Song týdne: Here Comes The Sun

16. března 2017 v 20:36 | C Jay |  Song týdne
Česká mainstreamová rádia nehrají jen popovou kolovrátkovou břečku z osmdesátých a devadesátých let. Občas se jejich éterem mihne i skladba zajímavá. A k tomuto skorojarnímu období u nás už skoro neodmyslitelně patří song, který si dnes poslechneme.


Protože v Apple Music dělají všechno proto, aby z YouTube smazali cokoli souvisejícího s Beatles, poslechněme si živou verzi z roku 1987.

Deska Abbey Road, poslední album, které vzniklo ještě za existence Beatles, přineslo vedle skvělé muziky i malý pocit satisfakce jednomu ze členů slavných Brouků. Pozici George Harrisona ve skupině neustále podrýval fakt, že byl o tři roky mladší než John a Ringo. Ostatní ho pokládali za benjamínka, ačkoli v roce 1969 už mu bylo šestadvacet let a Paula McCartneyho od něj dělil jediný rok. Perfekcionistický basák ale zase neustále kritizoval Georgeovu hru na kytaru a neváhal mu názorně ukázat, jak že si to představuje.
Na všech albech a singlech, která dosud Beatles vydali, se objevilo jen čtrnáct songů z Harrisonova pera. Přičemž nejvíc jeho skladeb najednou mohou posluchači slyšet na albu Revolver - tři. To na sebevědomí nepřidá. Naopak to přidává do šuplíku nevydaných materiálů. A ten měl George na konci roku 1969 tak plný, že to stačilo na desku na následně na trojalbum!
Ještě předtím ale zaznamenal Harrison dva významné zářezy se songy Something a právě Here Comes The Sun. Something sice oslnila víc a vznikl k ní i klip, dnešek ale v čerstvější paměti přežila druhá jmenovaná. Optimistickou skladbu o tom, že zima končí a přichází slunce, napsal na zahradě svého přítele Erica Claptona, kam se uchýlil před tlakem a stresem ve studiu při nahrávání. Bylo to pravděpodobně v dubnu a v té době bylo v Anglii slunečno nejvíce od začátku šedesátých let. Stejně tak zima byla toho roku dlouhá a studená. Verše mají tedy autentický základ.
Here Comes The Sun se dnes řadí mezi top tři Harrisonovy skladby z dob Beatles. Po boku While My Guitar Gently Weeps a Something. A díky nadčasovosti a míru,který šíří, se nejspíš z paměti hned tak neztratí. A to je dobře.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama