Já & Wave

3. ledna 2017 v 11:16 | C Jay
Skoro tradičně už (potřetí) vám k recenzi přináším i svůj čistě osobní pohled na hodnocenou desku a příběh, který mě s ní pojí. Neříkám to proto, abych s chlubil… ale abych vám ukázal, co někdy hudba dokáže…


Příběh o tom, jak jsem potkal Wave není dlouhý… a vlastně ani tak starý. Protože jsem Patti Smith Group "objevil" až loni v létě a s jejími alby se seznamoval postupně, Wave přišlo na řadu jako poslední, někdy před dvěma měsíci. Takže včerejší recenze je odrazem mého prvního dojmu. Což se tak často nestává, u většiny ostatních recenzovaných alb jde o pohled upravený pár lety známosti.
Songy od Patti Smithové mají zvláštní kouzlo, které často vyniká hlavně v noci. Jel jsem zrovna autobusem domů. Tyhle moje cesty jsou docela dobře nastavené, trvají okolo čtyřiceti minut, což odpovídá standardní délky starých elpíček. Je to i případ Wave. V listopadu navečer už bývá hluboká tma… nezdůrazňoval bych to, kdyby právě to nebyl jeden z důvodů proč mě Wave uchvátilo. Málokdy se mi stává, že by mi album učarovalo celé. Dokázalo to Never Mind The Bollocks, dokázalo to We Need A Medicine, dokázala to bestoffka Ramones… a povedlo se to i Wave. Poslouchal jsem ho… a říkal si: to je ono!
Teď s odstupem musím říct, že tehdy asi všechno zafungovalo, jak má, protože nyní, když prvotní opojení opadlo, jsem schopný se na album podívat i kriticky. I na něm znějí dost nekonvenční skladby, které prostě nemůžete ze stopáže vytrhnout a poslouchat samostatně. Ale osekat to na tři songy, u nichž to udělat můžete, je taky špatně, protože zbytek charakteru alba vám unikne.
K albům Patti Smithové nemůžete přistupovat jako ke klasickému punku. Je to jiná úroveň, hodně básnická, hodně abstraktní. Pro klasický poslech příliš náročná. Musíte vypnout všechno kolem a doopravdy se na skladby soustředit. Jinak vám jejich potenciál unikne a budete buď zklamaní, nebo otrávení. Ale když se vám to podaří, doopravdy se ocitnete v úplně jiném světě!
Vím, že teď zním hodně divně… ale pointa je, že Wave mám opravdu rád. Líbí se mi jeho atmosféra. A to i v porovnání s tak vychvalovaným Easter, které mi na první poslech zdaleka tolik nesedlo. A Broken Flag je úžasná píseň, řadím ji do absolutní špičky!

Wave si určitě zaslouží posluchačovu pozornost, má co nabídnout. Tak mu tu šanci dejte. Třeba vám připraví podobný zážitek jako mě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 modni-hity1 modni-hity1 | E-mail | Web | 3. ledna 2017 v 11:37 | Reagovat

Krasny blog super clanok pozyvam ta na moj blog na ktorom prave  prebieha sutaz
DAKUJEM :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama