Song týdne: Love Me Do

27. dubna 2017 v 20:58 | C Jay |  Song týdne
Po týdnu tu máme další non-punk skladbu. Není to nastupující trend, spíš náhoda. Spojitost přesto existuje. Kdyby punk existoval už v šedesátých letech, mohli bychom o dnešním kousku říct, že je až punkově jednoduchý. Vydala ho před takřka pětapadesáti lety pětice kluků z Liverpoolu u malé společnosti, do té doby proslulé především šířením…
bizarních nahrávek. Nalákal vás ten úvod? Doufám, jinak jsem ho dělal zbytečně.
Příběh téhle skladby je zároveň příběhem úplných začátků Beatles. Všechno začalo na Nový rok 1962, kdy Beatles v sestavě John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Pete Best nahráli několik svých písní na demosnímek. Neměl sice oslnivou kvalitu, přesto s ním manažer Brian Epstein přesvědčil Sida Colmana, který se poté nabídl, že Beatles vyjedná zkoušku u partnerské společnosti EMI. Ta obvykle spolupracovala jen s profesionály… vyjma malé společnosti Paraphone, jíž šéfoval jistý George Martin. Poslechl si kapelu živě a nakonec souhlasil s předběžnou smlouvou.
Nastala otázka, co bude na prvním singlu. Beatles měli své prověřené skladby, George Martin ale navrhl tehdy populární novotinu How Do You Do It? Nahrávku tohoto coveru můžeme slyšet v prvním dílu Antologie. Kapela ji hrála jen ze slušnosti, prosazovala své věci. "Složte něco stejně dobrého, a nahraji to," odpověděl šéf Paraphone. Nakonec byl ale přehlasován a volba skupiny padla na Love Me Do, v níž našel George Martin jisté zalíbení, zejména v harmonice.


Po první nahrávací schůzce si ale vymínil jinou podmínku a tentokrát nehodlal ustoupit - byl zklamán výkony Petea Besta u bicích, takže ho potěšilo, když se s Beatles spojila liverpoolská bubenická hvězda Ringo Starr. Kluci se znali už z dřívějších vystoupení a tenhle krok by prospěšný pro všechny kromě Besta. Trio McCartney-Harrison-Lennon nicméně už dlouhodobě zvažovalo Peteův odchod. Bubeníkovi schopnosti byly omezené, navíc do party nezapadal chováním ani vizáží.
Všechno ale nešlo hladce, protože ani Ringův výkon Martina nenadchl, takže prosadil druhou změnu a na bubenickou stoličku si sedl ostřílený studiový bubeník Andy White. Ringo byl sice zdrcen, ale paradoxně se na singl použila verze s ním. Nahrávka s Andym Whitem se později objevila na albu Please Please Me.


Obě verze jsou velmi podobné, ta s Andym Whitem je jen trochu tvrdší a dynamičtější. Originál s Petem Bestem můžeme rovněž slyšet na prvním dílu Antologie a je ze všech tří jednoznačně nejslabší.

Beatles sice měli opojný pocit, jejich singlu se ale nijak zvlášť nedařilo, na první říčku ho ocenil jen liverpoolský časopis Mersey Beat. George Martin mohl mít pocit satisfakce a pro další pětačtyřicítku opět Beatles doporučoval How Do You Do It? Zakrátko ale přijde Please Please Me a to už bude jiný příběh.

Neuvěřitelné, ale všechny tři verze se mi podařilo najít na YouTube...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama