Zemřel Paul McCartney v roce 1966? Konspirační nesmysly

18. listopadu 2016 v 19:15 | C Jay
Konspirační magory je obvykle lepší ignorovat a nechat napospas jejich šíleným představám o tom, že Hitler byl ve skutečnosti homosexuální Žid-muslim s mimozemskými kontakty. K jedné teorii bych se ale rád vyjádřil. Měl jsem ji za natolik retardovanou, že snad zapadla a už o ní nikdy neuslyším. Včera se ale vynořila na Streamu v seriálu Teorie spiknutí. V tomhle článku proto připravím zklamání všem, kteří si myslí, že Paul McCartney je už padesát let po smrti!


Může se to zdát jako nesmysl, ale ve své době tahle teorie skutečně nabyla obludných rozměrů a hovořilo se o ní opravdu hodně. Zvěsti o ní se donesly až k samotnému Paulovi, který musel otráveně ujišťovat, že je to skutečně on…
A o co že šlo?
Tahle konspirační teorie tvrdí, že Paul měl někdy v listopadu 1966 vážnou havárii, kterou nepřežil. Management Beatles proto, aby kapela fungovala dál, na jeho místo nastrčil dvojníka, který předstíral charismatického basáka nejen do rozpadu kapely, ale dokonce až do současnosti.

Základní chyby v teorii
Asi už z tohoto cítíte, jak je tahle teorie retardovaná, protože selhává v základním předpokladu. Byl to právě McCartney, který v letech 1967 až 1969 fakticky táhl Beatles po stránce umělecké i manažerské. Opravdu si někdo myslí, že by tohle dokázal dvojník? Včetně dokonalého napodobení hlasu, instrumentálního umu i nadání, které se rodí jen jednou za generaci?
Paul McCartney byl aktivní i po rozpadu Beatles. Vlastně byl ze všech Brouků nejaktivnější. Činný a vitální je navzdory pokročilému věku i dnes. Tohle všechno by dělal dvojník? Že by někoho bavilo vydávat se za McCartneyho celé půl století? Bez vlastního života žít život někoho jiného. Co by z toho měl?
Nehledě na skutečnost, že takto dlouho vydržet je zhola nemožné. Do takového tajemství by byla určitě zasvěcená spousta lidí a za padesát let by se někdo nezbytně prořeknul. Nebo by ho ta hra na schovávanou přestala bavit. Třeba Paulovu tehdejší přítelkyni Jane Asherovou. Představte si situaci, kdy se její milovaný přítel, s nímž navíc už byla i zasnoubená, zabije při nehodě. Hrozné. A do toho přijde management Beatles a řekne jí něco ve stylu: "Podívej, zlato, Paul je mrtvý, ale je potřeba jet dál. Poslouchej, co jsme vymysleli, je to geniální. Tohle je Billy, bude hrát Paula a nikdo nic nepozná. My vás teď necháme o samotě, dělejte všechno jako normálně a všechno bude v pořádku…"
Pomineme-li debilitu takové situace, faktem zůstává, že vztah Jane a Paula se nakonec rozpadl o dva roky později. Měla by Jane potřebu o tomhle podvodu dále mlčet?


Pokud by vám tyhle argumenty nestačily, konspirační idioti přišli i s celou řadou naprosto nezpochybnitelných důkazů, které se údajně dají nalézt v diskografii Beatles. Pojďme se podívat na nejznámější a nejdebilnější z nich.

"Důkazy" na obalech alb
Obal alba Serža Pepper, desky vzniklé hlavně pod McCartneyho taktovkou, nabízí takových údajných důkazů hned několik. Nad Paulovou hlavou zdraví zdviženou rukou herec Issy Bonn. Jeho gesto údajně označuje mrtvé lidi… Pokud se podíváte na fotky z focení alba, uvidíte, že na Paulově místě stojí na jednom snímku Ringo. Ringo je asi taky mrtvý.
V rozebratelném obalu najdeme fotografii, kde je na rameni Paulovy uniformy logo s nápisem OPD, což podle konspirátorů znamená "officially pronounced dead/oficiálně prohlášen za mrtvého." Při podrobnějším pohledu se ale z OPD vyklube OPP, tedy zkratku Ontario Provincial Police.


Další důkazy jsou pak výmysly postavené na vodě. Mezi ně se řadí panenka, která v ruce drží šedé autíčko, údajně stejný model jako Paulovo auto. Dalším je ze žlutých květin vyskládaný obrazec prý připomínající písmeno P, tedy Paul, chudák, on je po smrti. Tuhle kreaci ve skutečnosti vytvořil chlapec, který květiny do studia přinesl, a mají znázorňovat kytaru.


Na Bílém albu toho konspirátoři moc nenašli, ale "důkazy" se objevily na předcházejícím albu Magical Mystery Tour. Podle nich je v masce černého mrože právě Paul (černá značí smrt, jak chytré) navzdory tomu, že v klipu I Am The Walrus v něm jednoznačně vystupuje John Lennon. Obrácení písmen v obou nápisech na obalu také údajně dá dohromady nějaké číslo, už si ale nepamatuju jaké. Poslední skrytý symbol našli konspirátoři v malbě k písni Fool On The Hill, na níž vidíme právě Paula. Ocásek jednoho z písmen mu zasahuje do hlavy, což prý symbolizuje zranění hlavy, které bylo pro McCartneyho po nehodě v roce 1966 fatální. V klipu Your Mother Should Know zase Paul jako jediný vystupoval s černou růží v bílém saku.
Přebal Let It Be tvoří čtyři samostatné fotografie jednotlivých členů. Jenom Paulova fotka má červené pozadí (hrůza, krev a smrt). Doslova rájem se pro konspirátory stala deska Abbey Road, která je dodnes nejcitovanějším albem v této problematice:
Kapela představuje pohřební průvod (Lennon farář, Starr hrobník, McCartney nebožtík a Harrison hrobař). McCartney jde bosý a dvojník se prozradil tím, že drží cigaretu v pravé ruce, což by levák Paul nikdy neudělal. V pozadí stojí bílý brouk s espézetkou 28 IF a LMW, což znamená, že Paulovi by bylo v roce 1969 osmadvacet let, kdyby zůstal naživu a LMW značí "Linda McCartney Widow/Linda McCartneyová vdova", v pozadí stojí černý pohřební vůz… Mccartney má navíc oproti ostatním opačný nohosled (má vepředu pravou nohu, ostatní Brouci levou) Zní to dost jednoznačně, že?
Ne, nezní. Černé auto na fotce stojí nahodile, na předešlých snímcích z tohoto focení je vidět, že auto jelo po ulici úplně náhodou. Cigareta může být žert, nohosled náhoda. Naprostým vrcholem je ale alibismus ohledně espézetky. Paulovy bylo v době Abbey Rod dvacet sedm, ne dvacet osm. Víte, jak si tohle konspirátoři vysvětlili? Podle hinduistické tradice se totiž okamžik zrození považuje za první narozeniny. Geniální!

"Důkazy" v hudbě
Mnoho poznatků se našlo i v hudbě samotné, kam ostatní Brouci údajně umístili spoustu skrytých symbolů Paulovy smrti. Několik z nich můžete slyšet, pokud skladbu pustíte pozpátku: Ve skladbě Strawberry Fields Forever tak uslyšíte "I Buried Paul/Pohřbil jsem Paula". V Revolution 9 zase "Turn me on, dead man/Vzruš mě, mrtvý muži". Když pominu fakt, že Revolution 9 je výzva doposlouchat i v normálním sledu, vážně mě baví představa člověka, který pouštěl skladby Beatles pozpátku, aby v nich našel nějakou skrytou zprávu. A fantazie dokáže divy, když chce. Pokud někdo chce v pozpátku puštěné pásce slyšet skryté symboly, tak je tam uslyší. Kdo chce, tak prostě ve Strawberry Field uslyší "I Burried Paul". Stejně snadno, jako tam jiný postřehne "I'm Very Tall," "Cranberry Faul" a podobně Prostě pokud pustíte nějakou stopu pozpátku, můžete tam slyšet cokoli…
V písni With A Little Help From My Friends se začíná zvoláním "Billy Shears". Beatles na albu Sgt. Pepper představovali smyšlenou kapelu Seržanta Peppera a Billy Shears bylo jméno bubeníka, kterého hrál Ringo. Pro konspirátory se to změnilo na "Billy's here" (Billy bylo naopak jméno údajného Paulova dvojníka). Závěrečná pecka ze stejného alba, A Day In The Life zase vypráví o muži, který zemřel v autě, když nedal přednost na světlech. Mělo jít o paula, ve skutečnosti ale byl tím mužem podle Johna ale o Tarryho Brownea. V již zmiňované I Am The Walrus zase, pokud vydržíme až do konce, uslyšíme větu "Is he dead?" Že jde o úryvek ze Shakespearovy hry, to už si konspirátoři nechali pro sebe. Když už je řeč o I Am The Walrus a černém mrožím kostýmu, John do skladby Glass Onion z Bílého alba, kde použil motivy starších kousků Beatles, propašoval verš "the walrus was Paul/mrož byl Paul." Význam tohohle obratu neznám, sám o sobě ale vůbec nic nedokazuje. V klipu byl v kostýmu mrože John, to je evidentní. Podobně neprůkazné jsou i další výmysly. Například motiv autonehody v Don't Pass Me By nebo verše o mrtvém muži v Come Together.

Uff, to je snad všechno. Nejspíš jsem na některé "důkazy" ještě zapomněl, myslím ale, že pro ukázku to stačí. Omlouvám se za tu přehršli ironie a sarkasmu, má to svůj důvod. Spiklenecké teorie jsou mi normálně ukradené, zrovna tahle konkrétní mě ale vážně vytáčí. Je hloupá, nepodložená reálnými, na hlavu nepostavenými, důkazy… a celkově vlastně nedává žádný smysl! Taky nemám rád, když někdo z lidí dělá pitomce jenom proto, že na to nepřijdou. Blbosti je na světě pořád hodně, ale každý kousek, který ubude, se počítá. Díky za přečtení.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 21. listopadu 2016 v 18:07 | Reagovat

Jo, tohle je hodně vymaštěná "teorie" :-D typu "Elvis žije" Ale lidi se toho prostě dokážou chytnout, podobné osobnosti tuhle pozornost prostě přitahují a dav tak občas zapomene na to, že je to prostě debilita.
Mám pár doplňků: teorii o údajné Paulově smrti prvně zveřejnil jistý Fred LaBour, novinář a hudebník. Prý mu to do sluchátka sdělil jakýsi hlas a on se toho chytil. Ehm.
Jak k nehodě došlo? 9. listopad 1966.  Beatles se tehdá pohádali. Hodně. Paul to nevydržel, utekl ze studia a nasedl do auta. Cestou zastavil slečně stojící u krajnice. Ta po chvíli pozná kdo že jí to zastavil, nadšeně se na něj vrhne a Paul ztratí kontrolu nad svým Mini Cooperem. Vůz vzplane, slečna se vypotácí ven, Paul asi ne. Jak se britské tajné službě podařilo umlčet tuto slečnu aby si informaci o jeho smrti nechala pro sebe, to opravdu nevím...
Pravým důvodem proč byl údajně dosazen dvojník bylo, že ona tajná služba se bála vlny sebevražd mezi mladými. Dvojníkovo celé jméno je prý William Campbell. Ten podstoupí řadu komplikovaných plastických operací aby se zpěvákovi co nejvíce podobal, a aby stopy po operaci zakryl, nechá si zničehonic narůst knír. Zbylí členové také, aby to nebylo tak nápadné. Že by Paulovy šrámy mohly být z autonehody a ne z plastických operací, to se asi jevilo jako méně pravděpodobná možnost...
Dalším "důkazem" je jistě i to, že v r. 1966 kapela náhle přestane koncertovat. Prý by lidé poznali že "Paulův" hlas není Paulův hlas. Není spíš možné že písně z té doby už naživo moc dobře přehrát nešly? Asi ne. Asi ani nešlo o umělecký posun, ale znouzectnost, aby byla záminka opustit pódia. Takže ta geniální alba Beatles asi zřejmě původně geniální být neměla, jen ty písně naschvál dělali tak složité aby nemuseli s dvojníkem vystupovat živě a mohli si to něčím okecat. Že se po rozpadu kapely Paul koncertům rozhodně nevýhýbal je už jen detail. Asi podstoupil operaci hlasivek...
Na obalu dvojsinglu Strawberry Fields Forever/Penny Lane je navíc Paul jako jediný otočený zády! Co to znamená? Ano, hádáte správně - že je mrtvý :-D  
Po dalších 'zaručených faktech' se mi pátrat ani nechce, ale je to všechno dost úsměvné. Chápal bych ten rozruch v 60. letech, ale že to někoho drží dodnes? Úsměvné.

2 C Jay C Jay | 21. listopadu 2016 v 21:45 | Reagovat

Já teda slyšel, že Paul řídil Aston Martin... tak nevim, asi v tom měli kluci z tajné služby trochu zmatek, přece jenom Mini a Aston vypadají dost podobně :-?
A argument s koncerty je nesmyslný, protože Beatles odehráli poslední koncert (vyjma střešního vstoupení)  29. srpna 1966 v Candlestick parku a k té nehodě mělo dojít v listopadu...

3 Spike Spike | E-mail | 21. listopadu 2016 v 22:24 | Reagovat

O autě se přít nebudu, četl jsem obě varianty a jestli Paul řídil zrovna Mini Coopera nebo Astona je mi nakonec vlastně celkem putna ;-) I kdyby se ale ukázalo že jel ve skutečnosti na kole, na debilitě téhle teorie to nic nezmění :-D
Jen se opravdu divím že tomu stále tolik lidí CHCE věřit... Ale jak píšeš, kdo chce, ten si pro tyhle konspirace 'důkazy' vždycky najde i tam kde nejsou.

4 _______ _______ | 14. srpna 2018 v 9:15 | Reagovat

Proč by Beatles dělali podvod s cigaretou na tom albu? K čemu by jim to bylo? Byla to zpráva o tom, že Paul je mrtvý. Prej to potvrdil i Ringo Starr. A jak vysvěttlíte ten obličej, to je jasně vidět. A s hlasem : ve studiu to de upravit. A šlo to i dřív. Nechce se mi tomu věřit, ale je to tak 😐

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama