SPECIÁL: Album The Clash slaví čtyřicátiny!

8. dubna 2017 v 20:49 | C Jay |  Speciál
Osmý duben patří v punkové historii k významným milníkům, protože v tento den vyšlo eponymní album kapely Clash. Bylo to v roce 1977, debutové LP tedy právě dnes slaví čtyřicáté narozeniny.Naplno se mu budeme věnovat až v pondělní recenzi, tenhle článek spíš nabízí příležitost zevrubně zhodnotit význam a odkaz této desky. Připadá mi totiž, že význam Clash pro punk není tak obecně známý. Vždyť to znáte. Vyjmenujte nejznámější punkové kapely: Swex Pistols, Ramones, Clash. Vždycky jsou až na třetím místě. Stejně je to i s jejich hudbou, byť jejich skladby co do potenciálu a propracovanosti jak Sex Pistols, tak Ramones trumfnou. Jejich síla je ale zase jinde, kde Clash můžou mít mezery…
Ovluvnilo to třeba už moje první setkání s ním. V té době mě uchvátili Sex Pistols a vzápětí i Ramones, takže na Clash jsem si vzal stejný metr. Což prostě nejde. Z toho pohledu mě Clash tehdy zdaleka tolik nechytli a cestu k nim jsem si hledal složitější a delší cestou. Career Opportunities pro mě sice dlouho byla číslem jedna, jinak to ale zas tak slavné nebylo. Další desky mi připadaly propracovanější a promyšlenější. Znovu se ukazuje to, co jsem opakoval už stokrát: hudbě se vyplatí dávat druhou šanci.
Album The Clash se dnes stalo pojmem a mnozí ho považují za vůbec nejlepší. Přitom samotné nahrávání bylo velmi neformální a improvizované, díky čemuž ale lépe než kterékoli jiné zachytilo velkou sílu Clash: energie živých vystoupení. Debutová deska ho nejlépe přibližuje, ve všech ostatních se už hledělo na kvalitu zpracování.
Bavíme se teď o původní britské nahrávce. Do Spojených států se její americká verze dostala až po desce Give'em Enough Rope v roce 1979. I na ni se ale v recenzi podíváme. Do dalších podrobností ale zabíhat nebudeme, aby nám zbyl nějaký materiál do recenze. Těším se. Zůstaňte na příjmu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama