Myšlenky punkera #14: Proč ne český punk?

2. dubna 2017 v 15:02 | C Jay |  Myšlenky punkera
Fiktivní českou punkovou kapelu Informátoři jsem sice nejdřív vyslal do světa jako aprílový vtip. Zároveň to ale ukazuje na jinou věc - v současnosti nemáme na české scéně zajímavou skutečně punkovou kapelu… proč?


Je mi jasné, že leckdo se mnou nebude souhlasit. Ale na rovinu přiznám, že český punk rád nemám. Obecně to souvisí s problémem kulturního importu do naší země. Češi jsou národ vynalézavý, takže si novoty z ciziny upravují a přizpůsobují. Někdy jsou v tom úspěšní, někdy zase ne. Výmluvným příkladem může být český hip hop a rap. Každý, kdo ho někdy slyšel, mi dá za pravdu, že většinou se nedá poslouchat. A nesejde, jestli jde o úplné rapperské nuly nebo "špičku" ve svém oboru.
Tenhle žalostný stav způsobuje především to, že rap vznikl ve specifických podmínkách na západním pobřeží Spojených států. Rappeři v osmdesátých a devadesátých letech žili na hraně zákona, v ghettech, setkávali se s rasovým opovržením i policejní zvůlí. To, o čem rapovali, bylo odrazem jejich skutečného života, což jim umožnilo uspět. Něco takového prostě nikdo u nás nenapodobí. Každý, kdo se snaží být gangsta, ve výsledku vypadá jako trapák a pitomec, protože, a přiznejme si to, tahle póza je už sama o sobě dost klišé. A kdo se snaží o společenskou kritiku a satiru, nedojde o moc dál. Jeho songy o světě, který vidí z okna oblíbeného baru, kde věčně vysedává a nadává na politiky, jsou směšné.
Situace v českém punkovém světě zdaleka tak špatná není. Ale on měl svou příležitost, kterou nakonec promarnil. V osmdesátých letech byl nepřítel jasný - komunistický režim. A punk se stal jednou z možností odporu proti němu. Problémem ale bylo, že v takové situaci mohla nějaká kapela těžko vydat desku a získat nějaký ohlas a vliv. S pádem minulého režimu sice zmizela i tahle překážka… ale taky už nebylo proti čemu protestovat.
Teda zdánlivě. I když se dnes máme mnohem líp, stále se kolem nás dějí věci, které v pořádku nejsou a na něž je dobré upozornit. A tím už se dostávám k jednomu z nedostatků českého punku.

Texty
Mistry punkové satiry a kritiky byli a bezesporu stále jsou Dead Kennedys a Clash. Jejich songy jsou nápadité a texty rafinované. České podání naproti tomu nejčastěji pracuje s myšlenkami typu "poslanci jsou šmejdi" a "politici kradou". Jednak je tohle inteligenčně někde na úrovni volebního programu Babišova ANO… a navíc stěžovat si na korupci je asi stejné jako stěžovat si na to, že komáři štípou. Štve to každého… ale nic se s tím nedá dělat. Korupce je i jinde ve světě… my o ní jen nevíme, protože ničím takovým se žádný stát chlubit nebude.
Někteří zase pracují s tématy, jejichž zajímavost nepřekročí hranice jejich čtvrti nebo oblíbené hospody… a dál se často nedostane ani samotná kapela.

Hudba
Muzika většinou postrádá větší originalitu, protože čeští pankáči se drží modelu rychle a zběsile. Už několikrát jsem říkal, že punk není o tom splácat tři akordy a zahrát je za minutu a půl. Protože tohle dokáže každý, odráží se to i na kvalitě.
Osobně mi hodně vadí i fenomén agro rocku, tedy křupanské okresní hudby. Poznáte ji lehce, charakteristická je pro ni kýčovitá rocková hudba a texty na téma - ženský, pivo… a v posledních letech i ochrana českého národa a jeho skvělé kultury. Na tomhle základě jede spousta kapel a i ty nejúspěšnější tuzemské skupiny k ní mívají sklony.
Je to škoda, máme totiž na víc.

Kapely
Když se řekne česká punková kapela a song, většina automaticky odpovídá Visací zámek a Známka punku. Z té skladby je mi fyzicky špatně, nesnáším ji, a samotnou kapelu nevnímám o moc líp. Působí na mě spíš jako komedianti než muzikanti. Humor je obecně silnou českou stránkou. Logicky se tedy promítnul i sem… jenže v té nejblbější podobě, kdy není ani vtipný, ani rafinovaný…
Výjimkou můžou být třeba slovenští Horkýže Slíže. Jejich tvorba je často vtipná… ale s punkem má společnou maximálně rychlou a syrovou hudbu.

O tomhle tématu by se daly napsat ještě další řádky… nemyslím si ale, že je to nezbytné, protože bych se dál jen motal v kruhu problémů, které jsem tady nastínil. Ušetřme si ten čas a námahu na něco lepšího, než je český punk. Uvidíme se zítra při recenzi. Budou to Ramones, jen ještě nevím, které album.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sabča sabča | Web | 2. dubna 2017 v 16:51 | Reagovat

bezva blog
zvu tě na svůj :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama