Jistě, pane, jste odporný. Dead Kennedys: Fresh Fruit For Rotting Vegetables (recenze)

1. května 2017 v 22:03 | C Jay |  Recenze
Svátek práce se nejlíp oslaví tak, že se pracovat nebude. Jedinou výhodou téhle neprůstřelné logiky je fakt, že lidé můžou zůstat doma. K ničemu jinému nám stejně svátky dobré nejsou. My ale pojedeme stejně jako vždycky a není lepší cesty jak se vysmát systému než si pustit debutovou desku Dead Kennedys!RECENZE
Právě jejich první album je obvykle ceněno jako to vůbec nejlepší. Obsahuje zásadní hity California Über Alles, Holiday In Cambodia nebo Kill The Poor. Ale co zbylých jedenáct skladeb. Můžou se jim vůbec rovnat nebo tvoří jen takovou vatu? To hned zjistíme.
Název je založen na slovní hříčce a jakémsi paradoxu Fresh Fruit For Rotting Vegetables má ale i další význam. "Shnilá zelenina" je označení pro zkažené lenivé lidi a kapela ho později použila třeba v songu MTV Get Off The Air.
Obal, na němž najdeme jen název kapely, tvoří černobílá fotografie několika hořících policejních aut. Snímek byl pořízen během nepokojů v San Francisku v květnu 1979. Má výrazně politický původ, stejně jako ikonický obal Black Market Clash. Mnohem větší potíže ale měli Dead Kennedys se zadní fotografií, na níž je salónní kapela Sounds of Sunshine. Basák Klaus Flouride ji koupil na bleším trhu a kapele připadala legrační, takže na buben přidali své logo a plácli výsledek na zadní stranu svého alba.


Když se to ale dozvěděl jeden ze členů skupiny, hrozil soudem, takže originální fotografie nakonec byla nahrazena zobrazením nějakých čtyř starších dam.
Začínáme rovnou prvním ze jmenovaných hitů, jaképak zdržování. Kill The Poor je skvělá. Začíná to už neobvykle melodickou linkou, která není pro DK právě typická. Zvláště refrén, ten zní velmi ramonsky. Líbí se mi i úvod. Tím to ale teprve začíná, text totiž taky stojí za zmínku. Vypráví o geniálním plánu na zbavení se chudých lidí. Ti beztak na světě jen zaclání a bez nich bude na světě víc místa na hraní. Absurdní příběh kritizuje přístup některých Američanů k méně majetným lidem. Tuhle pecku nejde nedoporučit.
Na další skladbě se podílel druhý kytarista 6025. Měli jsme ho už možnost poznat, takže víme, že většinou plodil temné nihilistické texty o smrti. Opravdu zřetelně to zní z Forward To Death. Je to asi jediná zajímavá věc na téhle mikroskopické písni. Má jen ten temný náboj, ze kterého trochu mrazí, jinak jde o průměrnou až slabou píseň.
When Ya Get Drafted navazuje na otvírák, tentokrát si bere za cíl americkou válečnou politiku, kritizuje zabíjení a verbování. Svým způsobem ho podporovalo slavné Jellovo tričko Fuck The Draft. Už jsme tu o něm kdysi mluvili, pokud vás zajímá víc, hurá na modrý odkaz. I tenhle song se dlouho nezdrží, nemá tedy moc prostoru, aby se projevil. Škoda, protože úplně špatný zase není. Ale možná by mu delší stopáž uškodila. Nevím. Takhle je dojem takový… no, posuďte sami.
Let's Lynch The Landlord, o něco pomalejší kus řeší v textu o něco menší problémy než je vraždění chudých nebo verbování do války. Instrumentálně šlape dobře, vyzdvihnout musím melodické sólo, u DK ne tak slýchaná věc. Víc se mi líbí refrén než sloka, když se to zprůměruje, je výsledek lehce nadprůměrný.
Následuje hyper rychlá Drug Me jejíž pekelné tempo a překotný vokál má možná evokovat drogové podroušení. Velmi výrazně zde figuruje jednoduchá kytarová vyhrávka. Ta se mi osobně líbí nejvíc. Jinak mě tahle pecka až tak neoslňuje. Najdou se lepší.


Máme tu dalšího mikroskopa, Your Emotions od East Bay Raye je vůbec nejkratším trackem desky. Co do sdělení ale rozhodně nepatří k odbytým. Apeluje zejména na mladé lidi, aby samostatně mysleli a neopakovali jen to, co je naučí doma, ve škole a v kostele. Stávají se z nich pak jen mluvící monstra.
Chemical Warfare bude zakončovat první polovinu Fresh Fruit… I když už má vcelku běžnou délku, podobá se předchozím písním možná až příliš. Máme tu sice potrhlý a následně šílený závěr… do té doby ale… Protože naším rodilým jazykem není angličtina, neužijeme si to hlavní, v čem se tyhle písně liší - text, v tomto případě o chemické válce. Situace se ale zlepší.
Přichází totiž California Über Alles nejlepší skladba nejen celé desky, ale i jedna z nejsilnějších opor celé diskografie Dead Kennedys. Kdysi jsme se tu o ní obšírně bavili a víme, že totálně zdiskreditovala tehdejšího guvernéra Kalifornie Jerryho Browna a přirovnala ho k nacistům. Už samotný název provokativně evokoval tehdejší německou hymnu, pojem absurdní diktatury dotváří i motiv románu 1984. Skladba bezesporu výborná, ale občas se ptám, jestli k něčemu byla… protože současným guvernérem Kalifornie je, hádejte kdo? Jerry Brown.
I na další stopě se vraždí, tentokrát děti. I Kill Children patří opět k těm zběsile rychlým krátkým nářezům. Je to celkem běžný model DK songu, jen o málo lepší než běžný průměr. Text ale rozhodně není pro slabší nebo citlivé povahy…
Spravit chuť si můžeme na dvojici výrazně nadprůměrných počinů. Nejprve ve Stealin' People's Mail a jejím příběhu o lidech, kteří se v pátek v noci baví kradením dopisů. Těžko říct, co je poselstvím, ale dopisy to nejspíš nebudou. Píseň dokáže zaujmout i celkově, hlavně refrén je znovu výborný.
Pak tu máme Funland At The Beach jednoho z mých velkých favoritů. Vůbec není na škodu, že tempo trochu zpomaluje. Aspoň vynikne kytarová linka, tu mám osobně hodně rád. I maniakální sólo se povedlo, energie z něj doslova sálá. A text? No, zase v něm umírají děti. Možná jsem tuhle recenzi měl pojmenovat ve stylu: Děti - naše budoucnost, protože by to hodně vystihovalo…
Následuje nová várka morbidní deprese od 6025 tentokrát pojmenovaná I'll In Head. Songu se dobře daří navozovat tu složitou mentální atmosféru textu, opět tu výborně pracuje kytara. Jestli je to plus nebo ne, to už bude záležet na vkusu každého posluchače.
Téměř na koni desky najdeme další velký hit Dead Kennedys Holiday In Cambodia. Musím ale říct, že navzdory její působivé pověsti jsem jí nikdy nehodoval a neokouzlila mě ani teď. Neříkám, že je špatná, ale své favority jsem vám už ukázal. Vlastně ještě jeden chybí.
Pokud je vám závěrečná Viva Las Vegas povědomá, tak jste ji nejspíš už slyšeli v podání jiných zpěváků a skupin, třeba Elvise Presleyho nebo ZZ Top. Ale ani Dead Kennedys se za svůj výtvor nemusejí stydět. Jejich cover bezvadně šlape, rychlé tempo mu sluší. A Jello aspoň zase jednou ukázal, že umí i zpívat. Zvlášť finále je výborné.

HODNOCENÍ
I když nejsem úplně skalním fanouškem HC punku téhle kapely, musím uznat, že Fresh Fruit nedluží své pověsti nic. Nabízí dostatečně silné hity, které rovnoměrně drží celou kostru tracklistu, vhodně je zvolený jak otvírák, tak zavírák. Jedinou chybou může být trochu nevýrazný blok několika skladeb na konci první poloviny desky. Jinak je ale Fresh Fruit dobrá svěží deska vhodná i pro přespolní punkery.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama