Versus: Capital Radio - jedna, nebo dvě?

24. března 2017 v 11:14 | C Jay |  Versus
V dnešním článku se ještě jednou vrátíme ke kompilaci Super Black Market Clash, konkrétně songu Capital Radio a k jeho dvěma různým verzím. V hudbě není klasičtějšího měření sil: nekomplikovaná prostota versus technická vytříbenost? Kdo bude vítězem tentokrát?Nejprve krátké zdůvodnění z historie: song Capital Radio patří ke starším kouskům Clash. Napsali ho už v roce 1977. Dostalo se na několik desek, včetně Black Marketu. A také na vlastní EP. Kromě této pecky na ní najdete onen rozhovor s kapelou, kde jako podkres hraje Listen. Těchto kopií bylo ovšem tak málo, že v letech 78-79 Clash skladbu nahráli znova a trochu ji opentlili. Dostala k dobru dalších osmdesát vteřin a získala nové ostruhy. Vyšla na EP The Cost Of Living a později se tato druhá verze probila právě až na kompilaci Super Black Market.


Původní verze označovaná prostě Capital Radio (přídomek one se používá jen velmi málo) v sobě nezapře dobu svého vzniku. Bez problémů by zapadla na debutové album - je přímá, jednoduchá a krátká. Možná až moc, protože takřka polovinu tvoří fade out. Za bicími sedí ještě původní bubeník Terry Chimes.
Capitol Radio Two otevírá čtyřicet vteřin akustické kytary. Pak se ale rozjíždí skvělý nářez, jehož proměnu nejlépe prezentuje změna na bubenické stoličce a nový bubeník Topper Headon! Textově se obě verze neliší… tedy až do první poloviny. Pak opět následuje klasický improvizační fade out. Ale zatímco na originální verzi se odehrává závěr ve stylu třeba Complete Control, na předělávce se už Joe ani nepokouší zpívat, vede rozhovor s kapelou a předkládá ironicky své velkolepé plány na ovládnutí éteru.


V tomhle srovnání nejde jenom o vkus (jako u Welcome To Paradise), protože obě verze mají své pusy a mínusy. Originál je jednoduše moc krátký a nahrávka nevýrazná. Naživo musela znít parádně, tady si to člověk ale tolik neužije. Na druhé straně obsahuje tu skvělou frázi "in tune with nothing, don't touch that dial!" která se z nové verze ztratila.
Capital Radio Two je nepochybně agresivnější a nabízí vypilovanější progres. Na druhé straně mu předchází úplně zbytečný úvod na akustickou kytaru. Bez něj by skladbě stačily necelé tři minuty. Dobře to ale ilustruje změnu v Clash - v době první verze by do rukou akustiku na takový song určitě nevzali!
Přesto bych zvolil raději verzi dvě. Proč? Víte, na albu Sandinista! Clash oprášili svůj starý hit Career Opportunities a nechali ho zpívat dva malé chlapce. Zajímavý pokus, ale ze skladby tím vykuchali všechno, co ji dělá tak skvělou. U Capitol Radio naopak dobře znali jeho silnou stránku. A tak jí ještě přidali! Dosáhli tak maximálního výsledku a naplno využili všechen potenciál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama