Song týdne: Help!

20. dubna 2017 v 21:41 | C Jay |  Song týdne
Když jsem dneska v tom typicky jarním počasí mrznul na zastávce, v hlavě se mi bezděčně vynořila jedna replika z filmu Help!: It's cold. I'ts a cold place. A napadlo mě, proč se nepodívat na příběh titulní skladby toho snímku? Stojí za to. Fanoušci Gates Of The West, již jsem si pro článek vybral původně, si tak musí ještě chvilku počkat…


Je to neuvěřitelné, ale na YT se opravdu dá najít záznam Help! Tenhle konkrétní živák byl prvním živým vystoupením Beatles po dlouhé době. Je to trochu znát, John si párkrát není jistý textem…

O filmu samotném se bavit nebudeme, ten by si zasloužil samostatný článek. Druhý snímek slavné čtyřky ale sehrál v příběhu samotné písně zásadní roli, protože vznikl na objednávku právě jako hlavní melodie nového filmu s Beatles. Tvůrčí dvojice Lennon-McCartney použila taktiku, která se osvědčila už před rokem s Hard Day's Night - rozdělili se a složili něco každý sám. A opět zvítězila skladba Lennona.
Přestože nové dílo vzniklo pod tlakem, odhalil v něm frontman kapely své nitro daleko víc než kdy předtím. Velmi očividné volání o pomoc bylo autentické. Může se zdát zvláštní, že zrovna člen světově úspěšné kapely potřeboval pomocnou ruku, na Johna ale v té době doléhalo několik problémů najednou.
Předně se trápil v osobním životě. Nebyl dobrý manžel ani otec a to zdaleka nejenom proto, že věčně jezdil po koncertech nebo pracoval ve studiu. Jako volnomyšlenkářský rebel se navíc usadil v Surrey, symbolu britského maloměšťáctví a průměrnosti.
Trápil ho i jeho vzhled, protože kvůli pití a přejídání hodně přibral, později na toto období vzpomínal jako na "dobu tlustého Elvise". Trpěl šeroslepostí a krátkozrakostí, ale ješitnost mu nedovolovala nosit brýle, raději se nechal vodit za ruku.
V kapele ho zase hlodala dávná zatrpklost. Nikdy totiž manažerovi Brianu Epsteinovi úplně neodpustil, že obrousil původně ostré hrany Beatles a úhledně je zabalil nejprve pro britský a pak pro americký trh.
Skladba Help! navíc byla původně pomalejší, Brouci ale na singlech preferovali zásadně rychlejší věci, takže ji postihla úprava tempa. Po rozpadu chtěl John natočit novou verzi podle svých představ, své záměry ale nikdy neuskutečnil.
Na kvalitě Help! to ale neubírá ani v nejmenším, jde o jeden z nejlepších skladatelských výkonů Johna Lennona ve své době. I o sám, jinak velmi sebekritický, ji společně se Strawberry Fields Forever oceňoval jako skutečně skladatelsky autentické. Nebyla to jen další "stylizace sebe sama do situace, na níž se pak postaví prima příběh, což považuju za podvod".
Tenhle přístup později sehraje nejen v Johnově skladatelské činnosti zásadní roli. Na začátku roku 1965 zůstalo jen u tohoto osamělého volání o pomoc.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marvav Marvav | 21. dubna 2017 v 14:29 | Reagovat

Tak mě napadá slyšel jsi o Beatles albu Everyday Chemistry, které bylo údajně přivezeno z paralelní dimenze roku 2009. V té dimenzi se údajně nikdy nerozpadli

2 C Jay C Jay | 23. dubna 2017 v 16:29 | Reagovat

Tak tohle je pro mě úplná novinka, díky za ni.
Je to zajímavý pokus, ale že někdo spojí songy jednotlivých Beatlů s tím, že takhle by vypadalo jejich další album, je dílem nepravděpodobné a dílem legrační. Takhle jednoduchý tvůrčí proces přece nebývá nehledě na další nesrovnalosti v tom příběhu.
A řeči o jiné dimenzi nebo paralelním vesmíru... to je argument na úrovni "viděl jsem Elvise. Pracuje v supermarketu v sousedním městě."

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama