Versus: Když tři hrají totéž - Louie Louie

21. dubna 2017 v 18:43 | C Jay |  Versus
V dnešním srovnání se podíváme na skutečně zajímavou situaci: jak hrají tutéž skladbu tři rozdílné kapely? Stooges, Patti Smith Group a Clash? Všechny jsou punk, ale každá trochu jiným způsobem. Promítne se to i do výsledku nebo výsledný tón určuje skladba samotná?Tou skladbou je hit Louie Louie. Napsal ji Richard Berry v šedesátých letech, z téže doby pochází i nejznámější verze v podání kapely Kingsmen. Později ji coveroval kopec dalších muzikantů, pro nás budou ale nejzásadnější tři jména zmíněná v úvodu. Originál v sobě velmi zřetelně nese dobu svého vzniku, má klasický šedesátkový sound, výraznou čistou kytaru i typické bicí.

Nejstarším ze tří coverů bude verze Stooges v čele s Iggym Popem. Hned od prvních tónů slyšíme výrazný posun, kytara je zkreslená a daleko rockovější, i na tempu přidává. Navzdory tomu i první cover utěšeně natáhl, přibyla k němu nová minuta. Vychutnat si můžeme i dvakrát tak dlouhé sólo Nemá sice už to šedesátkové kouzlo, jeho nová verze ale zní výborně, velmi rockově a to se mi líbí.


Patti Smith Group Louie Louie na desku nenahrála, zařazovala ji ale do koncertního playlistu. Slyšet ji můžeme třeba na vynikajícím koncertu ve Stockholmu 1976. Jejich verze je zase úplně jiná, protože Group ji obvykle spojovala s písní Pale Blue Eyes od Lou Reeda a Louie Louie tvořila její asi minutový závěr. To není moc. Song vedle drastického zkrácení i hodně zpomalil, aby dobře ladil s předcházejícím trackem. U jiné skupiny by to mohlo představovat problém, ale tady ne. I druhý cover má své kouzlo, díky němuž si posluchače podmaní.


Clash projevovali mimořádný cit při coverování starých skladeb, což ukázali už u I Fought The Law a povedla se jim i Louie Louie. Londýnští punkeři se jako jediní drží zhruba stejného tempa i správné délky. Píseň otevírá typický syrová kytara, díky čemuž má skladba hned zní velmi povědomě. Skvěle ji táhne i Joeův charismatický zpěv.


Vybírat mezi třemi tak povedenými covery jen jeden je skoro zločin, všechny se vydařily. Bude už jen záležet, komu učarují Stooges, komu Patti Smith Group a komu Clash. Pokud bychom si ale chtěli zodpovědět otázku, jestli cover víc ovlivňuje originál nebo kapely, v tomhle případě můžeme jednoznačně potvrdit, že větší roli hraje duch coverující skupiny. Ta si pohrává s tempem, délkou i stylem. Skladba nepředstavuje první a poslední, spíš jen odrazový můstek projevu každé jednotlivé kapely.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama