SPECIÁL: NEJ alba London Calling

20. prosince 2016 v 8:30 | C Jay |  Speciál
Recenzí naše setkání s London Calling nekončí… Protože jde o jednu z nejlepších punkových desek, připravil jsem ještě několik bonusových materiálů k tomuto výjimečnému albu. Tentokrát se podíváme na všechna jeho nej…

Zahrajeme si na udílení Oscarů a rozdáme několik cen v absurdně vysokém počtu podivných kategorií. Následující nej budou z většiny nej podle mě, autora článku. Je mi jasné, že se mnou asi stoprocentně souhlasit nebudete… nebudu se zlobit, naopak uvítám vaše názory. Tak pojďme na to:

NEJdelší píseň: Revolution Rock (5:37)
Na začátek si dáme pár nezpochybnitelných kategorií. Nejdelší stopou London Calling je s naprostým přehledem cover Revolution Rock. V diskografii Clash najdeme jen tři delší písně a jen jednu opravdu výrazně. A která to je? Tipněte si a pak klikněte sem.

NEJkratší píseň: Koka Kola (1:49)
Na opačném pólu naopak stojí Koka Kola. Jejích 109 vteřin za 337 vteřinami Revolution Rock výrazně zaostává. Jen ona a Brand New Cadillac jsou songy kolem přibližně dvou minut. Dokazuje to, jak je celé London Calling komplexní a propracované.

NEJpřesnější song: Rudie Can't Fail (3:26)
Průměrná délka jednoho songu na London Calling je 3:25. Tomuto průměru se blíží hned tři songy, nejvíce právě Rudie Can't Fail s odchylkou jediné sekundy. Za ním následují Spanish Bombs a London Calling (obě 3:19).

NEJvyhledávanější song na YT: London Calling
Titulní skladba získala první místo co do oblíbenosti a vyhledávanosti na videoservery YouTube. Mezi nejvyhledávanější patří s převahou několika miliónů zhlédnutí a atakuje i úplné čelo v diskografii Clash. Pokud vás zajímají kompletní výsledky celého alba, klikněte sem.

NEJvyhledávanější song na Karaoketextech: London Calling
Čísla na populárním českém serveru sice nejsou tak vysoká, London Calling ale i tak zvítězil s přehledem, získal takřka trojnásobek hitů než druhé Guns Of Brixton. Kompletní žebříček je také součástí bonusového žebříčku.

NEJoblíbenější song na TopTens: London Calling
Třetí zlatá pro London Calling. Mezinárodní stránka, jež se přímo specializuje na sestavování žebříčků oblíbenosti má i stránku, kde fanoušci vybírali nejlepší song Clash. Titulní pecka zvítězila nejen v rámci alba, ale i celé diskografie! O pět procent hlasů porazila Should I Stay.

NEJlepší cover: Brand New Cadillac
Teď už se vrhneme na subjektivnější kategorie. Covery jsou na London Calling celkem tři: Cadillac, Wrong 'em Boyo a Revolution Rock. Brand New Cadillac se stává vítězem pro nejvěrnější a nejbezprostřednější zpracování.

NEJvíce ovlivněné reggae: Rudie Can't Fail
Ani tady, myslím, není o čem debatovat, protože Rudie v tomhle nemá velkou konkurenci. Další výrazně reggae kousky jsou již zmíněné covery a ty do tohoto hodnocení nemůžeme počítat. Snad s výjimkou…

NEJvíc cool song: The Guns Of Brixton
Poslední z výrazně reggae songů si ale může odnést jiné ocenění. Jednoznačně jde o nejvíc cool záležitost na celém London Calling! Velký podíl na tom má charismatický autor a zpěvák Paul Simonon, ten největší frajer, co si kdy pověsil na rameno basu.

NEJkontroverznější text: Koka Kola
Skladba, která si to namířila rovnou proti světovému gigantovi, firmě Coca-Cola, nemůže tuhle kategorii nevyhrát. Ne, že by neměla konkurenci, ale další zájemci neměli tak vysoké cíle kritiky.

NEJcharistamtičtější skladba: London Calling
Další prvenství pro titulní pecku. Marná sláva, London Calling není jedním z nejlepších songů Clash pro nic za nic. Má úžasné kouzlo nočního Londýna a jednoduše vás dostane.

NEJpůsobivější song: The Card Cheat
Tahle pecka se celému albu trochu vymyká, ale chyběla by jí, kdyby ji Clash poslali jinam. Její atmosféra vyvolává mrazení v zádech, ať už provedením nebo temným textem o smrti. Jen málo skladeb na vás zapůsobí tak jako právě Card Cheat.

NEJlepší vokální výkon: The Card Cheat
Zapomenutá píseň si odnese i ocenění za nejlepší vokální výkon. Joe je Joe, ale silná stránka Mickova hlasu spočívá právě v tom, jak dokáže navozovat emoce. Bez jeho zpěvu by Card Cheat rozhodně první místo za nejpůsobivější song nezískala.

NEJméně doceněná píseň: The Card Cheat
Ještě jedno zlato pro tenhle klenot. Díky všem důvodům, které jsem vyjmenoval v kategoriích nad touto nechápu, proč není Card Cheat daleko známější. Její charakter asi vylučuje, aby byla populární, lidé s ebojí smrti… pozornosti by si ale určitě zasloužila daleko víc.

NEJkomplexnější song: Clampdown
Vítězství s přehledem. Píseň v Austrálii tak oblíbená, že jí tam vyšel vlastní singl, má ze všech tracků na London Calling nejsložitější a nejpropracovanější strukturu. A přitom se nezvrhla do zvukového experimentu, jde o solidní rockovou záležitost.

NEJlepší kytarový riff: Jimmy Jazz
Zvláštní kategorie především pro aktivní hudebníky. Zločinný Jimmy Jazz nabízí nejlepší a také nejsložitější kytarový riff, odlišný od běžné power akordové smršti. Na zvláštnosti mu dodává i kytarový efekt phaser.

NEJlepší sólo: Jimmy Jazz
Jimmy proměňuje i tuto šanci, jeho sólo vítězí z podobných důvodů jako ústřední riff. A špatně si nestojí ani v celkové konkurenci dalších songů Clash. Mrkněte na starý žebříček nejlepších sól Clash.

Nejslabší track: Four Horsemen
Ukazování prstem na "toho nejhoršího" nemám rád hlavně proto, že je to vždycky hodně diskutabilní záležitost. Pro tuhle kategorii jsem si vzal jako měřítko prostý fakt, která píseň mě nejméně zaujala. Co do celkového dojmu se to "podařilo" stopě Four Horsemen. Její podtext určitě není nezajímavý, jenže zpracováním vás neupoutá.

Nejlepší píseň: Death Or Glory
Na opačné straně pro mě osobně stojí Death Or Glory. Mnozí by asi na první místo dosadili London Calling nebo Train In Vain a určitě bych se s nimi nehádal. Ale Death Or Glory má prostě všechno: skvělou melodii, zpracování i text. Řadím ji i do nejužší špičky mých oblíbenců od Clash.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama