Song Týdne: Koka Kola

1. prosince 2016 v 9:24 | C Jay |  Song týdne
V reklamách kolem nás už nějaký ten pátek sněží, cinkají rolničky a svět se proměnil v nádherné magické místo. A reklamy samotné se, jako obyčejně, staly nákupními seznamy obsahujícími všechno, co prostě musíme mít, aby právě ty naše české Vánoce byly ze všech nejkrásnější… A mezi nezbytnosti pravých českých Vánoc bůhví proč patří i kolové nápoje. Nastupovat, výtah pojede nahoru!


Dáte si?

Koly jsou vpravdě univerzální. Hodí se jak na rozpálenou letní pláž, tak na dlouhé zimní večery. A navzdory současné hysterii po "tom pravém, domácím a českém" zůstávají tyhle nadnárodní produkty součástí rodiny. Má to ale svoje úskalí. Dobrý příklad jsem viděl během letošního léta, po prvním zápasu českých fotbalistů na Euru proti Španělům. Česká stránka Pepsi na FB napsala status ve stylu: "Sice jsme prohráli, ale fandili jsme srdcem," načež jeden člověk reagoval slovy: "A co na to španělská Pepsi?"
Výstižněji to popsat nejde.
Zpátky k tomu, proč tu jsme. Song Koka Kola je nejstručnějším kusem legendární desky London Kalling. Patří dokonce mezi nejkratší songy Klash vůbec, na sdělení své myšlenky mu postačí necelých sto deset vteřin. A myšlenek není málo.
Poeta ulice Joe Strummer se pustil do velkých korporací, jmenovitě do té nejznámější, atlantské Coca Coly. Kritizoval bezpáteřní a pomíjivý svět velkých firem, kde dnes máte všechno, peníze, vliv i ženy lehkých mravů (treat me nice) a zítra náhle nic (používá motiv sebevražd skokem z vysokých budov typický pro zoufalé manažery v době Velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století).
Text mockrát naráží na staré i tehdy současné slogany Coca Coly (the pause that refreshs nebo koke aids life) a vytváří metaforu Coca Cola = kokain, který byl součástí nápoje až do začátku dvacátého století. Několikrát o něm padne řeč otevřeně, ale najdeme zmínky skryté. Například slovo freeze. Klasicky znamená chladný (jak se kola často podává), v angličtině je to ale rovněž slangový výraz pro kokain.
Joe Strummer drogy neuznával a v téhle písni to dal najevo. Song otvírá již zmíněná hláška "elevator going up" a končí zvolání "hit the deck!". Kromě metafory výtahu, který vás vyveze do horních pater, kde sídlí ti nejdůležitější manažeři, to je současně i metafora užívání kokainu. Nejdřív následuje výlet do výšin a pak tvrdý pád na hubu.
A i když Koka Kole táhne už na čtvrtý křížek, má pro nás stále aktuální varování: Nevěřte hned všemu, co si někde přečtete, nebo uvidíme. Železné pravidlo "co je v televizi, to musí být pravda," je staré jako televize sama… a je pořád stejně nepravdivé… Neznamená to nevěřit ničemu a nikomu, jen si dávat pozor a používat rozum.


Mám ale ještě jeden důvod, proč se Songem týdne tentokrát stala právě Koka Kola. Rozhodl jsem se nám všem punkovým fanouškům nadělit jeden velký dárek a dvanáctého prosince si na recenzi dáme album London Kalling! Zůstaňte na příjmu!

…a Klash s K vypadají docela kool, co myslíte?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 GregoryHeisy GregoryHeisy | E-mail | Web | Pondělí v 17:08 | Reagovat

Веб-сайт <b>n-torrents.ru</b> считается примером отличного современного торрент-форума на котором вы сможете найти качественные игры, программы и <a href="http://n-torrents.ru/load/pc_games/online/dota_2_v511_no_steam_2013_pc_russkij/13-1-0-21159">дота 2 скачать пиратка torrent</a> . Благодаря активной работе команды администрации торрент трекера, на самом портале нет раздач, которые содержат руткиты и вирусы, так что вы можете не бояться за сохранность конфиденциальной информации на вашем ноутбуке. Каждый файл, что доступен на ресурсе, получает тщательное описание автора, так что постоянные пользователи могут получить актуальную информацию о данном контенте, еще до принятии решения о скачивании.

Помимо всего сказанного выше, торрент-трекер n-torrents выделяется из толпы значительным числом уникальных раздач, которых при этом нет на других порталах подобной тематики. Ценные, но мало популярные раздачи поддерживаются командой, поэтому вы сумеете можете получить доступ к редкому контенту. Еще портал выступает в роли агрегатора старых раздач с иных популярных сайтов, дабы люди смогли получать интересующих их контент не покидая привычного портала.

В последние пару лет правления разных стран мира активно борются со не контролируемым обменом файлами, ограничивая доступ к сайтам. Если вы будете постоянным пользователем сайта n-torrents, вы всегда будете получить доступ к актуальным и новым фильмам и играм, благодаря наличию у ресурса фирменного приложения для смартфонов, которое будет функционировать не взирая ни на какие внешние ограничения.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama