Song týdne: Complete Control

13. dubna 2017 v 12:14 | C Jay |  Song týdne
Sice máme Zelený čtvrtek, ale song od Green Day tentokrát nebude. Třeba jindy. Máme tu totiž ještě slíbené pokračování příběhu prvního alba Clash, který sama kapela vtělila do jednoho ze svých nejlepších kousků, do Complete Control.Clash vydali své první album na začátku dubna, které ještě o měsíc předtím podpořili i prvním singlem White Riot. Vydavatelství CBS se to ale zdálo málo a její představitelé nehodlali přijít o velkorysé peníze, které do svých nových svěřenců nalili. A tak, zatímco zprostředkovali pro Clash koncert v Amsterodamu (bylo to jejich první vystoupení mimo Velkou Británii), sáhli znovu do nahraných materiálu. Vybrali skladbu Remote Control, přidali k ní živý záznam London's Burning a pustili výsledný singl na pulty obchodů. Takže zatímco kapela hrála 14. května v Nizozemí, britští fanoušci si mohli druhým dnem kupovat pětačtyřicítku, o níž neměl Joe, Mick, Paul ani Terry nejmenší tušení. A problém byl na světě.
Kapela se proti kroku CBS nesouhlasně ohradila, nelíbilo se jí, že CBS svévolně nakládá s jejich skladbami. V tehdejším hudebním průmyslu šlo ale o docela běžný jev. Vždyť i Beatles si užili mnoho rozepří s vydavatelstvím Capitol, které lisovalo jejich desky pro americký trh a až do roku 1968 (s výjimkou Seržanta Peppera) svévolně měnilo a míchalo jejich obsah.
CBS bylo také formálně majitelem práv k výtvorům Clash a toto jim stvrzovala i smlouva, takže Clash s tím stejně nic nenadělali. Krok vydavatelství je ale rozladil i proto, že sami chystali na druhý singl jinou pecku - Janie Jones.
K tomu už ale nedošlo, protože jejich třetím singlem se stala na podzim právě Complete Control. V jejím textu najdeme všechno, co jsem popisoval. Joe a Mick se ale kromě CBS věnovali i jiným tématům. Například jak k nim přistupovali hotely, protože mnohé je (dlužno ale dodat, že oprávněně) odmítali ubytovat nebo za nimi pouštět jejich fanoušky. Clash byli totiž ke svým obdivovatelům velmi otevření a srdeční, pravidelně se s nimi setkávali po koncertě.
Ukazují také, jak špatně společnost na punkové hnutí nahlíží, Complete Control je takovým prvním pokusem o punkový manifest, který Clash v dohledné době dovedou k dokonalosti. Samotný název Complete Control se odvozuje od výroků jejich manažera Bernieho Rhodese. Ten musel mít nad vším kompletní kontrolu.

S Complete Control se na Rocksetu nesetkáváme poprvé, v Top žebříčcích jsme už oceňovali její sólo… nebo její charakter jako celek. A zítra si ji dáme ještě jednou, v Kytarovém koutku se naučíme, jak tuhle pecku hrát na kytaru! Nakonec dáme jednu povedenou živou verzi. Nebo radši dvě.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama