Versus: Welcome To Paradise - když se dělá totéž

20. ledna 2017 v 19:45 | C Jay |  Versus
Ke Kerplunku a Dookie se váže jeden fenomén velmi vzácný nejen v diskografii Green Day, ale v punku obecně. Málokdy se stane, aby se na dvou řadových deskách po sobě objevila tatáž skladba. Asi víte, o které mluvím. Welcome To Paradise… proč? A která je lepší?Zajímavé video, které kombinuje obě verze...

Původně se objevila na druhém studiovém albu na třetí stopě. Žádný extra hit z ní ale tehdy nebyl. Přesto dostala druhou šanci, konkrétní důvod mi zůstal utajen. Podobně ale Green Day vzkřísili i 409 In Your Coffeemaker, ta dělala křoví singlu Basket Case. I Welcome To Paradise dostala možnost propagovat album Dookie soby singl. Druhá verze z Dookie se stala velice populární a z nevelké dálky sleduje velkou trojku (Longview, Basket Case a When I Come Around). Díky tomu máme jedinečnou možnost porovnat nejen obě verze, ale i obě desky, které Welcome To Paradise ve svých dvou formách prezentuje.

Kerplunk varianta sice byla první, ale tentokrát asi kouzlo původního neplatí. Vzhledem k charakteru songu ale téhle verzi nahrává syrovější punkový tón. Přehrávka na Dookie zase sází na mohutnější pojetí a celkově lepší zvukový dojem. textově jsou obě verze totožné, ani tempo se významně neliší (Kerplunk působí o něco rychleji). Takže nakonec zůstává srovnání garáž versus studio...
Se srovnáním můžeme začít "objektivními" čísly. Tedy kolik mají obě verze zhlédnutí na YT. Použil jsem stejnou metodu jako u London Calling: sečetl jsem dohromady čísla z pěti nejsledovanějších videí u obou verzí Welcome To Paradise. Výsledek zdrcujícím způsobem, 12,7 miliónu zhlédnutí, opakovala verze Dookie. Původní Kerplunk variantu zhlédlo sotva 170 tisíc lidí! Tady samozřejmě významnou roli hraje oficiální klip, na němž zní právě přehrávka z Dookie a který na vás ve vyhledávání vypadne jako první. I bez něj je ale rozdíl pořád znatelný.
Pak už srovnání závisí čistě vkusu. Na internetu se objevují mnohá diskusní fóra, která podobné dilema řeší. A zastánců původní varianty není málo. Mně osobně se na ní líbí hlavně kytara, její zvuk. Na Dookie verzi naopak vyzdvihnu hlavně instrumentální mezihru, kytaru i baskytaru, ta u mě jednoznačně vede. Každá ale svým pojetím dobře odráží celkový sound svého alba, tomu se ale budeme podrobněji věnovat v příštím článku.
Jak to uzavřít? Myslím, že udělat jednoznačné rozhodnutí nejde. Vždycky půjde totiž o sympatie. Takže to nechám na vás, jakou verzi máte raději?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama