Song týdne: Merry Christmas (I Don't Wanna Fight Tonight)

22. prosince 2016 v 11:19 | C Jay |  Song týdne
Tohle není nečekané, takže stručně: Vánoce nastanou za pár dní, tak si popřejme, ať je prožijeme podle svých představ… A protože máme svou punkovou koledu, je volba songu pro tenhle týden jasná.Vánoční písně žijí paradoxní život - celý rok po nich neštěkne pes, ale v předvánoční době se objevují úplně všude a není před nimi úniku. Společné mají většinou jedno: děti skotačící ve sněhu, cinkání rolniček a dospělé culících se od ucha k uchu. Kýč z toho kape ještě hodinu potom, co skladba dohraje… ale ono už to asi jinak dělat nejde.
Proto buďme rádi, že máme Ramones. Punkery, kteří dokázali vánoční klišé překlopit do snesitelné formy. Song se jmenuje Merry Chrismas a aby se odlišil od asi milionu dalších, dostal ještě podtitul I Don't Wanna Fight Tonight. Stal se součástí alba Brain Drain vydaného na samém sklonku osmdesátých let. Zajímavý je hned z několika pohledů.
Na prvním místě je téma, respektive text. Můžu s úlevou prohlásit, že primárně nejde o nesmysly typu: padá sníh, těšíme se na dárečky. Joe, autor skladby, ji pojal tradičně: jako love story. Je to sice únik od jednoho klišé k druhému… předvídatelný ale aspoň originální.
Taky provedení nezklame. Do hudby sice cinkají rolničky, ale jinak šlape ramonské aranžmá jako obvykle. To musím ocenit. Že se kapela nenechala unést "sváteční atmosférou" a zůstala věrná svému soundu.
Nový rozměr songu dodává klip. V něm jsou zachyceni dva mladí lidé, kteří se před začátkem písně hádají. Typický předvánoční příběh, zdálo by se. V průběhu skladby u nich probíhá oslava, během které se na hosty přívětivě culí, ale jinak se dál hádají. Všechno pak graduje na konci, kdy se oba už vyčerpaní usmíří a vypadá to na typicky americký šťastný konec. Jenže v momentě, kdy rozbalí dárky, všechno začíná na novo… Dobrá recese, typická ramonská freak show.
V klipu se také poprvé objevil nový člen C. Jay. V té době ještě nenosil dlouhé vlasy a svou vizáží hodně připomínal Sida Viciouse… vypadal hodně cool. Za bicími naopak vidíme starého známého Markyho.

Závěrem mi to nedá, abych neřekl pár (desítek) vět o tomhle svátku. Každý se na Vánoce netěší, stejně jako se množí reklamy na nesmysly, které musíte svým blízkým koupit po stromeček, se objevují i otrávené komentáře, jak někdo nesnáší Vánoce. V poslední době už je to skoro móda, poukazovat na, jak jsou Vánoce komerční sračka, že všichni zapomínáme, že je to křesťanský svátek… Většinou to dělají lidé stylem "objevil jsem Ameriku."
Kritika je potřebná vždy…jenže musí být dotažená do konce. Že je to křesťanský svátek už nikoho nezajímá, v dnešní době je to prostě svátek, kdy se lidé obdarovávají. Nikdo nepůjde do kostela slavit narození člověka, na němž mu nezáleží. Výtky typu "neslavte Vánoce, když nejste křesťani," mají asi stejnou logiku jako "přestaňte používat arabské číslice, pokud nejste Arabové." Napadá mě ještě jeden příměr. Hrady a zámky. Nikdo je před pětisty lety nepostavil proto, aby po nich dneska courali zástupy turistů v návlecích. Věci se zkrátka mění, člověk si je přizpůsobuje svému pohodlí. Kdyby to nedělal, seděl by dneska spokojeně na stromě a klátil nohama.
Taky si myslím, že ten silný komerční tlak dokáže rozumný člověk ustát. Prostě vypne televizi nebo počítač a jde dělat něco jiného. Navíc komerce Vánoc má i své světlé stránky. Protože člověk má své blízké většinou rád. A všechno to uhánění "běž něco koupit," donutí i největšího skrblíka, aby vstal a něčím rodinu nebo přátele potěšil. Protože upřímně: dává někdo dárky jindy, než mu ukládá povinnost v podobě Vánoc narozenin nebo svátků?
A cosi o tom, že hlavní je láska a náklonnost…. To sice ano, ale dárek potěší každého a né že ne.

Chtěl bych vám tedy tímto popřát, ať tu vánoční dobu prožijete podle svých představ. Zároveň chci oznámit, že tenhle článek bude pro letošek poslední a uvidíme se až v příštím roce. S jednou malou výjimkou. Třicátého prosince nás ještě čeká jeden příjemný speciál… Zůstaňte na příjmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 22. prosince 2016 v 14:49 | Reagovat

Skvělý song, klasika :-) Na naladění do vánoční atmosféry si ale pustím především verzi z Joeyho druhé posmrtné sólovky. Není tak skočná, možná je i trochu kýčovitější, ale na ty Vánoce... proč by sakra ne? ;-)
Ten hate kolem Vánoc taky nechápu. Soudný člověk si stejně koupí jen to co chce a co ne, vnutit si nenechá, a udělat radost lidem kolem sebe (třebaže se to "musí a čeká, když jsou ty Vánoce")... Tento čas má v sobě jak cosi veselého, pozitivního, tak i melancholického, skličujícího či depresivního - lidé jsou většinou pohromadě a kdo nemá s kým nebo mu něco chybí, ten pocit se teď prohlubuje. Někdo to řeší tím nadáváním na svátky, někdo jinak... Emoce jsouzkrátka víc prožívané. U hudby je to skvělé. Pokud si nějaké písně nebo album zamiluju v tento čas, prožitek z hudby se násobí a má to skvělou atmosféru. Ne náhodou na člověka v tuto dobu působí spíš melancholičtější hudba... pokud je navíc venku bílo... jo, má to něco do sebe. Vnímám všechna negativa spojená s tímhle obdobím, ale za sebe mám Vánoce docela rád. Jen se člověk nesmí nechat strhnout do něčeho co nechce a trávit si tenhle čas podle svého, jak chce a s kým chce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama