Punkové pseudonymy: křeček, želatina nebo komiksy

2. prosince 2016 v 16:01 | C Jay
Pseudonym se často stává umělcovým prvním poznávacím znamením. Někdy je až tak první, že zapomeneme, jak se ten člověk jmenoval původně. Jak jsou na tom punkeři? Odkud se vzala jména Joe Strummer, Johnny Thunders nebo Richard Hell? Kdo se původně jmenoval John Ritchie, Mark Bell?U mnohých je původ jejich pseudonymu znám velmi dobře, často se dokonce vypráví jako první. Někdy se na něj ale zapomnělo… stejně jako se z paměti vytratil jeho nositel. Udělejme si proto takový menší přehled.

IGGY POP
PŮVODNÍ JMÉNO: James Newell Osterberg

Kmotr punku skryl své nerockové anglicko-irsko-dánsko-norsko-švédské jméno za pseudonym už někdy v polovině šedesátých let. Jméno Iggy odkazuje ke kapele The Iguanas (Leguáni), ve které v té době hrál. Nejde o samoúčelné jméno, zpěvákovi se též přezdívá Rockový leguán.

PATTI SMITH
PŮVODNÍ JMÉNO: Patricia Lee Smith

Nejznámější punková zpěvačka do tohoto seznamu de facto nepatří, protože vystupuje se svým rodným jménem. Rád bych ale zmínil jednu zajímavost. Patti se v roce 1980 vdala a její manžel Fred, jemuž věnovala na posledním albu své Group hned dvě písně, měl stejné příjmení jako ona.

SYLVAIN SYLVAIN
PŮVODNÍ JMÉNO: Sylvain Mizrah

Rytmický kytarista kapely New York Dolls svým (ne)originálním pseudonymem zastřel svůj egyptský původ patrný z příjmení. Důvod proč to udělal, mi není známý, domnívám se, ale že vysvětlení není nedosažitelné. Zřejmě jde o recesi. I když... možná je to narážka na jméno Sirhan Sirhan, vraha Roberta Kennedyho.

JOHNNY THUNDERS
PŮVODNÍ JMÉNO: John Anthony Genzale

Sylvaina si dnes pamatuje málokdo, jeho kolega Thunders naopak v paměti mnoha punkových fanoušků zůstává. Nezřízená střela jak v hudbě, tak v životě si nejprve v roce 1967 přisvojil jméno Johnny Volume (důvod zřejmý). A když začal v o šest let později hrát v New York Dolls změnil svůj pseudonym na Johnnyho Thunderse, podle Johnnyho Thundera, komiksového hrdiny z dílny DC Comics.
U Thunderse ale musí zaznít ještě jedna informace. Na americké scéně rovněž účinkuje černošský R'n'B zpěvák též pod pseudonymem Johnny Thunders. Oba umělci spolu ale nemají nic společného. A Rn'B Thunders dodnes účinkuje navzdory tomu, že má už čtyřiaosmdesát let a narodil se o dvacet let dříve než punkový Thunders! Jen to dokresluje Johnnyho šílenou cestu životem, která se zastavila před pětadvaceti lety.

KLAN RAMONES
JOEY RAMONE: Jeffrey Ross Hyman
JOHNNY RAMONE: John William Cummings
DEE DEE RAMONE: Douglas Glenn Colvis
TOMMY RAMONE: Tamás Erdélyi
MARKY RAMONE: Marc Steven Bell
RICHIE RAMONE: Richard Reinhardt
ELVIS RAMONE: Clement Burke
C. JAY RAMONE: Christopher Joseph Ward

Příběh původu "rodinného klanu" Ramones je velmi dobře známý. Přišel s ním Dee Dee, který zjistil, že Paul McCartney používal v začátcích Beatles (tehdy Silver Beetles) pseudonym Paul Ramone (George Harrison se ve stejné době podepisoval jako Carl Harrison podle rokenrolové legendy Carla Perkinse). Dee Dee pak k používání pseudonymu Ramone přesvědčil i ostatní. Společné umělecké přijmení pak podporovalo jednotu kapely, stejně jako jejich oblečení.

TOM VERLAINE
PŮVODNÍ JMÉNO: Thomas Miller

Pro toho, kdo si ještě trochu pamatuje středoškolskou češtinu, určitě nebude těžké rozlousknout pseudonym kytaristy a zpěváka Television. Ano, Tom se pojmenoval podle francouzského "prokletého básníka" Paula Verlaina.

RICHARD HELL
PŮVODNÍ JMÉNO: Richard Lester Meyers

Tomův hudební parťák se na Richarda Rimbauda nepřekřtil. Přízvisko Hell si zvolil údajně proto, že to výstižně charakterizovalo jeho stav.

JOHNNY ROTTEN
PŮVODNÍ JMÉNO: John Joseph Lydon

"Shnilej Johnny" bylo přízvisko tohoto zpěváka pouze v době, kdy účinkoval v Sex Pistols. Jakmile se tenhle punkový cirkus rozpadl a on zformoval kapelu Public Image Ltd., vrátil se k občanskému jménu. A co vlastně znamená Johnny Rotten? Spoluhráč Steve Jones nabízí vysvětlení: "Říkali jsme mu tak kvůli jeho zubům. Byl to hnus, vypadaly jako vajgly!"

SID VICIOUS
PŮVODNÍ JMÉNO: John Simon Rithie

O původu pseudonymu druhého "basáka" Sex Pistol existují dvě verze. Jedna novinářská a druhá kapelní. Podle první se Johnovi začalo říkat "zuřivej Sid" po rvačce právě s jedním s novinářů. Johnny Rotten to ale vyvrací vlastní a pravděpodobnější teorií. "Sid dostal svý přízvisko po mým křečkovi Sidovi, kterej ho jednou kousnul do prstu. A jemu se to jméno zalíbilo."

JOE STRUMMER
PŮVODNÍ JMÉNO: John Graham Mellor

Charismatický leader Clash prošel několika změnami identit, kdy se hledal. Změnil přitom několikrát i své jméno. V dobách, kdy byl hipíkem, si říkal Woody Mellor. Až krátce před příchodem do Clash se přejmenoval na Joea Strummera. Sám to vysvětloval slovy: "Brnkám přes šest strun, nebo vůbec!" Slovo Strummer bychom mohli přeložit právě jako Brnkač.

TORY CRIMES
PŮVODNÍ JMÉNO: Terence Chimes

Pseudonym prvního bubeníka Clash on sám nepoužíval a kapela ho vymyslela spíš jako škodolibý vtip. Najdeme ho na první desce The Clash, kde je Terry Chimes takto uveden. Tory Crimes znamená v překladu "zločiny konzervativců".

TOPPER HEADON
PŮVODNÍ JMÉNO: Nicholas Bowen Headon

Druhý bubeník Clash přišel ke svému novému jménu podobně jako Johnny Thunders: podle komiksu. Začal mu tak říkat Mick Jones, protože mu připomínal postavičku opičáka Mickeyho z britského komiksu The Topper. Není divu, Mick byl velkým milovníkem komiksů, první kytaru koupil právě za peníze utržené za prodej vlastní komiksové sbírky. Slovo Topper můžeme volně přeložit jako klobouk.

JELLO BIAFRA
PŮVODNÍ JMÉNO: Eric Reed Boucher

Zpátky za oceán. Tohle jméno taky nezní dvakrát punkově, že? Jestli to byl důvod ho zavrhnout, nevím, každopádně frontman Dead Kennedys se nejprve jmenoval Occupant, záhy však přichází změna na Jello Biafra. Jméno vychází z výrobce pudinků (!) Jell-O (želatina), Biafra byl zase název maličkého státu, který existoval v letech 1967-1970 v západní Africe.

EAST BAY RAY
PŮVODNÍ JMÉNO: Raymond John Pepperell

Pekelně rychlý kytarista téže kapely nešel pro své jméno až do Afriky, zůstal doma v Kalifornii. Protože kapela Dead Kennedys se dala dohromady právě v oblasti East Bay v San Franciscu, je původ tohoto pseudonymu (Ray z East Bay) nasnadě.

Pseudonymy používali i další členové Dead Kennedys, jejich původ se ale dohledat nedá. Proč si Geoffrey Lyall říkal Klaus Flouride, Darren Henley D. H. Peligro a Bruce Slesinger Ted, bohužel nemůžu vysvětlit. Nejzajímavější z nich je ale druhý kytarista 6025, původním jménem Carlos Cadona. Ten účinkoval ve skupině jen velmi krátce a kromě toho, jak vypadal, o něm nevíme nic. Kdy a kde se narodil, co dnes dělá…

MIKE DIRNT
PŮVODNÍ JMÉNO: Michael Ryan Pritchard

Dostali jsme se do současnosti. Tady je možná zbytečné cokoli říkat, příběh změny jména hudebníků Green Day všichni znají. Mike získal přízvisko Dirnt (drnk) díky zvukům své basovky.

AL SOBRANTE
PŮVODNÍ JMÉNO: John Kiffmeyer

Pseudonym původního bubeníka Green Day Johna Kiffmeyera, který ale nepoužíval primárně, se zřejmě odvíjí od oblasti El Sobrante zahrnující East Bay, kde Green Day začínali.

TRÉ COOL
PŮVODNÍ JMÉNO: Frank Edwin Wright III

Současný bubeník se svého vskutku královského jména vzdal ve prospěch přezdívky, již mu dal jeden jeho kamarád. Vznikla složeninou francouzského slova trés (hodně) a anglického cool, dohromady tehdy dává multijazykové jméno "Hodně Cool".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama