Song týdne: No Feelings

16. února 2017 v 12:35 | C Jay |  Song týdne
V úterý byl svatý Valetýn. No a co? Nemám city pro nikoho jiného než sám pro sebe! Dneska budeme krutě upřímní/upřímně krutí a podíváme se na jeden zvrácený příběh z jedné vynikající pecky od Sex Pistols.


Hláška z epizody Krabice do neznáma. V jiném seriálu od Matta Groeninga No Feelings i zazněla - konkrétně v díle Nemožný misionář seriálu Simpsonovi.

O čem byla jejich hudba, víme. Textově představili Británii velkou změnu oproti líbivým, ale plytkým zamilovaným odrhovačkám kapel, které tehdy ovládaly éter i televizní obrazovky. Pokud se zrovna nevyjadřovali ke společenské situaci, nemodlili se ironicky za královnu nebo si nevyřizovali účty, našli si čas i na vyjádření lásky. Vlastně spíš na jeho popření. Nejvýstižněji to pojmenoval zpěvák Johnny Rotten: "Chci ti říct, že tě tak moc miluju, bejby… Tohleto mi vůbec nic neříká. Dá se to vyjádřit i jinak: chci ti říct, že seš mi fuk… To je naprosto přirozený…"
Jasně, své ženě by tohle do očí asi neřekl a neřekl by jí to zřejmě nikdo, ale podstata toho výroku je jasná. Love songy nejsou z podstaty špatné, bez nich by z hudby nezbylo ani dvacet procent, mají ale jednu zásadní slabinu. Říct písní "miluju tě," napadlo už několik miliard lidí. Je proto těžké být originální… nebo aspoň nesklouznout ke kýči. Zvlášť pokud nejde o skutečný příběh ale jen jeho stylizaci do nějaké situace.

Z tohoto pohledu je No Feelings skutečně požitek. Ironický text vypráví příběh narcistického člověka, který se do sebe zamiloval, když se zahlédl v zrcadle. Prožívá pak bouřlivý vztah nakonec se měnící v nenávist. Promítají se do toho osobní pocity Johnnyho Rottena, jenž měl ze sebe samotného. Tohle je ta kýžená originalita. Taková love story se opravdu jen tak neslyší. Navíc zabalená v úchvatně syrovém a agresivním podání Sex Pistols!
Mimochodem, slovo narcis pochází z řecké mytologie. Narkissos byl pohledný, ale sebestředný mladý muž, který se tak dlouho zálibně prohlížel v odrazu na vodě, až do vody spadl a utopil se. Pak byl proměněn ve žlutou květinu - narcis.

A co se týče Valentýna. Je to nablblý otravný svátek, který má jediný úkol - prodat co nejvíc květin, plyšových medvídků a čokolád. Stejně komerční a otravný jako pravé české Vánoce nebo tradiční Velikonoce. Jen u nás není tak zažitý. Takže mu nemáme, co vyčítat Každý si o něm může myslet, co chce… ale nakonec to bude stejně jen a jen na něm, jestli ho bude slavit, nebo ne… na ničem jiném nesejde.

Čas na muziku. Tohle video je jedno z prvních, v němž se objevuje Sid Vicious:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 16. února 2017 v 13:02 | Reagovat

Moc pěkně sepsané :)
No já Valentýn nesnáším :D
A písnička je chytlavá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama