Song týdne: Live Forever

30. března 2017 v 20:59 | C Jay |  Song týdne
Pokud tuhle píseň znáte, nejspíš si řeknete, proč do songu týdne tahám v krátké době další mimožánrovku. Oasis jako takoví mají s punkem společné jen velmi málo. Ale tenhle konkrétní kousek se vztahuje k možná kontroverznímu dílu dalšího neméně slavného muzikanta.Nejprve ale něco k songu. Patří k nejstarším z repertoáru této britské kapely. I já sám ji znám už poměrně dlouho a asi byste neuhádli, kde jsem ji slyšel poprvé. Bylo to v jednom starém, starém, neskutečně starém díle seriálu Kobra 11. Tak starém, že v něm ještě nehrál Semir Gerkhan. Nejsem fanoušek Oasis, znám samozřejmě Wonderwall, ta mi ale nikdy nic neřekla. Na tomhle konkrétním tracku se mi ale líbí jeho atmosféra, melodie - prostě je to jeden z těch případů, kdy všechno perfektně sedí a můžete to poslouchat pořád dokola.
Obzvlášť se mi líbí závěr, kdy Noel Gallagher zpívá pořád dokola "live forever". Je v tom taková podmanivá síla, která vážně chce žít navěky. Působivé.
A právě tato fráze souvisí s tím, o čem jsem mluvil na začátku, protože Live Forever představovala ve své době protipól k songu I Hate Myself And Want To Die od Nirvany. Noel Gallagher to zdůvodňoval: "Mám Kurta rád, ale nemůžete nechat lidi na heráku chodit po světě a říkat: nesnáším se a chci zemřít. To je pěkná blbost."

Krystalizují se tu dva pohledy na věc. Opačné, vylučující se. A který je správný. Žádný samozřejmě, bude to jen bitva názorů. Pozice Kurta Cobaina stojí především na svobodě uměleckého a lidského vyjádření. Tyhle pocity měl a vyjádřil je. Není to úplně klasická myšlenka… ale o tom Nirvana koneckonců byla.


Názor Noela Gallaghera má taky své opodstatnění. Z hlediska prospěchu společnosti má určitě větší hodnotu live forever než I want to die. Smrt je v naší současné kultuře tabu a vědomě i nevědomě ji odsouváme pryč od sebe. Nebylo tomu tak ale vždy. Ve středověku byla smrt daleko přirozenější součástí lidského života. Na hřbitovech se dokonce konala společenská setkání a milostné schůzky!
A co se týče názoru… jaký máte vy?

Pozn. Možná jsem se vyjádřil nepřesně. myslel jsem svou otázku takhle: Myslíte si, že by se do hudby měla promítat i kontroverzní témata jako sebevražda, nebo by měly některé věci platit za tabu? Absolutní svoboda projevu, nebo etické zábrany?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kterou ze skladeb máte radši?

Live Forever 100% (2)
I Hate Myself And Want To Die 0% (0)

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 3. dubna 2017 v 15:43 | Reagovat

No vidíš to, já zase Oasis mám moc rád. Nejen jako v určitém smyslu pokračovatele Beatles, ale prostě mají své nepopsatelné kouzlo které nedokážu vyjádřit. Chápu proč je spousta lidí nemá rádo (kýč, arogance, vykrádání atd...) ale pro mě to byla jedna z posledních esencí toho co si představím pod pojmem rocková kapela. Je fakt že z většiny člověka zaujme spíš samotná hudba než texty - čest vyjímkám. Songy jako Don't Look Back In Anger, Stay Young, Rockin Chair, Cigarettes and Alcohol, a vůbec většina tvorby z 90's jsou pro mě srdcovka. Kombinace syrovosti s líbivostí, melodie a hluku, odkazu Beatles a vůbec charismatu dělá z Oasis kapelu kterou budu mít rád vždy a budu se k nim vracet pravidelně.
Co se týče otázky jestli live forever nebo want to die, jednoznačnou odpověď nemám - jak kdy a v jakém rozpoložení. Jsou chvíle kdy bych si do uší nic pozitivního nedal protože cokoli optimistického mi prostě přijde falešné, a naopak někdy se zase nedokážu dostat do jakékoli negativní muziky, je to prostě o stavu mysli. Nejsem 100% pesimista, nejsem realista, určitě nejsem optimista a idealista jen do určité míry,ale nemám snad ani jednu kapelu, desku, skladbu, o které můžu popravdě říct že jí můžu poslouchat opravdu kdykoli.

2 C Jay C Jay | 6. dubna 2017 v 8:41 | Reagovat

Že jsou Oasis pokračovateli Beatles, jsem už taky párkrát slyšel. Zajímavý je, že v devadesátých letech označil George Harrison Oasis jako "směšný a pomíjivý módní výstřelek". Liam Gallagher si to nenechal líbit a o bývalém Broukovi prohlásil, že je idiot. :-D

3 Spike Spike | E-mail | 6. dubna 2017 v 20:42 | Reagovat

No jo, Liam... :-D Že jeho názory jsou většinou mimo mísu je fakt - ale na druhou stranu se neomrzí ho poslouchat a sledovat, natolik je to barvitá popkulturní postavička - co slovo a názor, to perla :-D
Ono s většinou z toho, co Oasis kolem sebe hlásali se člověk nemusí ztotožnit, ale na té aroganci a sebejistotě jak jsou nejlepší kapela na světě zkrátka bylo něco přitažlivého. Ono v jistém smyslu v období prvních tří alb by se s tí dalo i souhlasit, protože Definitely Maybe, (What's The Story) Morning Glory a Be Here Now byly geniální desky. Proslulý je i fakt že b-strany singlů a rarity měly srovnatelnou úroveň s albovými songy, viz. kompilace The Masterplan a další songy které lze snadno vyhledat. Prostě Oasis byli srdcovka, s nepočítatelně mnoho skvělými songy, Noel Gallagher je nejen pro mě jedním z nej songwriterů co kdy žil a ani sólovky obou bratrů po rozpadu kapely nejsou marné, ale prostě 90's byly 90's ;-) Ani bych se nebránil pozdějším recenzím jejich desek zde na blogu, na druhou stranu zase chápu že Ti prostě tvorba Oasis až na pár tracků moc neříká. Ale pro mě jako velkého fandu Beatles (co dal kdysi poměrně velkou sumu aby měl jejich komplet diskografii v remasterované podobě na original cd) jsou prostě Oasis jasnou volbou, pokračovateli, napodobiteli, někdo by řekl i imitátory... Ale co naplat, nejen punkem je člověk živ a tohle je jedna z těch srdečních kapel. Doporučil bych, aspoň stáhnout si někde zdarma diskografii a naposlouchat stojí jen trochu času, ale je to asi hodně individuální záležitost... No ale za mě prostě takhle ;-)

4 C Jay C Jay | 11. dubna 2017 v 15:55 | Reagovat

Pokud bych sem chtěl zapojit Oasis, musel bych se předtím určitě s jejich tvorbou pořádně seznámit, protože jejich hudbu důkladně neznám. Abych v recenzích neplácal nesmysly. Protože není nic horšího, než když někdo hodnotí věci, o kterých nemá páru. :-D

5 Spike Spike | E-mail | 16. dubna 2017 v 19:50 | Reagovat

Tak jasně, oni Oasis s punkem moc společného nemají a přeci jen tohle je především blog o punku ;-) Ale jednou až dojdou k recenzování punkové desky - a že těch čistě punkových až taková halda není - tak články o kapelách jako Oasis, nebo těch starých klasických jako Beatles, Who atd. bych určitě nepohrdl, ale jasně, záleží na tom co posloucháš ty, mimo ten punk :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama