Muzikantů Král! Ivan Král (medailonek)

16. prosince 2016 v 13:25 | C Jay |  Medailonek
Když se kteréhokoli Čecha zeptáte na neslavnějšího českého zpěváka, pravděpodobně přijde se jménem stoosmdesátinásobného Slavíka Karel Gott. Dává to smysl, nicméně Mistrova sláva nesahá dále než do bývalé NDR (přinejlepším západního Německa). Přitom má Česká republika muzikanta světové úrovně, který se znal s Lennonem, Ramones, Iggym Popem, Patti Smith… a stejně o něm mnozí nikdy neslyšeli!Nechci se Karla Gotta dotknout, ale když se nad tím zamyslíte, je to pravda. Protože v cizích zemích bude Gott vždycky jen taková kuriozita z nějaké malé země na východě Evropy (a komu tohle připadá nesmyslné, nechť si představí, jak by se tvářil, kdyby k nám přijel nějaký úspěšný běloruský zpěvák… dívali bychom se na něj stejně).
Ivan Král, o němž bude dnes řeč, je úplně jiná liga. Jeho jméno neodmyslitelně patří k americké rockové scéně už déle než čtyřicet let. A na svou rodnou zemi nezanevřel, dodnes umí výborně česky a často sem i jezdí. Na rozdíl od takového Kundery, nad nímž všichni dodneška slintají blahem, ale on s nimi už tak nějak nechce mít vůbec nic společného.

Ivan Král přijel se svým bratrem Pavlem do Ameriky poprvé v roce 1966, kdy mu bylo osmnáct. Jeho otec totiž pracoval jako překladatel pro OSN. Ivan nebyl z vyhlídky na dlouhodobý pobyt za Atlantikem dvakrát nadšený. Z prostého důvodu. Jeho československá kapela Saze to v Praze dotáhla na předskokana Olympiku. Z tohoto pohledu nemůžu než konstatovat, že lépe být nemohlo. V zemi, jejímž hitparádám kralovaly kolovrátkové nesmysly Michala Davida, by se svou muzikou díru do světa neudělal. Jak sám říká, měl rád Rolling Stones a jejich styl hudby.
Po pár měsících, kdy se musel naučit anglicky (uměl pouze francouzsky a v New Yorku bral tři kurzy angličtiny zároveň) se přes inzerát v New York Times dostal do newyorské kanceláře Apple Records (což je firma založená Beatles, neplést s výrobcem předražené elektroniky). Tam se potkával nejen s bývalými Brouky Georgem Harrisonem nebo Johnem Lennonem, ale také třeba s Bobem Dylanem nebo Davidem Bowiem. "Byl jsem jeden z mála muzikantů, který měl práci od devíti do pěti," vzpomínal později. Není divu, moc jemu podobné aby člověk pohledal.


Brzy se také zorientoval v newyorské klubové scéně. Měl svou kapelu Luger, s ní ale obecné nadšení nesklidil. Krátce účinkoval i ve formaci Blondie, doopravdy se ale uchytil až v roce 1975. Tehdy se zařadil do doprovodné kapely kmotry punk Patti Smithové jako basista. Během pěti se podílel na takových hitech Patti Smith Group jako Ask The Angels, Kimberley, Pumping nebo Dancing Barefoot. Většinou sice hrál na obrovitou basovku Gibson Thunderbird, nezřídka ale sahal i po kytaře (nejčastěji Gibson Les Paul), například v Pumping.
Group se rozpadla po vydání čtvrtého alba Wave ale Ivan dlouho bez místa nezůstal. Okamžitě po něm sáhl Iggy Pop, s nímž se už dlouho znal a který ho často přemlouval, ať hraje v jeho kapele. Nahráli spolu dvě desky, Ivan opět napsal pár písní (všechny na druhém albu), pak ale podle svých slov odešel proto, že už nevydržel pohled na Iggyho nezřízený život. "Nechtěl jsem vidět, jak se ničí." Dodnes zůstali přáteli.

Dává to smysl. Ivan Král totiž nebyl a dodnes není stereotypním typem rockové hvězdy. Není to extrovertní egoista utápějící se v galonech chlastu a drogách. Když v roce 2011 přišel jako host do Show Jana Krause, přiznal mu, že v mládí zakládal kapely hlavně proto, aby se držel dál od děvčat. Bál se, že kdyby nějaké políbil, otěhotnělo by s ním.
I jinak to byl spíše plachý člověk. Tyhle vlastnosti mu zůstaly dodnes, působí velmi sympaticky. Můžeme si toho třeba všimnout v rozhovoru s Group z roku 1977, kde sedí skromně v pozadí a hraje si pro sebe na kytaru.


V devadesátých letech se začal vracet do České republiky a spolupracoval s řadou tuzemských kapel i muzikantů. Začal také vydávat sólová alba. Zatím poslední s názvem Always vyšlo před dvěma lety (i když po takřka desetileté pauze). Napsal i několik soundtracků k filmu, za něž získal i ocenění (film Kabriolet). Sám také natočil dokument Blank Generation, který si podle svých slov pořídil pro případ, že by se musel vrátit do Československa, aby se mohl chlubit kamarádům, koho potkal. Objevují se v něm taková jména jako Patti Smith Group, Ramones, Heartbreakers, New York Dolls, Talking Heads nebo Richard Hell (jehož kapela později vydala album pojmenované Blank Generation). O samotném Ivanovi vznikl v roce 1995 dokument Dancing Barefoot, u nás bohužel na internetu nedostupný.

Myslím, že Ivana Krále bychom si měli vážit a vědět o něm mnohem víc, než víme dneska. Protože kdo z Čechů se může pochlubit tím, co dokázal on? Pro většinu českých hvězdiček je koncert v Bratislavě úspěšným zahraničním koncertem… Slovensko samozřejmě je zahraničí, prakticky vzato…jenže tihle "umělci" se většinou ani dál nedostanou.


Rozhovor Jana Krause s Ivanem Králem z roku 2011... jedním z mála zajímavých hostů, kteří se na červené pohovce objevili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 modni-hity modni-hity | E-mail | Web | 16. prosince 2016 v 13:30 | Reagovat

Ahoj pekny blog mohla by si sa pozriet na moju stranku prosim.
DAKUJEM :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama