Kytarový koutek speciál: Joe Strummer & Telecaster

16. června 2017 v 9:56 | C Jay |  Kytarový koutek
Dnešním článkem navážeme na poslední díl Kytarového koutku o Telecasteru. Představíme si totiž legendární Telecaster Joea Strummera! Jak na něj Joe vydělal? Proč vypadal, jako kdyby vypadl z popelnice? Kde skončil?Vedle Mosrite Johnnyho Ramona neexistuje pro punk typičtější kytara. Joe si ji pořídil v polovině sedmdesátých let a zůstala jeho favoritkou dalších více než pětadvacet let… vlastně až do smrti. Měl samozřejmě i jiné kytary, na drtivé většině záznamů ho ale vidíme právě s černým Telecasterem.
Joe Strummer, v roce 1975 ještě pod pseudonymem Woody Mellor, hrál na kytaru v kapele 101'ers. Jeho nástrojem byla tmavá lubovka Moc zpráv o ní neexistuje, nedohledal jsem, kde a kdy skončila.


Už v roce 1975 ale Joe získal z druhé ruky Telecaster z roku 1966 v odstínu sunburst. Inspiroval ho kytarista Wilko Johnson, který na tutéž kytaru také hrál. Peníze na ni vzal Joe velmi zajímavým způsobem: zatímco Mick Jones prodal své komiksy a za ně kytaru koupil, Joe se za sto dvacet liber oženil s Jihoafričankou Pamelou Moolmanovou, která potřebovala získat britské občanství. S novým nástrojem ještě v původním odstínu později už jako Joe Strummer přestoupil i do Clash a na některých fotkách z prvních koncertů roku 1976 je ještě s touto původní kytarou k vidění. Velmi záhy ale začíná s úpravami.


První změnu provedl v barvě. Celý nástroj včetně krytu přestříkal černou barvou na auta. V souvislosti s vznikající punkovou vlnou a také punkovou vizáží nástrojů začal i frontman Clash svého Telecastera personifikovat. Nad kryt v horním rohu nastříkal slovo NOISE, do druhého umístil nálepku "Ignore Alien Orders" a ve spodním rohu přimaloval i rastafariánskou trikolóru. Vlajka i slovo NOISE se časem ztratilo a skutečně do konce zůstala jen nálepka o tom, že "ignoruju příkazy ufounů". Už v této době Joe zřejmě odstranil kryt z kobylkového snímače, čímž dodal své kytaře drsnější, punkovější zvuk. V pozdějších letech provedl i další technické úpravy.
Joe nálepky na svém nástroji příležitostně měnil a přidával další. V zadní části těla například nalepil známý čínský symbol jing a jang, ta se na něm ale dlouho neohřála. Poslední významnou změnou, která přežila dodnes je kulatá zelená nálepka "Trash City," což byla jedna Joeova píseň z roku 1988.


Typickým pro tutokytaru je její nedbalý šupácký vzhled. Dnes jsou tyhle omlácené kytary pevnou součástí nabídek Fenderu, se škrábanci a odřeninami ale sjíždí už z výroby. U tohoto telecastera stačilo jen nechat přirozeně působit roky koncertování. Joe už ho znovu nenatíral ani jinak nerenovoval, takže na začátku nového století už vyhlížela kytara velmi zanedbaně. Nad krytem, který sám už notně pozbyl z tmavě šedé barvy, se dokonce začal objevovat původní sunburts odstín. Zadní strana je dnes odřená úplně na dřevo, takže zmizel i velký bílý otazník, umístěný sem Joem někdy v roce 1978. Kovové části začaly notně rezivět, zarezlé byly skoro všechny šrouby i mechanika.
V této podobě je tenhle punkový poklad v majetku Joeovy ženy Lucindy Taitové.

Remake od Fenderu


Fender si v roce 2007 připravil pro kytaristy fanoušky Clash v jednom úžasný dárek. Začal vyrábět signature model Telecastera Joea Strummera! Model vyráběný v Mexiku, tedy střední třída kvality, napodoboval originál ve všech ohledech, barvě, mechanice… i totálním otlučení, rezivění! Musíte být prostě zarytí fandové Joe Strummera, abyste vytáhli z peněženky osmnáct tisíc a dali je za totálně zničenou a omlácenou kytaru! Součástí balení byl i kufr a také mnoho nálepek dle originálu, aby si každý mohl svůj nástroj upravit dle libosti. Dal se sehnat i u nás, dnes už se ale nevyrábí ani neprodává. Zvukově byl i přes svou zanedbanou vizáž hodnocen jako dobrý a kvalitní nástroj, který věrohodně napodobuje originál.

Další Joeovy kytary
Když Clash podepsali smlouvu se CBS, jako dárek dostal Joe od této nahrávací společnosti úplně nový černý Telecaster. Biografie Clash sice tvrdí, že na ni nehrál, existují ale záznamy, na nichž je s touto kytarou k vidění. Například v Mnichově 1977. I tenhle nástroj upravoval a polepoval různými symboly a slogany. Oba černé Telecastery od sebe jednoduše poznáte - původní nástroj z druhé ruky má tmavý palisandrový hmatník, zatímco hmatník dárku od CBS je světlý javorový.


Když už se tu pokouším o neúplný výčet Joeova vybavení, měl bych ještě zmínit jeho bílý Esquire. Což byl předchůdce Telecasteru s jedním snímačem. Ten Joeův byl bílý s výrazným černým nápisem 1 May take a holiday. Vidět ho můžeme například ve videu Train In Vain a na záznamech z té doby, což napovídá, že ji Joe sehnal někdy v této době. Kdysi dávno jsme se tu zmiňovali, že na jednom koncertně hrál i na Stratocaster, ten byl ale podle všeho jen půjčený.


Velmi zřídka můžeme Joea vidět s velkou bílou lubovkou Gretsch model White Falcon. Patřila k jeho starým nástrojům, přišel k němu někdy v polovině sedmdesátých let opět zajímavým způsobem - prodal mu ji Johnny Thunders, potřeboval totiž nutně peníze na drogy! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 17. června 2017 v 14:42 | Reagovat

Myslím, že info bylo úplně skvělý, hodně jsem se poučila, i když nejsem nijak na nástroje zaměřena. Tedy, riffárna musí být, to jo....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama