Sranda navzdory pověsti - Beatles a film Help!

23. dubna 2017 v 12:40 | C Jay
Když už jsme ve čtvrtek nakousli téma písně a filmu Help! byla by škoda zůstat jen u titulní skladby. Protože i film samotný se hodí znát a vidět by ho měl každý, koho baví hudba. Jeho příběh a okolnosti v mnohém předčí daleko známější a úspěšnější Perný den.


Film na YouTube pochopitelně není... ale trailer pro tentokrát stačí.

Film vznikl velmi jednoduše - beatlemanie sice slábla, ale pořád fungovala dostatečně na to, aby se na ní daly vydělávat peníze nejen prodejem desek, kazet, triček, plakátů, bonbónů, krabic na svačinu a manšestrových bund. I film fanoušci ocení a nemusí to být zrovna kandidát na pět Oscarů. To se potvrdilo už před rokem po uvedení Perného dne.
Takže ani tentokrát se se scénářem nikdo moc nemazal. Námět původně určený pro Petera Sellerse, detektiva Clouseaua z filmů o Růžovém panterovi pro slavnou čtyřku upravil Charles Wood a režie se ujal Richard Lester, který řídil i natáčení Perného dne. Beatles už dobře znal, věděl, že jejich silnou stránkou je rozpustilý a absurdní humor… ale že zároveň nejsou žádní velcí herci.
Název filmu byl opět dílem Ringa. Původně se měl jmenovat Osm paží, co tě drží, (a ještě předtím Eight Days a Week) název ale padl ve chvíli, kdy byla potřeba titulní skladba a John ani paul nechtěli koponovat skladbu na základě tak nešikovného obratu. Lester dostal k dispozici velkorysý rozpočet - čtyři sta tisíc liber, třikrát víc než na Perný den, takže se děj mohl odehrávat i mimo Británii. Jako první štáb zamířil na konci února 1965 na prosluněné Bahamy. Všichni nejenže uvítali odlet ze studené Anglie, ale daňový ráj ochránil Beatles před obřími britskými daňovými odvody. Herci se ale nesměli opalovat, aby neměli rudé obličeje, protože záběry z Karibiku se objevují až v závěru filmu. V březnu na týden zamířili mrznout do Alp, zbytek scén se vytvořil ve studiích Twickenhamu a britských exteriérech. Celkově trvalo filmování přes dva a půl měsíce a první ho měli možnost vidět diváci v Anglii na konci července.


A co vlastně měli možnost vidět? Zatímco Perný den byl v podstatě černobílý hraný dokument o "běžném" dnu kapely, nyní si mohli fanoušci užít nejen barvu, ale také pravou filmovou zápletku. I když mohli být zmateni. Děj se točí okolo obětního prstenu jedné východní sekty, která ho nasazuje člověku, kterého za čtyřiadvacet hodin nabarví načerveno a obětuje své bohyni Kailí. Nejčerstvější oběť je ale fanynkou Beatles, takže prsten pošle Ringovi, o němž se všeobecně ví, že je velkým milovníkem prstenů. Tomu se nový kus s velkým červeným kamenem velmi líbí a začne ho nosit. Když ale po uplynutí těch čtyřiadvaceti hodin vyjde najevo, že dívka prsten nemá, dostanou se uctívači Kailí do prekérní situace. Kam prsten zmizel?

Beatles točí úvodní scénu Help!

Nakonec to zjistí z televize, kde Beatles zrovna hrají svou zbrusu novou píseň Help! Nápadný prsten nelze ani v černobílé televizi přehlédnout a sektáři se tedy musí dopravit do Británie, aby prsten od slavného bubeníka získali zpět. Pokoušejí se o to všemožnými způsoby, které Ringovi způsobují nepříjemné a komické situace. Když se konečně dozví, o co jde, prsten chce vrátit, ale nemůže ho stáhnout z prstu. Kapela s emu pokouší pomoct různými způsoby, zavede ho ke klenotníkovi i ctižádostivému vědci a jeho natvrdlému pomocníkovi. Ti se snaží prsten také ukořistit, a začnou Beatles také pronásledovat. Když pak společně se sektáři napadnou i společný dům kapely, Beatles se začnou skrývat ve strachu o život, bubeníka, protože již uplynulo čtyřiadvacet hodin a novou obětí bohyně Kailí se má stát právě Ringo. Útěk všechny postupně zavede na vojenskou základnu, do Buckinghamského paláce, do Alp a Karibiku, ale vědec i sektáři jsou jim stále v patách. Když už to na jedné pláži vypadá hodně zle, Ringovi se konečně podaří prsten sundat a navleče ho na prst vrchnímu knězi sekty.


Děj samozřejmě fanoušky uspokojil dostatečně, kritici už absurdní příběhovou linku nehodnotili tak nadšeně, přestože film získal cenu na festivalu v Riu v září roku 65. Ani samotná kapela neměla ze snímku dobré pocity. John tvrdil, že je to blbost a Paul si posteskl nad tím, že ve svém vlastním filmu spíš hostují, než hrají. V říjnu jim byl nabídnut další scénář k filmu A Talent Of Living, ale bez úspěchu.
Všechny čtyři Brouky navíc co do hereckého výkonu zastínili herci ve vedlejších rolích v čele s teprve dvacetiletou komediální hvězdou Eleanor Bronovou. Muzikanti si za to ale mohli do značné míry sami, v té doby totiž všichni holdovali marihuaně, takže většina záběrů se musela točit odpoledne, protože odpoledne už byli mládenci nepoužitelní.
Zbytečné to ale celé nebylo. Minimálně pro George. Při scéně v indické restauraci ho zaujal sitar. Koupil si jeden, začal se na něj učit a ještě téhož roku ho poprvé uplatní ve skladbě Norwegian Wood. A také vzniklo znamenité album. Sedm nových písní zaznělo i ve filmu.


Pokud mám na závěr přidat svůj názor, myslím, že film není zdaleka tak špatný, jak se o něm traduje. Některé scény rozhodně stojí za vidění a mnoho nedostatků v čích dnešního fanouška smaže to, že zkrátka chce vidět Beatles ve filmu. Vidí je a baví se jejich suchými hláškami. Nepřemýšlí o hereckých výkonech vedlejších postav, hlavní jsou Beatles. Líbí se mi i střídání různých prostředí, závěr v Karibiku je úplně nejlepší. Můžu jen doporučit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama