Song týdne: Ha-Ha, You're Dead

23. března 2017 v 19:05 | C Jay |  Song týdne
Kompilace Shenanigans určitě není jen poslední rozpačité ohlédnutím minulosti před vznikem Amerického Idiota. Dřívější práci se podařilo dobře prodat i navzdory tomu, že deska nabízela jedinou úplně novou skladbu. A na ni bychom určitě neměli zapomenout.Green Day tohle dělávají pravidelně, Maria podobně podpořila úroveň International Superhits, State of Shock zase poslední kompilace Demolicious. Všichni to sice ocení, jenže tyhle skladby potom, jakkoli jsou dobré, zapadnou.
Potkalo to i Ha-Ha, You're Dead, která celou desku uzavírala. Song zdánlivě nenabízí nic převratného, je to ale malá ukázka toho, jak mohl vypadat tvrdší punk, kdyby Green Day v té době vydali řadové album. V jejich diskografii byste těžko hledali jiné tracky, co by se jí podobaly. I když takových případů známe víc.
Píseň je zajímavá mimo jiné i proto, že ji nenapsal BJ Armstrong ale Mike Dirnt, člověk to ale musí vědět, aby si to uvědomil. Textově stvořil snad nejsarkastičtější skladbu Green Day. Je to až rafinovaně prosté - vypravěč se celou dobu vysmívá neurčité osobě a nakonec má radost z jejího utrpení.
Existují samozřejmě teorie, že předlohou byl skutečný člověk… údajně šlo o Tima Yohannana, o němž Green Day nenávistně pěli už na Nimrodovi v písni Platypus (I Hate You). Shazoval totiž jejich hudbu ve svém časopise. Označoval ji za příliš popovou a celkově se vyžíval v kritizování kapely. BJ to napsal v roce 2011 na svůj Twitter s tím, že v době vydání Nimroda to zamlčeli kvůli možné právní žalobě. Zajímavé také je, že v roce 2002 už Yohannan dávno nežil, rakovina ho zabila už v roce 1998. A také to, že oba songy jsou paradoxně punkově zběsilé.
Navzdory tomu všemu ale myslím, že Ha-Ha, You're Dead skutečně stojí za pozornost a poslech, ve své době představovala vrchol tvorby Green Day a zapomenout bychom na ni neměli ani dnes.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama