Song týdne: Problems

22. června 2017 v 21:10 | C Jay |  Song týdne
Vztah mezi Johnnym Rottenem a Malcolmem McLarenem nebyl nikdy ideální. Zpěvákovi se nezamlouvaly jeho sebestředné excentrické manýry. Přesně ty, které nakonec udělaly ze Sex Pistols jenom karikaturu rockové kapely. Nejen o tom v dnešním Songu týdne.Kvalita Problems se těžko popisuje, protože nemůžete říct, že patří k tomu lepšímu na desce Never Mind The Bollocks. Málokterá z oněch dvanácti skladeb alba je totiž aspoň průměrná, většina z nich drží velmi vysoký standard. A Problems najdeme mezi nimi. Líp se to asi říct nedá.
Jeden primát si ale může nechat jen pro sebe - je o nejdelší track alba, a pokud mě rozum nešálí, tak i Pistols celkově (pomineme-li "skladby" z desky The Great Rock'n'Roll Swindle). Čtyři minuty se může zdát hodně, ale ve skutečnosti je vůbec nezaznamenáte. Tahle pecka je rychlá, svižná, syrová - prostě klasický sexpistolský punk. Na chuť jsem jí sice přišel až po čase, ale dnes má stabilní místo mezi mými oblíbenci. Nejvíc se mi líbí závěrečná část - to pořád dokola opakované problem, problem, problem

Nyní už k textu, k nejzajímavější části. Příběh se odehrává ve dvou rovinách. V té první slyšíme klasickou sexpistolskou filozofii kritizující tehdejší společnost, její hodnoty, způsob chápání nebo žebříček priorit (narážky typu "nebudu dělat od devíti do pěti"). Říká taky, že člověk by měl žít tak, jak sám chce, jinak se rozplyne v nic. Nechybí ani náznaky anarchie. Druhou pozoruhodnější rovinou může být skrytý podtext těchto slov. Existují teorie, že v nich Johnny, hlavní autor textů, promlouvá k Malcovu Mclarenovi. Vztah mezi těmito dvěma veličinami kapely se totiž začal postupně komplikovat. Mluvili jsme o tom ale už několikrát, pokud vás to víc zajímá, přečtěte si buď článek o No Fun nebo o celém koncertu ve Winterlandu 1978.
Samotný Johnny nebyl také v nejlepší situaci. Po vydání singlu God Save The Queen se punkeři stávali terčem útoků britských nacionalistů a nejznámějším případem je právě napadení frontmana Sex Pistols. Útočníci ho udeřili lahví do hlavy a pobodali nožem, kus čepele zůstal v čéšce. Když se zmlácený mladík dostal do nemocnice, údajně první, co personál udělal, bylo, že zavolal policisty, kteří Johnnyho Rottena zatkli. Dlužno dodat, že důvody k tomu by se asi našly, na druhé straně zatýkat zraněného člověka, kterého napadl někdo jiný… Ale nebyli jsme tam tehdy, tak nesuďme.

Výběr tohoto songu není samoúčelný. Potýkám se právě taky s nějakými potížemi. Budu se snažit dodávat postřehy ze světa punku jako obvykle, pravděpodobně ale bude teď v nejbližší době vycházet méně článků. Díky za pochopení.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama