Myšlenky punkera #13: Čistky a boj Apple Music se zlými piráty

17. března 2017 v 13:38 | C Jay |  Myšlenky punkera
Dnešní zamyšlení bude tak trochu spontánní. To, co se stalo včera v Songu týdne, mě zaskočilo a posléze i naštvalo, protože praktiky společnosti Apple Music už zacházejí do krajností, které se jen tak nevidí. A je nanejvýš ironické, že se týkají právě Beatles…Když jsem včera chtěl vložit k songu Here Comes The Sun odkaz na YouTube, marně jsem pátral po původní verzi. Musela mi stačit karaoke videa, cover verze nebo až pozdější živáky s Georgem Harrisonem. Nejde ale jen o tenhle případ! Chcete si na YouTube poslechnout jakoukoli píseň Beatles? Máte smůlu! Apple Music totiž obsah největšího videoservery týkajícího se Beatles řádně promazalo. Téhle čistky zůstalo ušetřených jen pár desítek černobílých záznamů kapely z různých estrád, co byly natočeny ještě před vznikem Apple Music, takže na ně společnost nemá práva. I tak se ale materiál oproti předchozím rokům smrskl na pouhý zlomek. Nikdy jste Beatles neslyšeli, ale zajímá vás jejich hudba a chtěli byste se seznámit? Vysolte peníze, jinak nebude ani nota!

Na jedné straně vydavatelstvím a filmovým studiím rozumím. Vlastní práva na nějaké dílo a chtějí z něj mít nějaký zisk. Není to veřejný majetek. A Beatles, ačkoli nefungují už takřka půl století, mají stále možnosti a sílu být skvělým prodejním artiklem, který co do zisku strčí do kapsy všechny naše oblíbené punkové kapely zaráz! Jejich hudba nestárne a stále získává na hodnotě tím, jak dno současné populární hudby klesá pořád níž a níž.
Boj proti pirátství je vleklý a vlastně se nikdy nedá stoprocentně vyhrát. Mnozí na něj proto rezignují a žijí s piráty v jakési symbióze "žij a nech žít". Ne každý pirát totiž umisťuje obsah, co nevlastní, na internet proto, aby něco vydělal. To často ani nejde, protože majitel obsahu je zjevný a určitě se nejmenuje třeba happyflower32. A většina fanoušků jsou navíc nadšenci a jen chtějí, aby měl kdokoli a kdykoli přístup k hudbě, která může oslovit nové posluchače. Vezměme si jako příklad zapomenuté hrdiny typu Heartbreakers. Jejich cédéčko L.A.M.F. bychom tady u nás asi nesehnali.

Ale to, co provádí Apple Music, je už druhý extrém. Neznám žádnou jinou firmu, co by cenzurovala takovým způsobem. Ani současné největší kapely a umělci tohle nedělají. Navíc sami Beatles byli ve své době k pirátům benevolentní a zdaleka je nepronásledovali tolik jako jiné tehdejší skupiny.
Šedesátá léta a současnost se samozřejmě nedají srovnávat. Jedna upirátěná kazeta nenadělá tolik "škody" jako jeden song na internetu, protože má daleko menší dosah. Ale i tak je situace, kdy jdete na YouTube a nenajdete tam žádnou originální tvorbu Beatles jak hudební, tak filmovou, naprosto absurdní.
Má to svá pozitiva. Apple některé klipy vrací, většinou ve velmi dobré kvalitě. Jenže občas si i trestuhodně zahraje s trpělivostí fanoušků. Třeba takhle:


Jen pro pořádek: originální song a klip mají skoro pět minut.
S tím se pojí i další věc. Apple sice tyhle klipy postupně vrací. Jenže rychlost mazání je mnohem rychlejší a důslednější. Na oficiálním kanálu Beatles najdeme sedmnáct videí! Kadence, s jakou přibývají, je ubohá, naposledy se tak stalo před půl rokem. Pokud bude Apple tímhle tempem pokračovat, nejspíš se opět plně dostupného materiálu Beatles už nedožiju! A myslím, že problém budou mít i výrazně mladší, než jsem já.
Víc než o videoklipy mi ale jde o ta videa, kde hraje některý song a jako obrazový podklad slouží prostý statický cover domovské desky. I ta už zmizela! Ptám se proč. Na tomhle vážně někdo vydělává? A vydavatelstvím s obratem v miliónech dolarů to vážně tak pustí žilou? Pokud si v Apple Music myslí, že ano, nechť diskografii Beatles tímto způsobem zpřístupní sami na oficiálním kanálu. Udělali by tím daleko vstřícnější krok k fanouškům.

Některé určitě napadne ta klasická věta: "Prostě jste jenom líní a lakomí, tak tady brečíte místo toho, abyste si zaplatili… Normálně byste přece taky nekradli." Argument snad starý jako pirátění samo. Ale abychom si rozuměli. Mluvil jsem dneska jen o YouTube. Tenhle server je uživatelům přístupný zdarma, protože umožňuje autorům zajistit výdělek pomocí reklamy. Ocení to lidé líní a lakomí, protože stačí přetrpět pět vteřin reklamy a pak můžou zdarma čučet, na co chtějí. A obyčejným klikáním vydělávají všem uploaderům na chleba. Tenhle vztah fungoval. A funguje i teď, kdy se v Apple Music rozhodli pro tu nesmyslnou čistku… A nám holt nezbývá než čekat, až jim to dojde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama