Punk a móda: Ramones a jejich "uniforma"

25. ledna 2017 v 14:04 | C Jay |  Punk a móda
Nejen hudbou znám je muzikant. Charakter mnohých kapel tvořilo výrazné charisma spojené i se stylem oblečení. To už jsme nedávno viděli v článcích o legendárních punkových tričkách. Dnes na ně navážeme, podíváme se totiž na Ramones a jejich "uniformu". Proč nosili kožené křiváky? Co znamenaly jejich účesy? A jak nákladné je pořízení téhle uniformy dnes?
Ve světě punku Ramones a jejich uniformní vzhled představovali výjimku, mnohé jiné kapely kladly důraz na individualitu, protože se v nich střetávaly různé vlivy (stačí se podívat na Clash). Případně to neřešily vůbec a prostě za sebe nechaly rozhodnout současnou módu.
Uniformita Ramones měla dva důvody. Jednotné oblečení předně zvýrazňovalo jednotu kapely jak navenek, tak uvnitř mezi jejími členy. A důvod se ukrýval i v minulosti. Kluci z Ramones rádi poslouchali Beatles a jiné šedesátkové kapely. Ty většinou vystupovaly ve stejných oblecích. Uhlazený vzhled a projev Ramones sice nic neříkal, myšlenka takové jednoty se jim ale líbila a u nich konkrétně ji navíc podporovalo i stejné "příjmení" Ramone.
I když názory jednotlivých členů se lišily. Pro Johnnyho se "uniforma" stala přirozeností. Až do konce života nezbavil svého ramonského účesu ani koženého křiváku, v němž (jako jediný) přišel i na uvedení Ramones do rokenrolové Síně slávy. Dee Dee by naopak přivítal větší svobodu a tenhle jednotný vzhled, tahle uniforma (použil přímo toto slovo), mu připadala omezující.
Ramonský zevnějšek měl své důvody, každá jeho část vyjadřovala nějaké přesvědčení kapely.

KŘIVÁK
Nejnápadnějším znakem je bezpochyby právě černá kožená bunda, takzvaný křivák. Vznikla a populární se stala především v padesátých letech. Jde původně o motorkářskou bundu, její nošení je ale v éře rokenrolu spojené i se subkulturou Greasers a jejich životním stylem. Ta má své kouzlo, k němuž se prostřednictvím křiváku hlásili i Ramones.
Křivák dnes už dávno není výsadou jen na drsňáky si hrajících mužů, jeho střih se prodává též pro dámy a používá se i na mikiny. Není divu, je totiž velmi praktický a žádný zip ani kapsu na něj nenašili zbytečně. Hlavní šikmý zip sice dělá bundu nesouměrnou, po rozepnutí jsou ale obě poloviny stejné, protože na kratší straně je pod zipem našitý ještě pás kůže. Díky němu má bunda souměrné poloviny… hlavně ale zabraňuje tomu, aby při jízdě na motorce skrz zip profukovalo. Zipy najdeme i na koncích rukávu, do něhož se zastrčí rukavice a zapnutím zipů se utěsní tak, aby skrz ně nefoukalo. Jak obě klopy bundy, tak límec se dá přicvaknout kovovými knoflíky, takže klopy neodstávají a neplandají. Křivák také disponuje mnoha kapsami, klasicky má dvě vnější břišní, na levé straně drobnou kapsu na knoflík a také šikmou kapsu na prsou. Z vnitřní strany standardní dvě kapsy na prsou, jedna zapínatelná na zip (většinou levá).
Díky všem těmto věcem představuje křivák velmi praktickou bundu, která neprofoukne. Pokud vás zaujal a uvažovali byste o koupi, je třeba nejprve zvážit několik věcí:


Předně to není levná záležitost, cena za pravý křivák z hovězí kůže začíná na čtyřech a půl tisících. Kvůli tomu je bunda i těžká, pokud ji držíte v ruce. Při nošení samotném se ale váha rozkládá, takže si jí po chvíli ani nevšimnete. Bunda vznikla původně, aby chránila motorkáře od chladu, takže není vhodná na celoroční nošení (většinou do dvaceti stupňů). Na druhé straně ji ale nemusíte odkládat ani s příchodem zimy, stačí pod ni přidat jen mikinu a šálu. Jak už jsem říkal, nejsou to malé peníze (i když můžete mít samozřejmě i levnější varianty), ale tahle investice se vyplatí, protože křiváky jsou velmi dobře žité, dlouho vydrží a snesou i drsnější zacházení. Tvrdá kůže po čase povolí a skvěle se přizpůsobí nositeli. Jen je třeba o ni pečovat.

TRIČKO BEZ RUKÁVŮ

Ramones pravděpodobně používali nějaké "odlehčené křiváky". Přesto, v kůži bývá teplo, takže je po pár skladbách na koncertech odkládali (až na Joeyho) a nezřídka se bez nich i fotili. Jestli kvůli tomu nosili i trička bez rukávů, nevím, každopádně i tenhle kus oblečení se pro ně stal charakteristickým. A zdobily je často zajímavé motivy, většinou nějak spojené s Amerikou. Takže můžete vidět třeba Johnnyho s tričkem Mickey Mouse nebo Pepek námořník. Nezřídka s objevovali i s tričkem potištěným svým vlastním logem, ramones byla jedna z prvních kapel, u které prodej triček tvořil nezanedbatelnou část příjmů kapely. Barevnost ale postupem vystřídali spíš tmavší barvy (hlavně černá) a Joey se postupně triček bez rukávů úplně zřekl a vystupoval v plandavých košilích.

DŽÍNY
Kalhoty vyjadřovaly tehdejší velkou oblibu džínoviny, která trváod padesátých vlastně dodnes, každý má nějaké džíny doma. Osobitý punkový vzhled dodávaly rozparky v kolenou, tehdy vnímané negativně, dnes běžný výjev na ulicích. Ramones navíc používali většinou jen rozparky v kolenou, zatímco dnes se často můžeme divit, jak ty kalhoty vůbec drží pohromadě. Rozparky se ale z ramonské módy už záhy vytratily a ani na začátku je nepoužívali všichni členové (největší měl Joey, za nim Johnny). Dee Dee a Tommy nosili buď málo, nebo jen na jedné noze.

TENISKY
Kecky vyjadřovaly vlastně totéž co džíny. Byly znakem jednoduchosti, běžného obouvání americké mládeže. A i pár tenisek má určitě každý doma. ty zůstaly, společně ještě s dalšími obyčejnými botami s Ramones až do konce, převzal je i poslední přibraný člen C. Jay.

SLUNEČNÍ BRÝLE
Typické hlavně pro Joeyho a Tommyho (a Markyho po návratu). Odkládali je tak zřídka, že počet fotografií bez nich je velmi malý… ale takové snímky existují, jak můžete vidět…


Postupem času se s nimi na pódiu objevovali všichni členové, až na Johnnyho. I když ten je v nich vidět na různých propagačních fotkách, například na plakátech. Žádný konkrétní důvod, proč je Joey nosil, neznám… Ví snad někdo?

VLASY
Účes není součást šatníků jako takový, ale u Ramones hraje rovněž důležitou roli. Dlouhé vlasy byly tehdy u rockerů v módě, i když ve světě punku je nosili jen New York Dolls, Patti Smith Group a právě Ramones. Ti se ve volbě účesů vraceli ke střihům populárních v šedesátých… ale u děvčat. Docela paradox, drsní punkeři nosí dívčí účesy. Někteří si nechali po celou dobu jeden (Johnny) jiní ho velmi často měnili (Joey). Po čase ale vyjma právě Johnnyho Ramones tuhle praktiku opustili a stali se z nich klasičtí mužští vlasáči.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama