Song týdne: The Bottom Line

23. února 2017 v 17:34 | C Jay |  Song týdne
Song pro tento týden dobře zapadne do probíhajícího Měsíce zapomenutých hrdinů. Mimo jiného se do něj promítnou trochu rozpačitá hodnocení posledních dvou desek. Představím vám totiž skladbu kapely, u které si netroufám udělat recenzi jejich alba…Samotná představa kapely Micka Jonese po vyhazovu Clash zní lákavě. Ovšem jen do doby, než si pustíte ukázku. Kdo se totiž těší na rock ve stylu Should I Stay bude hodně zklamán. A dostane varování při prvním úderu obludných elektronických bicích. Trvá to skoro minutu a půl, než se začne zpívat, do té doby je ale posluchači jasné, že má co do činění s odvrácenou stránkou osmdesátek. Přitom když džínový kovboj Mick zpívá, nejde z tohoto pohledu rozhodně o špatný počin…

Historie konkrétně tohoto songu je velmi zajímavá. Začíná někdy v roce 1983, kdy Mick Jones stále hraje na kytaru a zpívá v kapele Clash. V té době už ale nemá dobré vztahy především s manažerem Berniem Rhodesem. S ním vedl několik let skrytý boj o to, kdo bude Clash vést… který nakonec prohrál. Podivné okolnosti téhle nešťastné kapitoly Clash si ale rozebereme někdy jindy.
Mick, ač byl tehdy nepříjemně zaskočený a cítil se zrazený, nepropadl panice, vzteku ani smutku. Zavolal pár svým přátelům a prakticky ještě téhož večera položil základ formaci Big Audio Dynamite. V té době měl v zásobě několik songů, které se staly základem repertoáru. Mezi nimi byla i Bottom Line. Mick ji původně napsal pro Clash, tehdy se jmenovala Trans Cash Free Pay One a měla jiný text.

Na rané tvorbě Big Audio Dynamite je zajímavé, že se zpracováním velmi málo liší od kontroverzní desky Clash II Cut The Crap. Hodně klade důraz na aktuální hudební trendy. Klasický clashovský punk ze dvou kytar, bicích a basovky zmizel. Proto se nabízí otázka, jak by asi Bottom Line zněla v Clash? Mohla to být pecka!


I když si manažer Rhodes dal po Mickově vyhazovu záležet, aby kytaristu očernil, vztahy mezi muzikanty samotnými se záhy zlepšily. Paul Simonon a Joe Strummer si dokonce zahráli role policistů v tomto klipu Big Audio Dynamite.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama