TOP 5:Nejlepší songy, co nikam nepatří

8. února 2017 v 13:31 | C Jay |  Žebříčky
Na jednotlivé songy se dá vždycky dívat dvěma způsoby. Základem je povaha skladby jako takové. Druhou, nezanedbatelnou, součástí je ale i povaha alba, z něhož pochází. Skladba ji buď dotváří, vyvrací nebo ozvláštňuje. Díky domovské desce si pak posluchač jednotlivé pecky i snázeji zařadí. V tomto ohledu mají většinou smůlu singlové skladby, které jsou třeba dobré, ale protože nemají žádný domov, v paměti se drží daleko obtížněji. Pojďme se podívat na nejlepší songy, které nikam nepatří:


KAPELA: Ramones
VÝSKYT: soundtrack filmu Rock'n'Roll High School
Každá kapela k singlům přistupuje jinak. Některá jimi upoutá na novou desku a pak je n ni zařadí. Takto to dělali Ramones, u nich máte všechny songy vždycky hezky na hromádce. Jediný menší "chaos" si do své diskografie vnesli v roce 1978, když do svého filmu Rock'n'Roll High School zařadili titulní skladbu a I Want You Around. Ty na žádném albu nenajdete. Soundtrack se nepočítá, protože tam obě pecky zprznil Phil Spector. Klasické verze produkované Edem Stasiem se objevily až později mezi bonusovými tracky alba Road To Ruin. Zvukově i stylově s tímhle albem souzní, takže zapadnou poměrně bez problémů.

KAPELA: Sex Pistols
VÝSKYT: B strana singlu God Save The Queen
Dost neuctivě naložili Sex Pistol s B stranou singlu God Save The Queen. Tedy alespoň podle mě, protože Did You No Wrong?, patří k mým velkým oblíbencům. Kritici jejich albu Never Mind The Bollocks vytýkali, že je to bet of album, protože obsahovalo všechny předchozí singly. Tedy až na B strany, které můžeme slyšet až na panoptikálním Great Rock'n'Roll Swindle, kde se potenciál většiny z nich ztratil v balastu různých šílených úprav. I když je Never Mind The Bollocks plné kvalitních pecek velké konkurenceschopnosti, pro Did You No Wrong? by se místo určitě našlo.

SONG: Maria
KAPELA: Green Day
VÝSKYT: Internacional Superhits
Ve snaze zabrzdit ústup ze slávy, který je na přelomu milénia postihl, připravili Green Day pro své fanoušky kompilaci Internacional Superhits. Aby na ní jen nepřevařovali ověřený obsah, přidali k devatenácti skladbám dosud nevydanou Poprocks & Coke… a pak přehrávku B strany singlu Warning, song Maria. Ta celý set dokonce otvírala. Dnes už si na ni nikdo nepamatuje, máme její novější verzi, jmenuje se Let Yourself Go. Další příklad jedné zapomenuté pecky, která dojela na to, že nikam nepatří. Její charakter nezapadá ani do Warning, ani do Shenanigans.

KAPELA: Fratellis
VÝSKYT: EP The Soul Crush
Obtížnou pozici bude mít v diskografii Fratellis klenot jejich EP The Soul Crush They Go Down, kterou jsme tu nedávno poslouchali v Songu týdne. Pecka mistrně v sobě kloubící Costello i Medicine se svým vyzněním jednoznačně nedá zařadit nikam. Na obou by proti zavedenému jednotně znějícímu obsahu hrála jen druhé housle. A předělávka by jí taky neprospěla. Malé domovské EP jí dává jen málo možností k zapamatování, přestože bez něj by nezůstalo ani poloviční. Je to smutný paradox, který, aspoň podle mě, potopil jeden z absolutně nejlepších songů Fratellis vůbec.

KAPELA: Clash
VÝSKYT: singl Complete Control
Králem zapomenutých songů je pro mě osobně právě Complete Control. Vznikla ve vrcholném období Clash a představuje jeden z nejlepších výsledků. Ostrý text, podmanivá melodie, kytarové sólo - a navíc úvodní cool riff. Nic z toho jí ale nepomůže. Protože zůstala jen na singlu a Clash pětačtyřicítky nedávali na album moc často, dočkala se Complete Control domovské desky až v devadesátých letech. Společně se všemi ostatními A stranami, které postihl podobný osud, dostala elpíčko prostě nazvané The Singles. Jenže to na rozdíl od Super Black Market Clash vydaného za dva roky nedrží tak dobře pohromadě, je to skutečně jen snůška singlů. Smůla spočívá v tom, že když fanoušek uvidí v tracklistu jména jako Tommy Gun, Should I Stay, Train In Vain, zjistí, že tenhle obsah zná, tak na co by si Singles pouštěl. A songy jako Complete Control tak třeba přehlédne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama