Kytarový koutek: Fender Stratocaster

27. ledna 2017 v 10:48 | C Jay |  Kytarový koutek
První letošní díl Kytarového koutku přinese portrét rovnou kytary nejslavnější. Posvítíme si na legendární Fender Stratocaster. A zjistíme, že i ve světě punku zanechal stopu tam, kde bychom to možná ani nečekali…
Stratocaster má v hudebním světě zcela výjimečné postavení. A nejen v něm. Stal se natolik charakteristickým, že když se kdekoli řekne elektrická kytara, nejčastěji uvidíte právě tvar Stratocasteru. Málokterý nástroj je také tolik variabilní, málokterý nabídne tak širokou škálu využití napříč žánry. Stratocaster obecně se považuje za nejuniverzálnější kytaru… i když ne všude se cítí jistě, jak uvidíme…

První Stratocastery byly smontovány v roce 1954. Fender se už o čtyři roky dříve uvedl Telecasterem a basovkou Precision. Oba modely přečkaly dodnes a stále se těší popularitě, ale Stratocaster je měl oba překonat. I když se pochopitelně vyvíjel a modernizoval, zásadní technické parametry zůstaly zachovány. Má dvakrát vykrojené tělo, přišroubovaný krk standardní délky, tři jednocívkové snímače a pětipolohový přepínač. Jeho zvláštností je zešikmený vstup pro jack, který se objevuje pouze na tomto modelu. Jednak je praktický a také opticky zvyšuje atraktivitu kytary.
Jak už jsem říkal, Fenderův korunní princ se využívá napříč všemi žánry, od country až po metal. Jeho možnosti ale nejsou bezbřehé a úskalí se ukrývá právě v metalu. Protože Stratocaster funguje se třemi jednocívkovými snímači, nedokáže si stoprocentně poradit s hutným a hodně zkresleným metalovým zvukem. Singlecoily (jednocívkové snímače) se totiž hodí spíše na jemnější styl hudby odpovídající době, kdy Stratocaster vznikl.

Nutná změna - přichází Superstrat


Neznamená to ale, že by Fender zůstal zaseknutý v minulosti. V osmdesátých letech se modernizoval, i když tohle vylepšení neudělal Fender. Nejprve kytaristé a později i některé kytarové firmy (Jackson, Yamaha) začali vyměňovat šikmý snímač u kobylky za dvojcívkový humbucker, který kytaře dodal drsnější rockovější zvuk. Později z toho vznikl nový model nazvaný Superstrat. Dodnes se vyrábí. Vyznačuje se ostřejšími rysy, bez krytu, často má jen dva otočné potenciometry. Nepatří ale do linky Fenderu, ten ho nevyrábí.

Kdo všechno na Stratocaster hrál...
Říká se, že každý kytarista, který kdy za něco stál, měl Stratocaster nebo na něj aspoň hrál. Dlouho jsem proto žil v představě, že punkový kytaristé jsou tedy neschopní… ale když člověk zapátrá, zjistí, že až tak špatné to s nimi nebylo.
Vezměme to popořadě. Jedním z prvních významných hráčů na Stratocaster byl Buddy Holly, jak jsme viděli. I Beatles a Beach Boys v šedesátých letech tyhle kytary vlastnili. V punku se Stratocaster objevoval, ale rozhodně nehrál prim. Používal ho Lenny Kaye z Patti Smith Group a začínal s ním i East Bay Ray, oba ještě používali původní variantu.


Až v devadesátých letech se s ním objevuje BJ Armstrong z Green Day. Přesněji s kopií značky Fernandes, které říkal Blue. Charakteristicky zdobená kytara, kterou BJ dodnes vozí na koncerty má upravený kobylkový snímač na způsob Superstratu, takže produkuje drsnější punkovější zvuk. Nutno zdůraznit, že zvuk Blue vychází i z toho, že je o půl tónu podlazená. Green Day takhle nahráli desky Kerplunk, Dookie a Insomniac, čímž neudělali radost mnoha fanouškům, kteří hrají jejich písničky, protože v klasickém ladění nejde některé pecky ani zahrát (např. Brain Stew).
Druhým současným kytaristou se Stratocasterem je Ian D'sa z Billy Talent. Ten jich má hned několik v různých barevných variantách. I jeho nástroje prošly úpravou snímačů, což je vzhledem k soundu Billy Talent logické, původní Stratocaster by asi na tenhle styl nestačil uspokojivě.


Teď k raritám. Se Stratocastrem se objevovaly i další osobnosti punku, byť obyčejně hráli na úplně jiné nástroje. Pojďme se na některé z nich podívat prostřednictvím malé galerie:

Čekali byste zrovna Johnnyho Ramona, neodmyslitelně spjatého s Mosrite Ventures, že by hrál na Stratocaster? Raritní foto z roku 1976.


Gibsonista Mick Jones hrál mimo jiné na Stratocaster během svého posledního koncertu s Clash na US Festivalu 1983. Na sníku při songu Sound Of Sinners.


I jeho spoluhráč s kapely Joe Strummer typický svým černým Telecasterem si Stratocaster vyzkoušel během koncertu ve Vídni 1981.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fender Fender | E-mail | 18. srpna 2017 v 17:38 | Reagovat

Někoho jste zapomeli Kurt Cobain z kapely Nirvana

2 C Jay C Jay | 18. srpna 2017 v 19:55 | Reagovat

Pravda, Kurt Cobain měl Stratocastera taky, ale nezařadil jsem ho sem, protože nejde o jeho stěžejní nástroj. Jaguar a Mustang sehrály v hudbě Nirvany zásadnější roli...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama