Song týdne: One For The Razorbacks

19. ledna 2017 v 5:49 | C Jay |  Song týdne
Vzhledem k tomu, že deska Kerplunk slavila předevčírem čtvrtstoletí od vydání (takhle zní těch pětadvacet let jako strašně dlouhá doba, že?), nemůže být Song týdne z jiného alba. Rozhodl jsem vybrat svůj nejoblíbenější kus. Green Day měli svůj první song týdne poprvé před sedmi dny… a teď přidají další. Připomnělo mi to jeden vtip:


Možná ho taky znáte. Britské autobusy jezdí chaoticky. Čekáte na nějaký půl hodiny a pak přijedou dva najednou, haha.
(pauza na smích)

O autobusech to dneska nebude, i když cesta v příběhu nějakou roli sehraje. Když jsem vybíral song pro tenhle týden, nechtěl jsem nejen předčasně prozradit svůj nejoblíbenější kus… ale také společně s ním přinést zajímavý příběh nebo myšlenku. Rozhodl jsem se pro One For The Razorbacks. Tahle pecka kdysi, když jsem s Green Day začínal, patřila k mým velkým oblíbencům. Postupem času ji vytlačily jiné (většinou mladší), občas se k ní ale vracím.
Zvláštní je už svým názvem. Razorback znamená americký hovorový výraz pro divoké prase. To se dostalo dokonce do znaku Arkansaského fotbalového klubu. Pokud tahle lokalita nemá se songem nějakou souvislost pak název, jež se dá volně přeložit jako "song pro kance," vytváří docela zajímavý kontrast s povahou písně.
Některé výklady podle jména hlavní hrdinky, Juliet, soudí, že jde o Julii z proslulého Shakespearova dramatu. Verze mně připadající jako pravděpodobnější naopak říká, že šlo o fanynku, s níž se Green Day seznámili na turné. Dívka se zamilovala do BJe (do koho jiného, že?), ten ale její city asi trvale neopětoval. Text má taky spíš soucitný než zamilovaný charakter. Obzvlášť to vynikne v porovnání s podobnou peckou, 2000 Light Years Away, z doby prvního polibku frontmana s jeho budoucí ženou Adrienne. Pokud nepocházela Juliet z Arkansasu, pak nevím, jakou s ní mají ti divocí kanci souvislost..

Asi nejde o nejlepší song Green Day všech dob, není tak tvrdý, ale má výraznou melodii, skvělý bicí part a taky jedno z posledních složitějších kytarových sól, které se z tvorby Green Day postupem času (na Dookie, třeba) vytratili a vracejí se až v posledních letech. Pak je tu samozřejmě podmanivá atmosféra začátků dnes světově známé kapely a celkový sound Kerplunku. Ten One For The Razorbacks dokonale ztělesňuje.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama