Versus: Když se dělá totéž: Professionals a dvě verze jejich songů

28. února 2017 v 7:00 | C Jay |  Versus
K I Didn't See It Coming žádnou zajímavou historku stižně popisující jeho charakter nemám. Myslím, že tentokrát bude zajímavější podívat se na jinou věc. Polovinu alba tvoří znovu nahrané songy z nevydaného LP Professionals. Hodně už jsem naznačil v recenzi, teď se na to zaměříme podobněji…


Konkrétně jde o pět songů: Kick Down The Doors, Little Boys, All The Way, Crescendo a Mad House. Je to docela unikátní situace, muzikanti jen málokdy přehrávají tak velké procento starší tvorby. I když v tomto případě nesmíme opomenout fakt, že původní verze se v roce 1980 do obchodů nedostaly. A vyšly až v devadesátých letech, takže striktně vzato jsou to jen demosnímky a plnohodnotné originály znějí z desky I Didn't See It Coming.
Obecně má studiová deska daleko lepší zvuk, to jsem v recenzi několikrát zdůraznil. Vždycky to ale nemusí být výhoda, některým songům sluší syrové punkové tričko líp.

Kick Down The Doors
Původní verze je o něco kratší (cca čtvrt minuty). Liší se textem, který je na studiové verzi kromě refrénu takřka úplně nový. Demosnímek nabízí drsnější punkovější kytaru, pokulhává ale v tiché mezihře. Studiová verze vyniká kromě zvuku i v celkovém podání, které je daleko působivější a utáhne i pomalejší tempo. První bod pro studiovou desku.

Little Boys (In Blue)
I tady jdou do vzájemného souboje prakticky stejné výhody i nevýhody na obou stranách. Zvláštní význam si ale zaslouží ústřední kytarová linka. Ta je v originále opravdu špatně slyšet a místo vedoucí role, která jí přísluší, funguje jen jako taková stafáž v pozadí. Na demosnímku ale zase naprosto vynikají agresivní bicí. Ty naopak trochu zanikají na studiové nahrávce. A i intro na demosnímku je lepší bez nich! Na konci je to volba dost nejednoznačná, byť v recenzi jsem zaujal jasné stanovisko. Čím déle obě verze poslouchám, tím nerozhodnější jsem.

All The Way (With You)
U téhle skladby záleží, jestli ji máte rádi. Protože demosnímek dokáže její bizarní momenty (kterých je dost) zakrýt špatným zvukem. Ale pokud se vám líbí, naprosto jasná volba pro vás bude nahrávka z desky. V ní aspoň rozpoznáte všechny zúčastněné nástroje, což na demosnímku není vůbec snadné.

Crescendo
Největší propast mezi oběma verzemi zeje právě u Crescenda. Čistější zvuk povýšil tuhle stopu málem na úroveň nějakého osmdesátkového popu, po nějakém punku ani památky. To přirozeně punkovému fanouškovi nepřipadne atraktivní. Nemám tenhle song moc rád, ale kdybych si musel vybrat, sáhnu po původním demosnímku, který dokáže nedostatek hitovosti nahradit rockovějším vyzněním.

Madhouse
Zběžně jsem už v recenzi zmínil, co mi vadí. Na původním demosnímku mě štve ta ozvěna ve sloce. Na verzi z desky naštěstí zmizela, přišla ale zároveň i o těžkotonážní kytaru. Vedle ní působí zvuk na desce jako nějaký kolibřík. Podobně jako u Little Boys se nemůžu jednoznačně rozhodnout. Je to pro mě trochu zbytečné dilema, protože ani tuhle pecku dvakrát v oblibě nemám… ale víte co? Ta ozvěna mě fakt štve, radši verzi ze studiovky!

VERDIKT
V závěru se asi nejde než odkázat na to, co jsem řekl na začátku. Vybíráme si mezi uhlazenějším propracovanějším… a syrovým přímočarým. Bude záležet na vkusu a vítězové stojí na obou stranách. S mírnou převahou ale u mě vítězí nahrávky z desky. Ze zkušenosti s punkovými alby totiž dobře vím, jak moc dokáže pouhá kvalita zvuku pomoct… nebo uškodit.
A Profesionálové nejsou už agresivní punkeři z dob Sex Pistols. Jejich styl ztratil ostré hrany a zabalil se do elegantnějšího balení. Nezapřou fakt, že sedmdesátky, zlatá léta punku, už skončily a nová dekáda vyžaduje jinou hudbu. Profesionálové a jejich jediná studiová deska na to adekvátně zareagovala… přesto o jejich výtvory nebyl tak velký zájem jako kdysi o Sex Pistols… je to škoda nebo odůvodnitelný jev ve vývoji rockové hudby? Tomuhle tématu se budeme věnovat v zítřejším článku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama