbickou komunitou a sama Patti často tuto píseň na koncertech uváděla slovy "Redondo Beach is beach where women love other women." Právě v tomto kontextu popisovala zpěvačka hlavní postavu jako "bezpohlavní".
Působivá story vyšla už před Horses v roce 1975, protože ji Patti zařadila do své sbírky básní kodak (s malým k) pod názvem Radando Beach. S převedením do hudební podoby jí později pomáhali dva členové její budoucí kapely Lenny Kaye a Richard Sohl. Výsledek se stal jedním z nejlepších počinů Patti Smith Group.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama