TOP: Songy na noční cesty

9. listopadu 2016 v 10:40 | C Jay |  Žebříčky
Den se po přechodu na zimní čas dramaticky zkrátil a brzy se bude stmívat už o půl páté odpoledne. Pro někoho to může být depresivní, pro některé seriálové lenochody naopak dobrá zpráva. O nich ale dnes ne. Stále častěji musíme cestovat za tmy. Sestavil jsem proto pro punkové fanoušky malý tracklist na dlouhé noční cesty domů. Ranní nakopáváky budou možná někdy jindy.


ALBUM: Too Tough To Die (1984)
Snaha vrátit se k původnímu soundu s albem Too Tough To Die dala vzniknout i tomuhle kontraproduktu. Proč? Stopa Chasing The Night atakuje hranici čtyř a půl minuty a patří k vůbec nejdelším trackům Ramones. To moc neodpovídá původní ramonské filozofii navzdory tomu, že tenhle song jinak povedl a patří ke špičce svého alba. Do našeho playlistu zapadne bez problémů, je totiž právě o nočním městském životě. Umožní vám aspoň pocit, že nesedíte v autě, autobuse, vlaku, ale děláte něco zábavnějšího.

IGGY POP: Passenger
ALBUM: Lust For Life (1977)
Na podobném tématu založil Iggy Pop svou velmi známou skladbu Passenger. Song z jeho druhého sólového alba je přímo o nočním cestování, takže pro náš účel naprosto ideální. Ocenit se toho dá víc, mně se ale zvlášť líbí, to prozpěvování lalalala. Zpívat dětský popěvek tím drsným apatickým způsobem je prostě super nápad. Ironicky chytlavé.
Passenger má i svou českou alternativu od kapelu N.V.Ú. s názvem Modroočko. Proměnil se sice na takový punkový lovesong a jakkoli nemám české předělávky moc rád, tuhle uznám.

THE DOORS: Riders On The Storm
ALBUM: L.A. Woman (1970)
Jasně, všichni známe remix z NFS Underground II, na ten teď ale zapomeňte! Poslechněme si tu prapůvodní verzi od The Doors. Přítomnost Ramones a Doors v jednom žebříčku nepůsobí moc smysluplně, když ramonská hudba se zrodila právě jako odpověď na podobné osmihodinové songy. Mají ale společné téma ze silnice, tentokrát o Billym Cookovi stopaři-vrahovi. Tenhle song je sice působivější za letních bouřek (jednou jsem to zažil a super zážitek) a ty teď v půlce podzimu už moc nehrozí, přesto by tenhle žebříček bez Riders On The Storm nebyl kompletní.

GREEN DAY: Homecoming
ALBUM: American Idiot (2004)
Kouzlo nočního poslechu má pro mě celý Americký Idiot, Homecoming ale v tomhle směru vede. Skoro závěrečná píseň desky je dnešním nejdelším příspěvkem. Díky devítiminutové stopě je to vlastně pět songů slepených bezprostředně za sebou. Některé jsou lepší, jiné slabší, to tu teď nechci rozebírat, nechám to na recenzi. Mými nejoblíbenějšími částmi je pochodová první píseň a epická závěrečná část "we're coming home again". Tematická volba pro všechny, kteří se taky odněkud vrací zpátky domů. A nemusí to být ani po tak neobyčejných zážitcích, jako měl JoS.

PATTI SMITH GROUP: Because The Night
ALBUM: Easter (1978)
Dáma by sice měla dostat přednost, ale na to dobré se vyplatí počkat. Noční příspěvek od Patti Smith Group bude rovnou její nejslavnější píseň Because The Night. Ta se ve své době stala hitem a není se co divit. Group a Patti totiž dokázaly stvořit chytlavou, komerčně úspěšnou pecku aniž by přitom ztratily to, co je pro ně typické. Jde o love song, žádná spojitost s cestou odněkud někam, ale přesto tahle pecka nejvíc vynikne právě v noci. Tak proč ji sem nezařadit.
Jo, a spolupracoval na ní Bruce Springsteen, to samozřejmě nesmí chybět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Spike Spike | E-mail | 11. listopadu 2016 v 0:05 | Reagovat

Za sebe do žebříčku přidám křehkou Last Night On Earth od Green Day. Jak píšeš, American Idiot, ale i 21st Century Breakdown jsou skvělé na noční poslech, druhou jmenovanou mám dokonce osobně přímo s cestami chladnými zimními noci spojenou. A melancholická Last Night On Earth je krásnou připomínkou. Navíc - člověk nikdy neví která noc na Zemi bude jeho poslední ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama