SPECIÁL: Čtyřicet let od vydání God Save The Queen

27. května 2017 v 23:01 | C Jay |  Speciál
Zatímco my Češi si dnes připomínáme výročí atentátu na Heydricha, v ostrovním království jsou zase o něco dál a na dnešek jim připadá ještě jedno jubileum. Před čtyřiceti lety, právě v tento den vyšel singl God Save The Queen. O významu tohoto dne pro svět punku netřeba diskutovat (DOPLNĚNO).O téhle skladbě jsme už mluvili v žebříčku nejlepších politických songů, kde bylo řečeno vlastně vše podstatné. Původně se jmenovala No Future a měla primárně vyjadřovat beznadějnost demoralizované britské dělnické mládeže tak, jak to podal Johnny Rotten: "Všude vám říkají, že nemáte žádnou budoucnost. Ve škole, na pracáku." Ale když se manažer McLaren dozvěděl o blížící se výročí nástupu britské královny na trůn, kam nastoupila v roce 1952, jeho asi vrozený smysl pro získání pozornosti za každou cenu ho přesvědčil, aby kapele navrhl úpravu nové písně. Název God Save The Queen nakonec splnil účel a vytočil hodně lidí. Verše, třeba ten úvodní o fašistickém režimu, byly sice provokativní, ale neměly nějaký nenávistný podtext. Rotten to zdůvodňoval: "Takovou píseň nenapíšete, protože nenávidíte Angličany. Takovou píseň napíšete, protože je máte rád a štve vás, jak se s nima zachází." K jeho smůle to tak moc lidí nepochopilo a sám zpěvák byl později za tuto skladbu napaden. A když přišel do nemocnice, personál na něj nejdřív zavolal policisty, kteří ho zatkli.
Ať tak nebo tak, podle mého názoru spíš Brity popuzovalo to, že Pistols bez obalu pojmenovali věci, o níž lidé buď nevěděli, nebo nechtěli vědět. V první sloce najdeme narážku na to, že britské představy o velikosti jejich impéria už vzaly za své. Po válce se Británii rozpadla její obrovská koloniální říše, a samotné zemi se také nedařilo nejlépe. Což nejvíce pociťovali právě obyčejní lidé a dělnické čtvrti, odkud pocházela většina londýnské punkové scény (až na rebela střední třídy Joea Strummera). Ostrovní království zvyklé hrát prim v evropské i světové politice, si taky jen těžko zvykalo na to, že bylo dosunuto na druhou kolej. Evropa se stala záležitostí Spojených států a Sovětského svazu… o světovém dění nemluvě. O tom se Britové a Francouzi přesvědčili během Suezské krize v roce 1956.
Je tedy logické, že se jim skladba typu God Save The Queen dobře neposlouchala. Mnohým ale připadala tak skvělá, že se vyhoupla do čela britské hitparády. Ale tam narazila na odpor některých posluchačů, takže ji rádia do éteru nenasadila a z žebříčků vyřadila. Telephone Line od ELO, v té době druhá nejúspěšnější píseň, přesto zůstala na druhém místě. První příčka zůstala neobsazená.
God Save The Queen tvoří společně s Anarchií základ sexpistolské diskografie a na kvalitě neztratila ani po těch letech. Silně situačně vázaná skladba už sice dnes není moc aktuální, připomíná ale dobře nálady, které v Británii v polovině sedmdesátých let panovaly.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 28. května 2017 v 12:57 | Reagovat

Jojo, to nemá chybu, krásný výročí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama