TOP: Nejlepší punkové love songy, část druhá

10. května 2017 v 22:11 | C Jay |  Žebříčky
POo týdnu tu máme pokračování žebříčku o nejlepších písních o lásce, co vyšly z mysli punkových muzikantů. nejlepší je samozřejmě relativní pojem, navíc podobných kousků vznilo příliš na to, abychom je tu mohli pojmout všechny. Vybral jsem proto tři další. Všechny o lásce, a přece každý jiný...


KAPELA: Billy Talent
ALBUM: Billy Talent II (2006)
O Surrenderu nemusíme přednášet žádné dlouhé úvody, jde o skladbu dobře známou. Svou povahou však stojí na pomezí, protože její zpočátku měkký charakter, ani závěrečné přitvrzení má s punkem jen málo společného, zvláště v porovnání se skladbami výše uvedenými. Celé písni jednoznačně dominuje její velmi působivý text o nevyjádřených citech. Talenti jsou sice svými slovy proslulí, ale zde téměř nemáme důvody ke kritice. S tím souvisí i procítěný pěvecký projev.
Songu škodí jen jedna věc. Tou je již zmíněné závěrečné přitvrzení skladby (především po druhé minutě), které se k předcházejícímu příliš nehodí a ze Surrendera se stává typická BT skladba. Ano, lze namítnout, že tím gradují emoce v písni skryté… ale mohly by gradovat i jiným způsobem. Dle mého, zcela soukromého názoru by mohla píseň klidně zůstat pomalá a jemná a určitě by jí to neublížilo. Ale asi by musela být kratší, aby nepůsobila ke konci utahaně…

KAPELA: Patti Smith Group
ALBUM: Wave (1979)
Královna punk nepochybně mohla přispět třeba Because The Night. Je to bezpochyby vynikající píseň… má ale univerzální výklad. Z toho důvodu jsem dal přednost Frederickovi, protože tuhle píseň stvořily city, které měla Patti Smith ke skutečnému člověku.
O tom příběhu už mnohé padlo při recenzi desky Wave. Onen Frederick byl Frederick Smith, přítel budoucí manžel Patti. A ano, měl stejné příjmení jako ona. V hudební branži se ale nepochyboval jen jeden Fred Smith. Tohoto Freda je nutné odlišit od Freda, který hrál v kapele Television. Pattiin Fred "Sonic" hrál ve skupině Sonic Youth.
Píseň patří i přes trochu zvláštní aranžmá k tomu nejlepšímu, co poslední řadovka Patti Smith Group nabízí. Boduje i text zbavený zbytečných a ohraných klišé, naopak obdařený typickou poezií Patti Smith s metaforami a dalšími odkazy mezi řádky. To ho činí výjimečným i v této vybrané společnosti.
Patti a Fred byli manželé až do roku 1994, kdy Fred zemřel na infarkt. Bylo mu pouhých pětačtyřicet let. Podmanivá atmosféra po něm pojmenované skladby tak dostává ještě další rozměr. Může být památkou přesně toho druhu, jaký by si on jako muzikant jistě přál.

KAPELA: Fratellis
ALBUM: We Need A Medicine(2013)
Hudba Fratellis by možná sváděla k dojmu, že láska bude jedním z kamenů jejich tvorby. Ale to bychom se pletli. Pokud už skotské trio do svých příběhů lásku nějak zatahovalo, většinou nabývala dost bizarních podob, dobrým příkladem může posloužit záletná Henrietta, která nechala doma nudného manžela a spustila se se třemi muzikanty.
Výjimečné místo má ale Seven Night, Seven Days. Skladba samotná vlastně o lásce není. Nějaká slova o ní padnou, jde ale jen o jeden z pestré škály motivů, jimiž songy Fratellis vždycky jen vířily. A nesejde na tom, jak moc je dobrá, chytlavá, nebo jak moc údajně kopíruje Toma Pettyho. O co tu jde dnes, to je klip.
Jednoznačně nejlepší klip od Fratellis. Navzdory tomu, že skupinu v něm nezahlédnete ani na okamžik, nesouvisí dokonce ani s textem. Vypráví příběh klauna, ten na jednom místě potkal ženu a zalíbila se mu. S jeho schopnostmi to však šlo postupně z kopce, začal pít a nakonec v návalu zoufalství zahodil svůj klíč se žlutým smajlíkem do vody. Když se pak toulá nocí narazí znenadání na onu ženu nalíčenou jako klaun a ta mu svérázným způsobem vrátí jeho klíč i chuť do života. Nakonec všechno dobře dopadne a oba se mají moc rádi.
Jo, je to kýč jak bič, když to tu takhle říkám… ale podívejte se na ten klip. Učaruje vám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 15. května 2017 v 10:26 | Reagovat

Surrender je jedna z mých nejoblíbenějších písní! nemá chybu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama