Potíže se jmény: Nejkrkolomnější názvy punkových desek

24. května 2017 v 11:37 | C Jay
Pro punk byla vždy synonymem slova rychlost, energie a stručnost. Ale co když se to poslední nezdaří? Co když dá kapela svému dlouhohrajícímu výtvoru název dlouhý, krkolomný…nebo úplně blbý? Pojďme se v dnešním recesistickém článku podívat na ty největší skvosty.Možná jste to už zažili - bavíte se s někým zasvěceným o punku a zmíníte svůj oblíbený song, načež se vás dotyčný zeptá, ze kterého je vlastně alba. Vaše reakce trvá několik dlouhých vteřin. V prvních milisekundách si tu desku musíte vybavit. Pak si uvědomíte, že odříkáním názvu byste strávili půl dne. Tudíž přemýšlíte, jestli by nešel nějak smysluplně zkrátit. Po několika okamžicích vás čeká rozčarování a nakonec musíte na svou snahu rezignovat a říct název celý. Zachránit vás může jen to, že dotyčný desku zná, takže se po dvou slovech chytne. Druhá věc, když máte ty názvy vypisovat (jako třeba já, když na ně dělám recenze) a v cestě vám stojí dlouhá slova, apostrofy nebo čísla.

Druhé album Clash je co obsahu vynikající… za ostatními ale zaostává, co se týče jména. Nejen, že je docela dlouhé, ale navíc ani moc nedává smysl a nesouvisí s vlastním obsahem. Podle biografie Clash se to do češtiny překládá jako Dejte jim šanci. Hm. Clash ale název rozhodně nezatratili a jeden ze živáků Clash II nesl jméno Give 'em Enough Dope.

The Great Rock'n'Roll Swindle
Album, na něž si posvítíme v příští recenzi, naopak jménem vystihuje svůj charakter takřka dokonale. To ale nic nemění na tom, že vyslovit ho trvá půl hodiny a napsat ještě déle. Zejména ty dva apostrofy jsou bomba. Možná jste si všimli, že když píšu rock'n'roll ve smyslu žánru, používám počeštěnou verzi rokenrol, která je mi mnohem přívětivější.

1,039 Smoothed Out Slappy Hours - Green Day
Komu by byly apostrofy málo, může si přidat pár čísel, proč ne. Přiznám se, že dodneška přesně nevím, jak se tenhle kompilát správně píše a vždycky jeho název pro jistotu kopíruju z internetu. Ani přesné pořadí těch slov nemám ujasněné. Můžu si to ale dovolit, protože většina lidí zareaguje už na první čtyři čísla (ta říkám česky), popřípadě na jednoduché "první album Green Day".

21st Century Breakdown - Green Day
U Green Day jsou čísla obecně v oblibě, vybavme si jen ten počet songů s číslicemi v názvu. Tenhle konkrétní je krkolomný spíš na napsání, zase je ale lepší psát 21st Century Breakdown než Twenty-First Century Breakdown. I přesto mi tohle jméno přišlo trochu přehnané, když prorokujete celému století zhroucení už v devátém roce jeho existence, navíc kvůli věcem, které se staly ve dvacátém století. K zamyšlení.

Dobrý název, chytrá slovní hříčka - takže se to ani nedá zkrátit, aniž by člověk o tu hříčku nepřišel. Říkat třeba Fresh Fruit… to nejde, není z toho cítit ta síla shnilosti. No ale, člověk by toho asi nemusel tolik litovat, když samotná kapele nestál ani za to, aby ho napsali na obal téhle desky!

Give Me Convenience Or Give Me Death - Dead Kennedys
Ještě o stupeň výš je název téhle kompilačce, která vyšla až po zániku kapely a za pár týdnů bude slavit třicetileté výročí. Těžko říct, proč někoho napadlo, že tohle je chytlavý název. Protože není. Pokud by byli Dead Kennedys Češi, mohli to zkrátit na Pohodlí, nebo život! Taky to není velká paráda, ale napsat to aspoň netrvá půl dne.

Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols - Sex Pistols
Nejdelším názvem v dnešním výběru je ale jediná deska Sex Pistols. V běžné mluvě se sice obvykle užívá jen první části Never Mind The Bollocks, pro plné znění je ale potřeba dodat ještě takřka zbytečná čtyři slova. O jejich nepotřebnosti nejlépe vypovídá to, že se přestala používat… I když je Sex Pistols poměrně šikovně dokázali propojit se svým jménem na obalu desky.

Za týden budeme pokračovat a budeme se trápit s krkolomnými názvy songů…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Missariel Missariel | Web | 25. května 2017 v 9:39 | Reagovat

Tohle mě nikdy nenapadlo, skvělý článek.

2 klavesnicetuka klavesnicetuka | 26. května 2017 v 10:06 | Reagovat

zajímavý článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama