Ja & Uno!

14. března 2017 v 18:01 | C Jay
Na první setkání s Uno! mám dobré vzpomínky, tahle tři roky stará záležitost mi přinesla několik songů, které dodnes hodně poslouchám. Chci ale mluvit o něčem jiném. Včera jsem to nakousl (trilogie nabízí nenápaditou muziku ve srovnání se dvěma rockovými operami). Ale každý problém má víc tváří.Hned na začátku řeknu, že se stylizuju do role obránce trilogie. A to z několika důvodů.
Předně jde o atmosféru alba. Uno! je pohodová deska s pohodovou muzikou. Hlubší podtext někdy má, někdy ne. Každopádně je nenáročné na poslech. Obě rockové opery a jejich poslech beru skoro jako sváteční - musí na něj být nálada i vhodný čas. Trilogii a jí podobné desky můžu poslouchat kdykoli.
Další věc, kterou ocením, je melodičnost skladeb. Shodou okolností jsem předevčírem poslouchal 21st Century Breakdown. Mám k němu speciální vztah, nicméně říkám, že co do zpěvných a chytlavých melodií Uno! jasně vede, protože druhá opera je založená hlavně na mohutnosti a velkoleposti. Jenže kvůli tomu působí občas přefouknutě, navíc nabízí několik veskrze průměrných skladeb. I když jsem je slyšel mockrát, nemám je dodnes v oblibě. Beru je jako nedílnou součást celku, jednotlivě bych si ale vytáhl málokterou. U Uno! tohle můžu udělat kdykoliv.
Poslední věcí jsou kytary a kytarová sóla. Oba kytaristé na trilogii pracují daleko lépe, jejich jednoduchá smršť akordů je skvělá a melodická, tak to má být. A sóla, i když je jich jen pár naplno ukazují um Jasona Whitea. Na 21st Century paradoxně působí kytary mdle a to i navzdory své mohutné hlasitosti. A kytarová sóla jsou nezajímavá, nechytnou vás, nemají čím. Navíc v široké škále ostatních nástrojů působí jen jako stafáž, místo aby hrála hlavní roli jako na Uno!
Z těhle tří důvodů bych si raději volil první díl trilogie, přestože rád mám obě desky. Je mi jasné, že mě za to zase někteří nebudou mít rádi… ale jsem schopný to vydržet.

Ještě jeden alternativní fanouškovský obal
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama