Kytarový koutek: Fender Telecaster

4. června 2017 v 14:26 | C Jay |  Kytarový koutek
Po opravdu hodně dlouhé době tu máme zase pokračování Kytarového koutku o nejslavnějších modelech šestistrunných nástrojů. Dnes si představíme staršího bratra Stratocasteru: Fender Telecaster. Stopa slavné kytary v punku sice není příliš široká, ale co do hloubky se jí může rovnat jen málokterá jiná.

Obecná historie Telecasteru i tak dlouhá a bohatá. Šlo o první masově vyráběnou kytaru, její design a použité technologie inspirovaly další výrobce a modely… a jsou tak dobré, že se udržely až dodnes. Telecaster je stále populární. Přestože sám Leo Fender předpokládal, že ho postupně plně nahradí Stratocaster.

Historie Telecasteru je zároveň historií jeho společnosti. Leo Fender sestrojil v roce 1949 první bezejmenný prototyp. Nesl v sobě mnohé znaky pozdějších Fenderů - šroubovaný krk, stejný tvar, dvoubarevné provedení. Byl inspirován havajskými kytarami od taktéž známé společnosti Rickenbacker. Úplně stejný ale pochopitelně nebyl - měl odlišný tvar krytu, jen dva spínače a také ladící kolíky na hlavě ještě byly ve dvou rovinách. Prototyp se zachoval dodnes.


Do výroby se dostal pod jménem Esquire a už se prakticky ve všem podobal Telecasteru. S jedinou výjimkou. Telecaster má dva snímače, Esquire měl jediný. Původní série čítala jen padesát kusů, Esquire totiž trpěl dětskými nemocemi. V roce 1951 byla ale výroba obnovena a pokračovala až do roku 1969.
V té době se ale objevuje obdoba Esquiru se dvěma snímači. Dostala jméno Broadcaster, jenže tohle jméno už si dříve zaregistrovala firma Gretsch pro svou řadu bicích. Kvůli soudní tahanici se tak název na hlavě kytary neobjevil, najdeme na nich pouze název Fender. Pro tyhle bezejmenné nástroje se později vžil název Nocaster. Zpočátku ho sice používali jen sběratelé, ale firma Fender si jej nakonec nechala i oficiálně zaregistrovat. V létě 1951 pak přichází konečná změna na Telecaster.

Telecaster má charakteristické olšové nebo jasanové tělo s jedním spodním výřezem. Javorový krk je tradičně přišroubovaný (je to výhoda, protože se dá snadno vyměnit) a hmatník se nechává buď javorový, případně se na něj používá palisandr. Na kytaře najdeme tři přepínače: hlasitost, tónová clona a třípolohový přepínač snímačů. Ty jsou na těle dva, oba jednocívkové. Všechny Telecastery pochopitelně nejsou stejné, ale vyjmenováváním všech možných úprav, vylepšení nebo odlišností bychom tu strávili celý den.


Je pochopitelné, že Telecaster se měnil. Vznikl v padesátých letech, od té doby hudba urazila velký kus cesty. Kytary musely držet krok a Telecaster nebyl výjimkou. Objevují se verze s jiným krytem, jinými snímači, měnil se počet pražců i tvar těla vycházejícího ze Stratocasteru. O jedné mé oblíbené úpravě bych se přesto rád zmínil podrobněji.
Před dvěma lety prodávala firma Fender speciální limitovanou edici Telecasteru s dvojitým výřezem, takzvaný double cut. Tenhle velmi krásný kousek si i přes výraznou změnu těla uchovává všechny ostatní typické znaky - použité dřevo, snímače i kobylku. Má to jen dvě vady - první je cena, lidových asi patnáct set euro… a tím druhým, že šlo jen o limitovanou edici. Měla se vyrábět sériově, zájem by určitě byl.


Telecaster vznikl v éře blues a rokenrolu a také tam je dodnes nejvyhledávanějším nástrojem. Jeho charakteristický zvuk je pro něj nejvhodnější. V různých úpravách se ale tato kytara neztratí ani v modernějších žánrech, přestože není tak univerzálním nástrojem jako jeho mladší bratr Stratocaster. Hrál na ni například i Jimi Hendrix, Muddy Waters a krátce i George Harrison.

Ve světě Rocksetu je s ním v poslední době spojeno jméno Johna Fratelliho, který vlastní exemplář v zářivě červené barvě a nahrál s ním poslední dvě desky Fratellis. Občas je s ním k vidění i BJ Armstrong nebo Ian D'sa. Všichni ale pochopitelně čekáte na jméno Joea Strummera. Jeho černý Telecaster z popelnice je jedním z nejcharakterističtějších nástrojů nejen punku ale rocku obecně. Budeme se mu podrobně věnovat v příštím díle Kytarového koutku. Zůstaňte na příjmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama