Song týdne: Beat On The Brat

1. června 2017 v 20:54 | C Jay |  Song týdne
Dnes má svátek Laura. Punk bohužel tohle krásné jméno nijak nereflektuje. Ale zároveň se dneska slavní Den dětí. A děti se už v punku objevují. Tu a tam. Ale ne vždycky v lichotivé nebo roztomilé situaci. Dead Kennedys třeba nechali rozdrtit dětské hlavy na horské dráze ve skladbě Funland At The Beach
Tak drsný být nechci, k tomu songu se navíc mimo tohoto moc dalšího říct nedá. Poslechněme si něco mírnějšího a výchovnějšího.
Beat On The Brat spadá do samých začátků kariéry i tvůrčího rozmachu Ramones. Jde tudíž o jednoduchou kostru s prostým textem zahranou dvakrát. Postup osvědčený i v následujících letech. Ta přinesla propracovanější elpíčka… přesto to byla právě Beat On The Brat, již můžeme slyšet na best of albu Greatest Hits. Mně osobně okouzlila už při prvním poslechu. Není to ale pouze v charismatu jednoduchosti a geniálně prostém sloganu Beat on the brat with a baseball bat
Autorem byl Joey, což v této době nepatřilo mezi samozřejmé fakty, protože jeho kariéra skladatele ve větší míře přichází až na začátku osmdesátých let. K textu ho inspirovaly chvíle strávené v Birchwood Towers ve Forest Hills (část New Yorku, rodiště Ramones). V parku (zřejmě Yellowstone parku) často potkával ženy s nevychovanými dětmi. "Jen hulákaly a dělaly pitomosti. Vůbec žádný vychování nebo disciplína. Byl to ten druh děcek, který byste nejradši trefili basebalkou…"
Jak prosté. Navíc i nadčasové, protože vždycky existují a budou existovat buď lidé, co se neumějí chovat nebo co neumí vychovat vlastní děti. Byl bych ale opatrnější s tvrzením typu "dnešní mládež je strašná, nikdy nebyla horší." Protože tenhle výrok se cyklicky opakuje napříč časem, objevoval se třeba v novinách na začátku dvacátého století. I dnes kritizované děti to budou za pár let tvrdit o svých potomcích. A i kdyby měli dnešní dospělí stejné možnosti jako dnešní děti ve svém útlém věku, chovali by se úplně stejně.

Ale to jen tak na okraj. Na závěr bych ještě připojil video z nějaké americké show, kde se Joey objevil. A jako host přišla i jeho matka, okouzlující dáma. Během rozhovoru zazpívala krátký úryvek právě z Beat On The Brat (2:39).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 2. června 2017 v 9:24 | Reagovat

Ramones jsou v té skladbě parádní ale ti Kennedyové sice brutální, ale nebyli by od věci....

2 C Jay C Jay | 3. června 2017 v 11:50 | Reagovat

Budou někdy příště. Příležitostí bude určitě dost. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama