Myšlenky punkera #11: Fenomén tří akordů

12. února 2017 v 18:43 | C Jay |  Myšlenky punkera
Jako fanoušci punku jste se s tím už určitě někdy setkali - three chords music. Na punk stačí tři akordy. Někdy se to bere jako nadsázka… jindy naopak vážně s cílem punk dehonestovat. Jak to je? Skutečně platí, že čím složitější, tím lepší? Nemyslím, že vždycky. Pojďme se dnes podívat, jak se dá s málem akordů hrát hodně muziky.


Můžeme tak navázat na včerejší díl Kytarového koutku a začínající hráči zde mohou najít inspiraci. Protože tři akordy se v punku rozhodně nerovná odbytá hudba.
Obecně myslím, že fenomén tří akordů, jakkoli se s punkem spojuje, není jen jeho záležitostí. S málem si vystačí i popové škváry, trampské táborovky i rozevlátá reggae. Samozřejmě jde o dost omezený prostor, v němž se nedá moc převratného vymyslet. Stává se tak, že mnohé kapely hrají v rozmezí mnoha let songy velmi na sebe podobné. Pojďme se nyní stručně podívat na největší punková jména. Kolikrát Green Day, Ramones nebo Sex Pistols stvořili song pouze za pomoci tří akordů? Upozorňuju, že jde pouze o výběr. Nemám dokonalý přehled, takže je možné, že některý song minu.

Ramones
Tři akordy se nejčastěji spojují s Ramones. Jejich brutálně jednoduchá hudba k tomu svádí. Zdání ale velmi často klame a nejinak je tomu i v tomhle případě. Nezapočítáme-li jejich padesátkoé covery, tři akordy stačí například na Judy Is A Punk, I Remember You nebo What's Your Game, Locket Love. Z pozdější doby ještě například minutová instrumentálka Durango 95. Vidíme, že až na Judy jde vesměs o méně známé songy sloužící víceméně jako vata. A že jich není tolik, kolik by člověk myslel. Ramones daleko častěji používali pět akordů. Sheenu nebo Carbonu nebo Rock'n'Roll Radio tvoří třeba akordů šest. Rockaway Beach rovnou sedm.

Green Day
Někde na jejich úrovni stojí Green Day. Ti sice častěji než tři používali čtyři akordy, zástupce tříakordovek ale v jejich tvorbě také najdeme. Jmenujme například dost populární Longview a She z Dookie. Nebo Walkin' Contradiction, Noone Knows, Dominated Love Slave, Nuclear Family a když se blíží ten Valentýn, dodám i Don't Wanna Fall In Love.
Tady naopak vidíme, že se do seznamu dostaly většinou velmi dobré songy, mnohé z nich pronikly i na singly a zapsaly se v paměti fanoušků. Dobře to ukazuje, že i s málem se dá zahrát dobrá muzika. U Green Day se ale sluší dodat, že mnohé z vyjmenovaných zdobí sólo, případně melodická basová vyhrávka nebo intermezzo na bicí.

Clash & Sex Pistols
Clash se navzdory své někdy experimentální tvorbě také párkrát uchýlili k fenoménu tří akordů, těch případů ale mnoho nenajdeme. Rozhodně nejzářivějším bude Death Or Glory. Řekli byste, že tenhle čtyři minuty dlouhý song pokryjí tři prstoklady? Dál mě napadají třeba dvě kvalitní pecky z desky Cut The Crap - nedoceněný singl This Is England a nebo Three Card Trick. A to bude tak nějak všechno.
Ještě více se tomu vyhýbali Sex Pistols. Výsledek samozřejmě zkresluje fakt, že vydali jen jedno album, ze tří akordů sešili ale pouze song Seventeen. Všechny ostatní jich obsahují někdy i dvakrát více. Steve Jones žádný troškař nebyl.

Z menších kapel už by to asi bylo jen rýpání a vypichování jednotlivých songů, což samo o sobě moc nedokazuje. Další skupiny, jež plní obsah Rocksetu - Dead Kennedys, Billy Talent nebo Fratellis už mají vesměs minimálně čtyř až pěti akordovou muziku. Na závěr ale připomenu tříakordový song vskutku stojící za zmínku. Slavná Gloria Patti Smithové. Ano, částečně jde o cover a song to určitě není jednoduchý a odbytý. Jeho holou kostru ale i tak tvoří pouze tři akordy - A, E a D…
Z dnešního zamyšlení tak plynou dva závěry. Zaprvé, tři akordy neznamená odfláknutá muzika. Mnohdy můžou složit velký hit, utáhnou bez problému i čtyři minuty. A zadruhé, že tříakordovek v punku není zdaleka tolik, kolik by nezasvěcený rejpal tušil…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama