Potíže se jmény: Nejkrkolomnější názvy punkových songů

31. května 2017 v 11:24 | C Jay
Těžko říct, jestli jsou pro praktický život horší dlouhé názvy desek, nebo songů. Každopádně, ty první měly svůj prostor minule. Teď přišla řada na skladby a nutno říct, že konkurence byla daleko větší. I přesto se do nejužšího výběru dostaly prakticky jen výtvory pár kapel. A jméno jedné z nich vás asi překvapí.Na jedné straně stojí Sex Pistols, kteří mnoho svých skladeb pojmenovali jednoduše dvěma nebo i jedním slovem: Liar, Problems, EMI, Submission. Díky tomu se dobře pamatují a úderný název se i dobře vyslovuje. Kapelou, která si nic takového nemyslela, byli třeba Ramones. Pro mě osobně bylo překvapivé, kolik dlouhých názvů obsahují jejich desky. Člověka napadne, pokud byl název součástí songu, jakože většinou byl, jestli ho za tu krátkou dobu, co jejich songy trvají, dokázali vyslovit celý…

Wake Me Up When September Ends - Green Day
Název jedné z nejprovařenějších skladeb Green Day sice tvoří souvětí o dvou větách, ale v porovnání s tím, co ještě uvidíme, působí spíše jako chudý příbuzný. Natahuje ho hlavně slovo September. Navíc se dá docela rozumně zkrátit na jednoduché Wake Me Up a spousta lidí to dělá. I když se tím úplně pohřbívá původní význam.

(White Man) In The Hammersmith Palace - The Clash
Spousta kapel si dlouhé názvy uvědomovala jako problém. Takže ke zkrácení používali závorky. Někdy to pomohlo, ale ve většině případů se slova v závorkách neignorují. Třeba u téhle konkrétní písně jsou spíše slušivým doplňkem, protože nikde nenajdete In The Hammersith Palace, protože by nikdo nevěděl, o co jde. A to by Joeovi nikdo neudělal, byl to jeho favorit.

Julie's Been Working For The Drug Squad - The Clash
Clash jsou co do názvů celkem vyrovnanou kapelou, mají krátká i delší jména. Těm druhým bezpochyby kraluje policistka Julie z protidrogového. Přitom je to jen jedna věta bez závorek nebo dlouhých slov. Jen napsaná tím nejkomplikovanějším anglickým časem. Obvykle se nezkracuje, protože si ji moc lidí už nepamatuje (což je škoda), ale šlo by to. Třeba stylem Julie Of Drug Squad.

This Could Be Anywhere (This Could Be Everywhere) - Dead Kennedys
Zdvojený název je sice neobvyklý, ale ne ojedinělý. Těžko říct, proč Dead Kennedys napadlo dát druhou část do závorky, když obě jsou součástí refrénu. Nic to nemění na tom, že tohle jméno je nezkrátitelné, takže když chcete někomu tenhle docela dobrý song pojmenovat, naplánujte si to s dostatečným předstihem.

My Brain Is Hanging Upside Down (Bonzo Goes To Bitburg) - Ramones
Jedna z mála písní, co má dva samostatné názvy a lidé znají a používají oba dva. Jen to pomohlo téhle vynikající politické pecce o kousek překonat předchozí track. Jak ke zdvojení došlo, už víme - Johnny Ramone nebyl spokojen s tou verzí, kterou dnes známe ze závorky. Úctyhodné je rozhodně to, že oba se v songu objevují. I když ne hned za sebou.

Every Time I Eat Vegetables It Makes Me Think Of You - Ramones
Na závěr si dáme opravdovou bombu. Není sice delší než Bonzo, ale (ne)úctyhodně dlouhého jména dosáhla bez závorek, zdvojování nebo opakování. Jsou to prostě jen dvě pekelně dlouhé věty. Ramones se tak stávají dvojitými vítězi. Nejenže vymysleli nejdelší, ale také nejblbější název. Vždycky, když jím zeleninu, vzpomenu si na tebe. Hm… Možná to pomůže trochu vylepšit reputaci téhle průměrné a dávno zapomenuté písni.

BONUS
Byla by škoda odbýt Ramones jen těmito dvěma extrémy a nezmínit i další velmi dlouhá jména.

I Just Want To Have Something To Do
Do You Remember Rock'n'Roll Radio?
Somebody Put Something In My Drink
I Don't Wanna Go Down to the Basement
I Don't Wanna Walk Around with You
Today Your Love, Tomorrow the World
You Should Never Have Opened That Door

A zůstat jen u Ramones

The Great Rock'n'Roll Swindle
Should I Stay Or Should I Go?
I'm So Bored With The USA
Up In Heaven (Not Only Here)
Kinky Sex Makes The World Go 'Round
So You Want To Be (A Rock'n'Roll Star)?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 1. června 2017 v 21:01 | Reagovat

A stejně si z těch názvů pamatuju houbeles. ale zajímavý to je...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama