Song týdne: Bankrobber

18. května 2017 v 10:25 | C Jay |  Song týdne
Předně se chci omluvit za to, že v pondělí nevyšla recenze. Time is tight a teprve dneska se mi uvolnilo trochu času, abych se mohl věnovat i Rocksetu. Příští týden už ale recenze určitě bude tak jako obvykle. Byl to i jeden z důvodů, proč jsem si pro tento týden připravil píseň, kterou na žádném řadovém albu nenajdete… a byla by škoda jen kvůli tomu o ni přijít.Bankrobber vyšel v roce 1980, v době desky Sandinista! Což asi dostatečně charakterizuje jeho povahu. Skladby téhle éry mají ale široký rozsah…no… ne kvality, to není to správné slovo. Přesnější bude poslouchatelnost. Ano, písně z období Sandinisty! Mají široký rozsah poslouchatelnost. Od výborných až po velká šlápnutí vedle. Ale takoví Clash už prostě byli. A Bankrobber naštěstí patří k té první skupině.
Je sice pomalý, ale má chytlavý reggae rytmus a také výbornou melodii. Občas slýchám, že je prý až moc dlouhý. Ale pokud chcete vyprávět příběh podobný tomu dnešnímu, asi to jinak nejde. Clash se opět předvedli ve formě (ano, všichni, protože od desky Sandinista! nesou všechny jejich výtvory tuto společnou značku). Vypráví příběh prostřednictvím muže, jehož otec byl bankovní lupič. Syn přirozeně svého otce brání, že sice kradl, ale nikomu neublížil. Tenhle motiv se několikrát opakuje. Nejde ale jen o dětskou náklonnost k rodiči, příběh má jako vždy obecnější rovinu. Pokládá otázku-dilema: Čím chcete být? Člověkem, co pořád dře, ale nic z toho nemá…nebo člověkem, který si dělá, co chce (krade), ale je kvůli tomu společenským psancem? Zloděj, co okrádá kapitalismus, není o nic horší než kapitalismus samotný.
Je to samozřejmě trochu přibarvené, nic nikdy není úplně jednoznačné. Podstata sdělení tím ale získává na intenzitě. Na zajímavosti textu přidávají i drobné kulturní odkazy, jak je u Clash dobrým zvykem. Například Holl in The Wall, skrýš legendárních lupičů Butche Cassidyho a Sundance Kida.
Bankrobber má i klip odehrávající se na dvou místech. Prvním je studio, kde Clash svoji novinku hrají. A druhým ulice Londýna, po nichž se pohybují dva lupiči. Jde o roadies kapely bakera a Johnnyho Greena, kteří s šátky přes obličej vyloupí banku. Při natáčení zažili i komické nedorozumění - zastavili a kontrolovali je strážníci, kteří je považovali za skutečné bankovní lupiče.
Klip autentický až na kost…

Ještě drobná poznámka. Možná občas vídáte za názvem bankrobber ještě dodatek RocknRolla. Je to jméno filmu z roku 2008, kde tenhle song zazněl....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama