Song týdne: Knowledge

25. května 2017 v 18:57 | C Jay |  Song týdne
Závěr května a začátek června nepatří mezi studenty k oblíbeným částem roku ať už školního nebo akademického (což je vlastně totéž, ale zní to honosněji). Učitelé v té době totiž naplno testují, jak moc jsou studenti schopni se jednorázově naučit nějakou látku. Spoustě z nich psychický blok způsobený nervozitou zabraňuje cokoli si zapamatovat a pak mají pocity podobné refrénu dnešního songu.Ultra jednoduchá skladba Knowledge se sice velmi dlouho řadila mezi koncertní stálice Green Day, hlavně v devadesátých letech a na začátku tisíciletí, nepochází ale z jejich hlavy. Tuhle píseň složili a nahráli v roce 1989 Operation Ivy, kalifornská ska punková kapela, ve které působil i Tim Armstrong, zpěvák kapely Rancid. Jejich nahrávka zněla takhle.


Pokud jste zvyklí na verze od Green Day, asi vám tohle moc neřekne. To ale nic nemění na tom, že to má něco do sebe. Operation Ivy nicméně nepřežila první rok své existence a nebýt Green Day, nejspíš by se na její tvorbu zapomnělo. Kalifornské trio totiž tuhle pecku coverovalo pro svou první desku 1,039. Její vyznění ale dost posunuli. Z původního řízného a strhujícího punku udělali pomalou barovou záležitost, kde se o hlavní part dělí kytara s piánem. Takový after párty song. Ale povedený.
Na koncertech se ale drželi zběsilosti originálu a hráli Knowledge podstatně rychleji. Tehdy ji mohli slyšet fanoušci na mnoha koncertech. Na přelomu tisíciletí ji Green Day drželi v tracklistu i z dalšího důvodu. Přibližně v této době začínají na pódium zvát své fanoušky, aby si na chvíli zahráli s nimi a Knowledge tvořená jen třemi akordy a jedinou melodií je pro něco takového ideální. Za těch osmnáct let už se na pódiích vystřídala spousta kytaristů (postupně i basistů a bubeníků) amatérů, mou nejoblíbenější verzí je tahle z koncertu v Barceloně 2000:


Někteří lidé v komentáři vyčítají tomu mladíkovi, že neumí hrát a celý song zkazil. Asi jim nedošla pointa. BJ si vysloveně vyžádal začátečníka, protože šlo o legraci. O zážitek. Ne o nějakou technickou dokonalost. To je jeden z důvodů, proč můžou tihle rejpalové mávat na koncertech rukou, jak chtějí… ale BJ si je stejně nevybere.

A jak je to s tím refrénem? Geniální věta "All I know is that I don't know nothing" má svůj původ v řeckém filozofovi Sokratovi a jeho výroku "vím, že nic nevím". I když to tak vypadá, není to Sokratovo pokorné přiznání vlastní blbosti. Říká tím, že čím je člověk chytřejší, tím víc si uvědomuje, kolik věcí ještě neví a musí se je naučit. Myslím, že je to výrok hodně aktuální i dneska. Protože největší pitomci jsou ti, co myslí, že už všechno vědí a vědí to nejlíp…

Ne vždycky se Knowledge hrála živě tak zběsile jako v Barceloně 2000.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 klavesnicetuka klavesnicetuka | 26. května 2017 v 10:09 | Reagovat

no mně Green Day nepřijdou jako punk..

2 Missariel Missariel | Web | 26. května 2017 v 17:34 | Reagovat

Green Day možná zaváněli punkem ve svých začátcích, dnes je vidím blízko nějakýho pop rocku.

3 C Jay C Jay | 26. května 2017 v 22:34 | Reagovat

Ono hodně záleží, co si člověk představuje pod pojmem punk. Hrají nejlepší punk Clash? Ramones? Patti Smith? Všechno jsou to punkoví umělci, ale každý úplně z jiných důvodů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama