Song týdne: Basket Case

15. června 2017 v 9:36 | C Jay |  Song týdne
Pokud se jakéhokoli fanouška zeptáte na nejlepší skladby jeho oblíbené skupiny ještě z devadesátých let, stoprocentně mezi nimi nebude chybět Basket Case. Pojďme se na příběh její a jejího autora podívat v dnešním Songu týdne.



Je to signifikantní skladba. Když se řekne Dookie, hodně lidem naskočí právě tento výtvor. A to i dnes, protože jako jeden z mála přežil v koncertním tracklistu dodnes a koncerty Green Day by se bez něj neobešel. A rozhodně to není nějaký pozůstatek zapomenutých časů. Díky tomu, jak často živě zní, si uchovává svěžest, aniž by se omrzela. Řeklo by se, že je nadčasový, ale nemám to slovo rád.

Příběh textu je dostatečně známou story - vypráví o potížích s úzkostí a panickou poruchou, kterou trpěl BJ Armstrong (nebo ještě pořád trpí, tak podrobně ho nesleduju). Zajímavější jsou ale jemné nuance, které se tam objevují. Vypráví to mladý člověk a problémy těchto lidí se často zlehčují. Asi znáte tu strašně chytrou větu: "Ty nevíš, co jsou opravdové starosti…" Něco takového se samozřejmě nedá porovnávat. Co je pro někoho prkotina, může být pro druhého nepřekonatelný problém. Odráží to použití slovesa "whine" v úvodu, tedy kňučet.
Vypravěč pak jde za psychiatričkou, aby mu vyložila jeho sny. Tu jeho problémy a naříkání nebaví. A v rámci úchylné freudovské teorie, podle které všechno ve snu znamená sex, mu sdělí, že za jeho problémy stojí právě špatný sexuální život. Vypravěč se proto odebere za prostitutkou. Ale ani žena, které za to zaplatil, nechce poslouchat jeho problémy. I když žena. Ve sloce se objevuje mužské i ženské osobní zájmeno. BJ se v roce 1995 svěřil v jednom rozhovoru, že je bisexuál…možná to s touto pasáží nějak souvisí. I když podle něj, jsme bisexuálové všichni od narození.
Příběh nemá žádný konec, vypravěč se jen nakonec rozhodne svému problému postavit.
Název Basket Case ("kauza koš") se odkazuje k lidem s psychickými poruchami, s nimiž si lékaři nevěděli rady. Takže tito pacienti prožili celý život v léčebnách, kde jen vyráběli koše (basket). V přeneseném slova smyslu se používá jako obrat pro popis bezvýchodné situace: nemá to žádné řešení, it's a basket case.

Co do hudby, Basket Case je, stejně jako všechny skladby z té doby, zahraná s podlazenou kytarou a basovkou o půl tónu. To je to ladění vymyšlené jen proto, aby vás nutilo odečítat jeden pražec, přičemž na konci jste nahraní.
Za zmínku stojí i klip. A to, že je natočený v blázinci, ještě patří k těm méně zajímavým faktům. Celé video se původně natočilo černobíle a až později ho koloroval Mike Dirnt. Vysvětluje to bizarně křiklavé barvy, a ty zároveň dodávají video vhodný surrealistický efekt. Zahrál si v něm údajně i otec Tré Coola, ale nemůžu říct koho, bo to nevím. Nápad na klip čerpala skupina z filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Brazil.

Basket Case se dá připomenout ještě z jiného úhlu. Právě tuto píseň přerušil BJ během "legendárního" koncertu v Las Vegas 2012, a začal nadávat pořadatelům, protože kapele zbývala do konce koncertu jedna minuta, ačkoli měla hrát ještě dalších deset. Po tomto extempore nastoupil na odvykačku. Kruh se symbolicky uzavřel… nebo tak něco.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 16. června 2017 v 19:42 | Reagovat

Pěkná vzpomínka, díky.....

2 blogohitoch blogohitoch | E-mail | Web | 17. října 2018 v 14:44 | Reagovat

Tiež som o tomto hite napísal článok s ďalšími zaujimavosťami... https://dennikn.sk/blog/1202904/greenday-basket-case-ked-je-fnukanie-cool/?ref=in

3 C Jay C Jay | 18. října 2018 v 8:41 | Reagovat

[2]: Díky za zajímavý odkaz, můžu doporučit k přečtení :-)

4 blogohitoch blogohitoch | E-mail | Web | 18. října 2018 v 9:36 | Reagovat

[3]: Nebolo by od veci:) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama