TOP: Nejlepší punkové love songy, část první

3. května 2017 v 19:59 | C Jay |  Žebříčky
Pokud bychom hledali oblasti, v nichž se punk necítí úplně doma, jednou z nejkřiklavějších, by zcela jistě byla láska. Není divu, styl, který ve svých počátcích reflektoval o neuspokojivé sociální situaci na britských ostrovech, případně byl syrovou odpovědí na progresivní rock, nikdy něžnými klišé slovy příliš nehýřil. Se zobecňováním musí být člověk opatrný a nejinak je tomu i v tomhle případě. Pojďme se podívat, jak to vypadá, když se punker rozhodne říci I love you…


KAPELA: Green Day
ALBUM: 1,039 Smoothed Out Slappy Hours (1991)
U Green Day tvoří vztah k něžnému pohlaví jeden z hlavních pilířů jejich tvorby, takže v tomhle žebříčku nemohou chybět. Je z čeho vybírat což na druhé straně znamená, že nutně nějakou píseň opomeneme. Jednu ale minout nemůžeme. Je stará, nikdo ji už moc nezná… a je to velká škoda!
Písně Dry Ice na debutovém albu není úplně snadné si všimnout, ale na šťastného nálezce čeká odměna. Je znát, že ji napsal dospívající kluk, slova jsou jemná a bolestná… ale ne kýčovitá a každý zamilovaný se v nich najde. Hodně zde dělá působivý a procítěný BJův zpěv, ve výškách dnes dávno zatracených, a pak také klasický dvojhlas Mike-BJ. Samostatnou kapitolku by však mělo mít dvacetivteřinové kytarové sólo, věc, která je už u dnešních Green Day také málo ke slyšení. Sóla jsou ostatně jedno z nejlepších doporučení na debutovou desku kalifornského tria.
O vše výše řečené je větší škoda, že se Dry Ice vytratila nejen z koncertů ale i z paměti mnoha fanoušků. Je to velmi povedená skladba s působivou atmosférou začátků kapely. Proto jsem měl velkou radost, když kapela předloni píseň po dlouhé době předvedla naživo, navíc s původním bubeníkem… i když BJ zpíval níž, zahrál jen půlku sóla a Al Sobrante se párkrát netrefil do rytmu…

KAPELA: Ramones
ALBUM: Road To Ruin (jako bonus), (1978)
Ramones ve své době představovali v punku určitou výjimku. Na rozdíl od Clash, Sex Pistols, Dead Kennedys a dalších, do svých písní tu a tam utrousili nějaká ta láskyplná slova (snažme se na chvilku působit, jakože skladby Loudmouth, I Don't Wanna Walk Around With You a jim podobné neexistují). Milostné písně od Ramones si spojujeme především s Joeym, který byl romanticky založen a lásku si idealizoval. A o své pocity se neváhal podělit s fanoušky.
I Want You Around není právě typická ramonská skladba. Pochází z období tzv. popových nahrávek. Její rytmický podklad tvoří akustická kytara, slyšíme zde sólo (!!) na Rickenbackera, který používal George Harrison… a celkově je hodně jemná a popová. Textově však Ramones poznáme bezpečně, nic složitého, jasně řečená myšlenka. Kvůli tomu se nevyhneme kýči, naštěstí však ve snesitelné míře. A proč právě tato píseň? Je totiž jakousi vzorovou ukázkou Joeyho tvorby, ukázkou toho, jakou hudbu by rád dělal on.

I Want You Around se jako novinka objevila ve filmu Rock'n'Roll High School a část, kde zazní, který určitě stojí za zhlédnutí. Přinejmenším kvůli kyselému Johnnyho výrazu, když hraje na akustickou kytaru.

KAPELA: Clash
Asi bychom úplně nečekali, že i Clash budou mít k tomu to tématu co říct, jejich hudbu máme rádi z trochu jiných důvodů. Londýnské kvarteto ale občas zapělo i o lásce a vztazích, většinou v písních spojených s hlasem Micka Jonese. Namátkou si můžeme jmenovat Train In Vain nebo Should I Stay Or Should I Go. Obě ale zastiňuje dnes téměř zapomenutý kousek z béčkové strany jednoho ze singlů.
A není to bezdůvodné. 1-2 je klasický clashovský song. Clash jsou dodnes proslulí tím, že do líbivých melodií balili neutěšená slova. Tady však ne, police go kick you ass nikde, slyšíme klasickou středoškolskou love story. Clash se však dokázali skvěle vyhnout klišé, které je pro zamilované songy tak typické. Už jen třeba tím, že místo I love you použili I got a crush on you (což znamená totéž). Úvod sice připomíná popovou slaďárnu Sugar Baby Love, ale zbytek písně je neotřelý, nevtíravý a neždíme emoce do poslední vteřiny. Mickovi píseň sedí, zvláště refrén v jeho podání zní výborně. Ocenit musíme, že lze rozpoznat všechny zapojené nástroje, včetně baskytary, což je v pohledu dnešního světa obrovských zvukových stěn z kytar a bicích sympatické.

KAPELA: Sex Pistols
ALBUM: The Great Rock'n'Roll Swindle (1979)
Clash a love song? Dobrá, přesvědčili jsme se, že je to možné… ale nihilističtí Sex Pistols? Zvláště, když si připomeneme jednu z hlášek Johnnyho Rottena: "Chci ti říct, že tě tak moc miluju, bejby… tohleto mi vůbec nic neříká. Dá se to vyjádřit i jinak: chci ti říct, že seš mi fuk… to je naprosto přirozený, ne?" Z tohoto pohledu vypadá přítomnost Sex Pistols v tomhle žebříčku jako totální úlet. Nebo ne?
Ale ano, je to totální úlet! Když si pouštíte píseň Satellite, můžete mít jakékoli pocity, ale jakmile se píseň rozjede, všechno je klasické: Johnnyho zpěv, který má do zpěvu daleko, syrová Stevova kytara, rozzlobená energie plivající vzteklá slova na všechny strany…
Tak co dělá tahle píseň tady? Na odpověď si stačí počkat do refrénu. Tam totiž slyšíme z Rottenových úst frázi, u Sex Pistols nevídanou: "Hej, babe, I love you!"
Není to samozřejmě myšleno vážně, skrývá se v tom pořádná dávka ironie (možná úzce související z výše zmíněným Johnnyho výrokem). Ale pouhá skutečnost, že si Sex Pistols něco takového dají do skladby, je dost bizarní na to, aby se dostala do našeho výběru! Alespoň v sarkastické rovině.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama