Song týdne: A Winter's Tale

8. prosince 2016 v 12:14 | C Jay |  Song týdne
Pro tentokrát se v songu týdne dáme malou přestávku od Clash (byť singl London Calling měl včera osmatřicáté narozeniny… ale ten svůj prostor ještě dostane). Dáme si jednu ryze zimní náladovku, což si vyžádá výlet ze sféry punku do ještě starších art rockových končin. I když to venku (aspoň u nás) na zimu zatím moc nevypadá…Vždycky to v perexu natahuju, přitom už z titulku víte, o co půjde. Přesto jde o kus poměrně neznámý pod poměrně známé kapely. Genesis ale na svém počátku bylo docela jiné uskupení než to, které známe pod taktovkou Phila Collinse. "Jeho" Genesis sice dosáhli masové obliby, ztratili ale svůj originální punc.
V původní formaci vedl kapelu zpěvák Peter Gabriel a ta hrála takzvaný art rock. Tento žánr byl součástí snah pozvednout rockovou hudbu na roveň tradiční "Vážné" hudbě. Projevovalo se to velmi složitou strukturou skladeb, které leckdy dosahovaly i deseti minut. Složitými sóly na kytaru, klávesy, bicí a také přidáním instrumentů nových, typických právě pro vážnou hudbu. A mezi představitele téhle rockové snahy se řadila i původní formace Genesis.
A Winter's Tale byla jednou z jejich prvních nahrávek, vyšla už v roce 1968. Jméno Zimní pohádka (Nebo příběh, vyberte si) neskryje inspiraci ve stejnojmenné Shakespearově hře. Ta se mimochodem odehrává v českém království (Bohemia), třebaže s naší zemí nemá reálně vůbec nic společného (ve hře je české přímořské pobřeží nebo zcela nečeská česká jména typu Florizel).
Kromě názvu s ním ale Zimní pohádka od Genesis nemá společného nic. Velmi jemná skladba s klavírem v hlavní roli, vypráví o romantických zimních večerech, v nichž samozřejmě nechybí vyznání k milované dívce. Ano, dneska už je to totální klišé. Ale Genesis ho zpracovali v době, kdy to ještě klišé nebylo a navíc se jim opravdu povedlo. Píseň neútočí prvoplánově na vaše emoce, není povrchní a hloupá… jinak bych vám ji nedoporučil!

Navíc si uvědomme ještě jednu maličkost: Genesis tuhle pecku složili a nahráli v osmnácti letech. Patří to k rockovým zázrakům typu Buddyho Hollyho. Zmohl by se někdo z nás v osmnácti na podobnou hudbu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama